هفته نامه ي ندای غزنه N.D.G Weekly News
عصر رسانه ها و جنگ آن در افغانستان  
لینک دوستان
جامعه باز: مقام‏های ولایت تخار می‏گویند که یک زن هجده‌ساله پس از فرار از خانه توسط مردان مسلح ناشناس در ولسوالی خواجه‌غار، به قتل رسیده است. به گفتۀ‌ سخنگوی قوماندانی امنیة ولایت تخار، این زن متأهل بود و یک روز قبل از حادثه، از خانه‌اش فرار کرده و به خانة برادراندر خود رفته بود. او در ساعت یک صبح دیروز (شنبه، ۳۱ جوزا) توسط مردان مسلح ناشناس کشته شد. پلیس، برادراندر مقتول را به عنوان مظنون حادثه بازداشت کرده و در حال تحقیقات بیشتر در این‌باره است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : جامعه باز


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 11:2 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
مقام‌های سازمان ملل متحد در افغانستان، مشروط به موافقت هر دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برای پا درمیانی این سازمان، به‌منظور حل تنش‌های موجود ناشی از انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری، اعلام آمادگی
 
کرده‌اند.

نیکولاس هیسم، معاون فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، روز شنبه، ۳۱ جوزا، در یک کنفرانس خبری در کابل از آمادگی و همکاری این سازمان برای حل تنش‌های انتخاباتی خبر داد، اما گفت که این همکاری در صورتی انجام خواهد شد که هر دو تیم انتخاباتی موافقت داشته باشند.
عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری، روز چهارشنبه هفته گذشته، با قطع روابط تیم انتخاباتی‌اش با نهادهای انتخاباتی، از سازمان ملل متحد خواست تا از روند کار کمیسیون‌های انتخاباتی نظارت داشته باشد. آقای عبدالله که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود که او دیگر اعتمادی به کمیسیون‌های انتخاباتی ندارد و از همین‌رو هیاتی از سازمان ملل متحد. باید از کار این کمیسیون‌ها نظارت داشته باشد.
این درخواست عبدالله عبدالله مورد استقبال حامد کرزی رییس‌جمهور کشور نیز قرار گرفته است. آقای کرزی در دیداری با شورای سراسری علما با استقبال از پیشنهاد آقای عبدالله برای پادرمیانی سازمان ملل متحد، گفت که او از هر طرح و پیشنهادی که منجر به حل تنش‌های به‌وجود آمده از دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شود، یک گام نیک می‌پندارد.
با این‌حال، سازمان ملل متحد می‌‌گوید که بهترین راه این است تا خود افغان‌ها جنجال‌های ناشی از انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری را حل کنند. نیکلاس هیسم گفت که سازمان ملل متحد آماده است تا برای پیدا کردن راه‌حلی همکاری و پادرمیانی کند، اما مشروط به این‌که هر دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری دور دوم با پادرمیانی این سازمان موافقت داشته باشند. آقای هیسم افزود: «سازمان ملل متحد آماده است تا در روند انتخابات همکاری کند تا راهی برای از بین بردن تنش‌های سیاسی که فعلا وجود دارد، پیدا شود. ولی به هیچ مفهومی این روند جاگزین روندی که به رهبری و مدیریت خود افغان‌هاست نیست. شمولیت ما هم در این روند مشروط به این است که جوانب به آن موافقت کنند و بعد از آن ما در این روند سهیم خواهیم بود.»
نیکلاس هیسم تاکید کرد که سازمان‌ ملل متحد با تمام جوانب دخیل در روند انتخابات همکاری می‌کند. به‌گفته‌ی او، این همکاری‌ها به‌منظور ایجاد اعتماد میان کمیسیون‌ها و تیم‌های انتخاباتی و دست یافتن به راه‌حلی صورت می‌گیرد.
معاون فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، تاکید کرد که هیچ راهی جز انتخابات برای انتخاب زعیم جدید در این کشور وجود ندارد. نیکلاس هیسم افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی مطابق جدول زمانی تعیین شده با شفافیت کامل به کار خود ادامه بدهند. وی گفت: «کمیسیون‌ها مطابق جدول زمانی که وجود دارد، کار کنند و تلاش‌شان این باشد که تمام کارهای‌شان با شفافیت کامل صورت گیرد تا قناعت طرفین حاصل شود.»
تاخیر در اعلام نتایج
نیکلاس هیسم هم‌چنین از تاخیر در اعلام نتایج قسمی انتخابات ریاست‌جمهوری دور دوم خبر داد و گفت که این تصمیم تاخیر اعلام نتایج قسمی، به‌منظور اعتمادسازی گرفته شده است. آقای هیسم می‌گوید: «اعلام نتایج قسمی برای فعلا به تاخیر افتاده است و امیدواریم که این تصمیم یکی از اقدامات در راستای اعتمادسازی باشد.»
این تصمیم در حالی‌ گرفته می‌شود که اخیرا کمیسیون انتخابات اعلام کرد که در آینده نزدیک نتایج قسمی آرای انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری اعلام می‌شود. با این‌حال، هنوز معلوم نیست که نتایج قسمی آرا چه زمانی اعلام خواهد شد.
در همین‌حال، کمیسیون انتخابات نیز می‌گوید که اعلام نتایج قسمی به‌منظور تامین شفافیت در انتخابات با تاخیر اعلام خواهد شد.
احمدیوسف نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات، در یک نشست خبری گفت که تاکنون نزدیک به هشتاد درصد آرا وارد سیستم شده است. هم‌چنین وی افزود که این کمیسیون آماده است تا به تمام سوالات تیم‌های انتخاباتی جواب‌های قناعت‌کننده‌ای ارایه دهند. وی گفت: «ما سوالات را با کمال میل جواب می‌دهیم.»
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اخیرا عبدالله عبدالله اعلام کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی به خواست‌ها و پرسش‌های تیم اصلاحات و همگرایی در مورد میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات بیست‌وچهارم جوزا، تقلب‌های گسترده توسط برخی از کارمندان این کمیسیون و به حالت تعلیق درآوردن وظیفه رییس دارالانشای این کمیسیون جواب‌های قانع‌کننده‌ای ارایه نکرده است.
انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری با اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده‌ای همراه شده است. سازمان‌ ملل متحد می‌گوید که اعتراض به انتخابات، نباید به خشونت بگرایید. معاون سازمان در کابل می‌افزاید در صورتی‌که اعتراض‌ها در مورد انتخابات به خشونت کشیده شود، کار اعتمادسازی میان نهادهای انتخاباتی و تیم‌های انتخاباتی با دشواری جدی مواجه خواهد شد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:58 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

 شماری از نهادهای حامی حقوق خبرنگاران و مسوولان رسانه‌های مطرح کشور، طی دو روز نشست وضعیت موجود در افغانستان را حساس توصیف کرده از رسانه‌ها خواسته‌اند تا این وضعیت را درست مدیریت و

تنش‌زدایی کنند.
براساس اعلامیه‌ای که توسط اتحادیه ملی ژورنالیستان منتشر شده، نهادها و مسوولان شرکت‌کننده در این نشست دو روزه، طرح ۹ ماده‌ای را ارایه کرده که براساس آن کسانی‌که به اختلافات قومی و موضوعات حساسیت ‌برانگیز دامن می‌زنند، در بحث‌ها و میزگردهای مربوط به انتخابات در رسانه‌ها دعوت نخواهند شد. در یکی از ماده‌های این طرح آمده است: «کسانی‌که نفرت قومی را دامن می‌زنند نباید به میزهای مدور دعوت شوند. در ضمن گرداننده‌های میزهای مدور باید بصورت مسلکی و با حفظ بی‌طرفی و تعادل بحث‌ها را گردانندگی نمایند. در صورتی‌که مهمان برنامه متوسل به حرف‌های نفرت‌زا، توهین‌آمیز، خشونت‌بار، تعصب برانگیز، مشتعل کننده و دامن زدن به تبعیض قومی می‌گردد، گرداننده برنامه باید مانع این‌گونه اظهارات گردد.»
همچنین شرکت‌کنندگان این نشست دو روزه تاکید کرده‌اند که بحث‌های مربوط به جریان انتخابات در رسانه‌ها منجر به تخریش اذهان عامه نشود. آنان افزوده که از نشر خبرهای غیرموثق در مورد انتخابات دور دوم خودداری شود و این خبرها را بزرگ جلوه ندهند.
این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که موضوعات مربوط به انتخابات دور دوم ریاست جمهوری جنجال‌برانگیز شده است. تیم اصلاحات و همگرایی از تقلب گسترده در انتخابات دور دوم حکایت دارد اما نهادهای انتخاباتی از انتخابات دور دوم ابراز رضایت کرده می‌گوید که میزان تقلب‌ها در دور دوم کمتر بوده است.
انتخابات دور دوم روزشنبه، ۲۴ جوزا، میان عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی، دو تن از نامزدان پیشتاز دور اول برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات دهم سرطان و نتایج نهایی آن اخیر این ماه اعلام شود.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:55 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

 

کمیسیون انتخابات


 رییس کمیسیون مستقل انتخابات کشور از تعویق اعلام قسمی نتایج دور دوم انتخابات ریاست‏جمهوری خبر داد. یوسف نورستانی دیروز (شنبه، ۳۱ جوزا) در نشست خبری اعلام کرد: کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام قسمی نتایج دور دوم انتخابات را به علت تلاش‏ها برای شفاف‌شدن این روند به تعویق انداخته است. قرار بود نخستین‌مرحله از نتایج دور دوم انتخابات ریاست‏جمهوری در حدود ۴۰ درصد آرا روز شنبه یا یک‏شنبه اعلام شود. رییس کمیسیون مستقل انتخابات افزود، اعلام نتایج انتخابات ریاست‏جمهوری را به تعویق انداخته‌ایم تا مشکلات مطرح‌شده از سوی عبدلله عبدالله به‌صورت دقیق بررسی شود و اعتماد کامل او از این روند حاصل شود. او اعلام بعدی نتایج قسمی انتخابات را مشخص نکرد.

ساعاتی پیش از این، نیکولاس هیسم، معاون نمایندة ویژة سازمان ملل در افغانستان نیز در یک نشست خبری در کابل گفت: اعلام نتایج انتخابات ریاست‏جمهوری افغانستان که قرار بود به‌طور مرحله‏ای اعلام شود ، به تعویق افتاد. او علت تعویق در اعلام قسمی نتایج انتخابات را ایجاد فضای اعتماد بین دو نامزد ریاست‏جمهوری اعلام کرد. او خاطر‌نشان کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید شفاف و براساس جدول زمانی به کارش ادامه دهد.

در همین حال، رییس کمیسیون انتخابات گفت: «دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان برای میانجیگری با کمیسیون انتخابات همکاری خواهد کرد اما تاکنون سطح این همکاری مشخص نشده است. نورستانی افزود، از نقش سازمان ملل متحد در نقش ناظران انتخابات استقبال می‏کند؛ ولی به نظر نمی‌رسد که نمایندگی سازمان ملل به عضو کمیسیون فعالیت کند.

۸۰ درصد آرا وارد سیستم شد

رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم‏چنین گفت: تاکنون نتایج هشتاد درصد مراکز رأی‌دهی وارد سیستم مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات شده است و ۲۰ درصد دیگر نیز به‌زودی وارد سیستم خواهد شد. به گفتۀ او آری ۳۲ ولایت به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات در کابل انتقال داده شده و آرا ۲ ولایت باقی‌مانده تا یک‏شنبه‌شب منتقل ‌خواهد شد. نورستانی در سخنانش بار دیگر تأکید کرد که براساس آمار رسیده به کمیسیون، شمار افراد شرکت‌کننده در دور دوم انتخابات ریاست‏جمهوری کشور ۷ میلیون نفر بوده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : جامعه باز


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:52 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

مجلس نمایندگان - Copy

 شماری از اعضای مجلس نمایندگان کارکرد کمیسیون انتخابات و برخورد این نهاد با در‌خواست‏های عبدالله عبدالله را غیرمسئولانه خوانده و خواستار بی‌طرفی این کمیسیون با مسایل انتخاباتی شدند. این نمایندگان خواستار بررسی موارد شدند که گفته می شود مسئولان بلند‌پایة این نهاد در تقلب دست دارند. این نمایندگان می‌گویند: هرگونه مسئولیت بعدی تنش‌های انتخاباتی بر دوش مسئولان کمیسیون انتخابات است. در همین حال، برخی دیگر نمایندگان مجلس بر نظارت پارلمان از تنش‌های موجود انتخاباتی تأکید کردند. آنان می‌گویند، ادعا نامزدان باید از سوی پارلمان بررسی شود. آنان بر جدا‌سازی آرای پاک از نا‌پاک تأکید کرده گفتند، آرای پاک مردم باید سرنوشت سیاسی کشور را رقم زند. تنش‌ها در روند انتخابات پس از آن بالا گرفت که داکتر عبدالله اعلام کرد، کمیسیون‌های انتخاباتی به درخواست‌هایش از جمله توقف شمارش آرا بی‌اعتنایی کرده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : جامعه باز


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:47 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
 صدها تن از هواداران داکتر عبدالله روز گذشته در چند نقطه شهر کابل دست به تظاهرات زدند. اشتراک کنندگان این تظاهرات گفتند که خواهان جدا کردن آرای پاک از آرای ناپاک هستند.


این تظاهرات‌ها در نقاط مختلف شهر کابل برگزار شد و تظاهر کنندگان با سردادن شعارهایی خواستار برکناری رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات شدند.
تظاهر کنندگان عکس‌هایی از ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات را حمل می کردند که بر آن ها چلیپا کشیده شده بود. آن ها هم‌چنین عکس‌هایی افرادی را با خود حمل می‌کردند که انگشت‌های‌شان به دلیل رای دادن توسط طالبان بریده شده است.
فروشگاه‌ها در کابل مانند روزهای عادی نبود. بیشتر مغازه‌ها مسدود بودند و ترافیک در مسیرهای تظاهرات، مختل شده بود.
عبدالواسع یک تظاهر کننده گفت: «ما برای حفاظت از رای خود بیرون آمده ایم. رای ما نباید تقلب شود. رییس جمهور آینده نباید با تقلب به قدرت برسد.» این تظاهر کننده تاکید کرد که اگر آرای تقلبی از آرای پاک جدا نشود، همه روزه به جاده ها بیرون خواهد شد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع :8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:40 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

 وزارت امور داخله می‌گوید که هیاتی را به منظور تحقیق در مورد درگیری میان محافظان والی پکتیا و پولیس شاهراه کابل-مزارشریف به ولایت بلخ فرستاده است. این وزارت افزوده است که این حادثه مورد تحقیق جدی

وزارت داخله قرار دارد.
روز جمعه، ۳۰ جوزا، محافظان جمعه‌خان همدرد والی پکتیا با پولیس شاهراه کابل- مزارشریف درگیر شدند که به گفته‌ی وزارت امور داخله، در این درگیری چهار محافظ آقای همدرد کشته و پنج تن دیگر به شمول دو مامور پولیس شاهراه زخمی شده‌اند.
وزارت امور داخله در اعلامیه‌ای گفته است این درگیری زمانی‌که والی پکتیا از ولایت بلخ به سمت کابل در حرکت بود، صورت گرفت.
وزارت امور داخله از وقوع این حادثه ابراز تاثر شدید کرده می‌گوید: «وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان، از شنیدن این خبر به شدت متاثر گردیده و به همین منظور هیاتی را توظیف نمود تا چگونگی وقوع این حادثه را با جدیت هرچه تمام مورد بررسی همه‌جانبه قرار داده و یافته‌های‌شان را با مرکز شریک سازد.»
تاهنوز جزییات بیشتری در مورد وقوع این درگیری منتشر نشده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:26 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
در اثر انفجار یک بمب در جنوب کشور، سه سرباز امریکایی کشته شده است.

این خبر را پولیس گزارش داده است. طبق این گزارش،  روز جمعه یک بمب جاسازی شده در یک موترسایکل در نزدیکی یک گزمه نیروهای آیساف منفجر گردیده است. نیروهای آیساف تایید کرده‌اند که این انفجار در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان صورت گرفته است.
اما طبق معمول در مورد هویت سربازان کشته شده، چیزی گفته نشده است. مقامات پنتاگون گفته‌ که کشته شدگان سربازان امریکایی بوده‌اند. طالبان تروریست در یک پیام کتبی مسوولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/22 ] [ 9:24 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

وزارت خارجه می‌گوید دولت پاکستان با متهم کردن افغانستان مبنی‌بر پرتاب راکت از این سوی خط دیورند به آن سوی این خط، تلاش دارد تا تخطی‌های خود را پنهان کند.
به گفته‌ی این وزارت، دولت پاکستان در این مورد نامه‌ای به وزارت خارجه فرستاده است.


به گزارش رادیو آزادی، احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه، در یک کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که این نامه به تاریخ نهم جون عنوانی وزارت امور خارجه افغانستان فرستاده شده است. به گفته‌ی او، دولت پاکستان در این نامه ادعا کرده که مناطق نزدیک به آن سوی خط دیورند از خاک افغانستان مورد حملات راکتی قرار گرفته‌اند. آقای مستغنی افزود که دولت پاکستان مدعی است که در پاسخ به حملات راکتی از خاک افغانستان، نظامیان آن کشور دست به حملات راکتی مشابه می‌زنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است: «هدف از وارد نمودن چنین اتهاماتی بالای جانب جمهوری اسلامی افغانستان، کتمان کردن تخطی‌های دایمی یک جانبه بوده که از آن سوی خط دیورند صورت گرفته و متاسفانه هنوز هم حملات راکتی بالای ولایات شرقی کشور ادامه دارد.»
آقای مستغنی همچنین گفت که پاکستان در معرض تهدید تروریزم قرار گرفته است. به گفته‌‌ی او، این تهدید ناشی از زمینه‌سازی آن کشور برای رشد تروریزم در منطقه شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که همکاری‌ نزدیک افغانستان و پاکستان می‌تواند منجر به نابودی لانه‌های تروریستی در منطقه شود.
آقای مستغنی افزود با آنکه پاکستان گفته بود بخاطر تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری همکاری می‌نماید، اما با پرتاب راکت در روز برگزاری انتخابات ثابت ساخت که در اجرای تعهداتش در قبال افغانستان صادق نیست.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: «متاسفانه خلاف تعهدات مقامات ارشد حکومت پاکستان، نیروهای نظامی پاکستان در روز انتخابات هم راکت‌های متعددی را بالای ولسوالی‌های مختلف ولایت کنر پرتاب کرده و آن یک خلاف‌ورزی از تعهداتی بود که مقامات ارشد دولت پاکستان سپرده بودند.»
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که چندی قبل لوی درستیز قوای مسلح افغانستان گفته بود که پاکستان بخاطر همکاری با افغانستان نیت نیک ندارد.
با آنکه تلاش‌های دیپلوماتیک وزارت امور خارجه به منظور توقف حملات راکتی نظامیان پاکستان بر مناطقی در این سوی خط دیورند ادامه داشته، اما با آنهم شب دوشنبه ۲۶ فیر راکت توسط نظامیان آن کشور به مناطقی در ولایت کنر پرتاب شده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/17 ] [ 9:56 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
 

مقامات محلی از کشته شدن ۷۳ نفر در اثر این حادثه خبر داده‌اند

مقامات محلی در ولایت بغلان، در شمال افغانستان تایید کردند که به دلیل جاری شدن سیل در این ولایت دست کم ۷۳ نفر در ولسوالی گذرگاه نور کشته شده‌اند.

مقامات پلیس گفته‌اند در میان کشته‌شدگان زنان و کودکان شامل اند و حدود ۲۰۰ نفر دیگر نیز ناپدید هستند.

پیشتر جاوید بشارت، سخنگوی فرمانده پلیس ولایت بغلان به بی‌بی‌سی گفت که بارش باران از ساعت ۳:۳۰ دقیقه دیروز به وقت محلی شروع شد و تا ساعت ۱۰ شب ادامه داشته است.

او توضیح داد که براساس گزارش مردم محل حدود ۲ هزار خانه تخریب شده و ده‌ها نفر دیگر نیز ناپدید هستند.

آقای بشارت گفت که این ولسوالی کوهستانی بوده و بارش باران باعث حرکت توده‌های سنگ و ریگ شده که به خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم محل به شدت آسیب رسانده‌است.

'فاجعه بزرگ'

مقامات محلی که اکنون به محل حادثه رفته‌اند تایید می‌کنند که خسارت زیاد بوده ولی آمار دقیق از کشته شدگان و میزان واقعی خسارت هنوز به دلیل کوهستانی بودن محل در دست نیست

امان‌الله امرخیل، فرمانده پلیس بغلان به بی‌بی‌سی گفت که سیلاب در چهار روستا در گذرگاه نور جاری شده و پل‌ها و جاده‌های زیادی را تخریب کرده‌است.

او گفت که در این روستاها حتی برای فرود آمدن هلی‌کوپترهای کمکی نیز زمین خشک بسیار کم باقی مانده.

ژنرال امرخیل گفت: "در حال حاضر مردم به آب آشامیدنی، غذا و دارو بیشتر از همه چیز نیاز دارند."

"این فاجعه‌ بزرگی است. مردم همه چیز خود را از دست داده‌اند. زمین، مواشی و ذخیره غذا."

مقامات اکنون از دولت مرکزی خواهان کمک‌های فوری شده‌اند.

فضل‌الرحمن رحمن، فرمانده پلیس گذرگاه نور به آسوشیتد پریس گفته" تا حال هیچ‌ کسی به کمک ما نیامده است. مردم تلاش دارند تا بستگان ناپدید شده خود را پیدا کنند."

گزارش شده که در این حادثه حدود ۲ هزار خانه تخریب شده و ده‌ها نفر دیگر نیز ناپدید هستند.

او گفت که ابعاد فاجعه به اندازه بزرگ است که افراد پلیس محلی اصلا نمی‌توانند با آن مقابله کنند.

وزارت دفاع افغانستان گفته که دو هلی‌کوپتر ارتش برای عملیات کمک‌رسانی و نجات به منطقه فرستاده شده‌اند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان نیز اعلام کرده که انتقال غذا و دیگر مواد اولیه را از ذخایر خود در بغلان به منطقه آسیب‌دیده آغاز کرده‌است.

در بهار امسال کلیک حوادث طبیعی مرگباری در افغانستان به وقوع پیوست.

در ولایت‌های شمالی فاریاب، سرپل و جوزجان جاری شدن سیل ده‌ها نفر را کشت و خسارات مالی فراوانی به ساکنان این ولایت‌ها وارد کرد.

رانش زمین در روستایکلیک ارگو ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان نیز چند صد نفر را کشت و صدها خانواده را آواره کرد.

افغانستان کشور محاط به خشکی است که میزان بروز حوادث طبیعی همانند زلزله، رانش زمین، برف‌کوچ (بهمن)، طوفان، سیل در کنار زمستان‌های سرد و طاقت‌فرسا و خشکسالی در آن بسیار بالا است.

ماه پیش در ولایت‌های شمالی فاریاب، سرپل و جوزجان جاری شدن سیل ده‌ها نفر را کشت

آمارهای تقریبی نشان می‌دهد که از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲، حدود ۹ تا۲۰ هزار نفر در اثر زلزله در این کشور کشته شده‌اند.

جاری شدن سیل نیز چیزی در حدود ۳۹۶ تا ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور خسارت رسانده و خشکسالی به ۶ تا ۹ میلیون نفر در این سال‌ها آسیب‌های جانی و اقتصادی وارد کرده است.

تنها در سال ۲۰۱۲ بیش از ۳۸۰ حادثه طبیعی در این کشور رخ داده که به بیش از ۲۵۸ هزار نفر در ۱۹۵ ولسوالی صدمه وارد کرده است.

وقوع این حوادث باعث مرگ ۴۷۹ نفر شده و بیش از ۲۹ هزار خانه را نیز ویران کرده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : بی بی سی نیوز دری


موضوعات مرتبط: اخبار، اجتماعی
[ 2014/6/8 ] [ 9:3 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳ - ظفرشاه رویی

قانون منع تطهیر پول یا مبارزه با پول‌شویی که قرار بود روز شنبه، ۱۷ جوزا، توسط مجلس نمایندگان به تصویب برسد، به‌دلیل غیابت اکثر اعضای این مجلس و حضور آنان در مبارزات انتخاباتی دو نامزد ریاست‌جمهوری، از تصویب باز ماند.
این قانون در حالی از تصویب باز می‌ماند که دولت افغانستان به ضرب‌الاجل تعیین شده توسط نهادهای مالی بین‌المللی در مورد قطع روابط بانکی با افغانستان نزدیک‌تر می‌شود. این نهادها به دولت افغانستان هشدار داده‌اند در صورتی‌که نتواند پیش از تاریخ ۲۲ ماه جاری میلادی قانون مبارزه با پول‌شویی را به تصویب برساند، روابط بانک‌های افغانستان با بانک‌های خارجی قطع خواهد شد. در صورت قطع شدن روابط بانکی، افغانستان با مشکلات جدی اقتصادی مواجه خواهد شد و حتا مردم نمی‌توانند برای ادامه‌ی تحصیل فرزندان خود در خارج از کشور پول بفرستند.
قانون مبارزه با پول‌شویی نزدیک به دو هفته پیش برای تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شده بود. اعضای هیات اداری این مجلس می‌گویند که بحث‌ها روی قانون مبارزه با پول‌شویی خاتمه یافته اما به‌دلیل غیابت اکثر اعضای مجلس، این قانون روز شنبه از تصویب باز ماند.
عرفان‌الله عرفان از اعضای هیات اداری مجلس نمایندگان، می‌گوید با آغاز مبارزات انتخاباتی، حضور نمایندگان در مجلس کم‌تر شده و به همین دلیل نصاب مجلس برای تصویب قوانین به حد معیین آن نمی‌رسد. او گفت: «امروز بعد از ساعت یازده قانون آماده شده بود تا به رای‌گیری گذاشته شود. ولی متاسفانه حساب تکمیل نبود و در حدود صد نفر حاضر بودند و متاسفانه نتوانستیم این قانون را امروز (شنبه) به تصویب برسانیم.»
عرفان‌الله عرفان می‌گوید که موارد اختلافی در مورد قانون مبارزه با پول‌شویی وجود ندارد و تنها منتظر تصویب است. به‌گفته‌ی او، در صورتی‌که نصاب مجلس به حد لازم برسد، قانون مبارزه با پول‌شویی روز یک‌شنبه به رای‌گیری گذاشته خواهد شد.
این عضو هیات اداری مجلس نمایندگان، تصویب قانون مبارزه با پول‌شویی را برای دولت افغانستان مهم خوانده می‌گوید که یکی از شرط‌های جامعه جهانی برای ادامه‌ی کمک‌های اقتصادی‌شان به دولت افغانستان، تصویب قانون مبارزه با پول‌شویی است. به‌گفته‌ی او، یکی از پیش‌شرط‌های جامعه جهانی برای ادامه‌ی کمک‌های اقتصادی‌شان به دولت افغانستان، تصویب به‌موقع قوانین مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از تمویل تروریزم است. آقای عرفان گفت که این پیش‌شرط‌ها در کنفرانس توکیو بیان شده بود. وی افزود حکومت افغانستان در مورد تصویب این قوانین کوتاهی کرد و این مساله باعث شد تا نهادهای مالی بین‌المللی ضرب‌الاجلی را برای تصویب این قوانین در افغانستان تعیین کنند. عرفان‌الله عرفان می‌گوید:‌ »از دید من تصویب این قوانین برای دولت افغانستان اهمیت کلی و حیاتی دارد، هم ادامه‌ی کمک‌های خارجی تا جایی به این دو قانون مربوط است و هم‌چنین بانک‌داری ما که امروز متاسفانه مواجه با یک سلسله مشکلاتی است. اگر این قوانین تصویب نشود، رابطه بانکی ما با دیگر کشورها قطع خواهد شد.»
قانون جلوگیری از تمویل تروریزم چهارشنبه هفته گذشته توسط مجلس نمایندگان به تصویب رسید. افغانستان نخستین‌بار است که صاحب قانون جلوگیری از تمویل تروریزم می‌شود.
در همین‌حال، سیف‌الدین سیحون، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل می‌گوید، در صورتی‌که دولت افغانستان نتواند پیش از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده توسط نهادهای مالی بین‌المللی قانون مبارزه با پول‌شویی را به تصویب برساند، بانک‌های افغانستان شامل فهرست سیاه نهادهای بین‌المللی خواهند شد. به‌گفته‌ی او، زمانی‌که بانک‌ها شامل فهرست سیاه شوند، در آن صورت تجارت و نقل و انتقال کالا با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. استاد سیحون گفت: «اگر افغانستان شامل فهرست سیاه نهادهای بین‌المللی قرار بگیرد، از آن به بعد شاید افغانستان نتواند به‌شکل نورمال به تجارت، سرمایه‌گذاری‌ها و هم‌چنین نقل و انتقال کالا و خصوصا مسایل پولی بپردازد.»
سیف‌الدین سیحون می‌افزاید، هرچند داشتن قانون خوب است، اما مهم‌تر از آن تطبیق قانون است. به‌گفته‌ی او، ضرب‌الاجل تعیین شده توسط نهادهای مالی بین‌المللی، زیاد موجه نیست، زیرا دولت افغانستان در زمینه مبارزه با پول‌شویی یک فرمان تقنینی دارد.
هرچند هنوز ضرب‌الاجل نهادهای مالی بین‌المللی در مورد تصویب قوانین مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از تمویل تروریزم به پایان نرسیده، اما پیش از آن بانک‌های چینی روابط خود را با بانک‌های افغانستان قطع کرده‌اند.
پیش از این‌که این دو قانون جهت تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شوند، مقام‌های بانک‌ مرکزی گفته بودند در صورتی‌که دولت افغانستان نتواند قوانین مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از تمویل تروریزم را پیش از ۲۲ جون به تصویب برساند، درج فهرست سیاه نهادهای مالی بین‌المللی قرار خواهد شد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/6/8 ] [ 9:1 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳

وزارت دفاع می‌گوید طبق دستور حامد کرزی رییس جمهور کشور، نیروهای مسلح در حال حاضر در حالت احضارات قرار دارند.
جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع، به رادیو آزادی گفته است که با وجود تلاش‌های دیپلوماتیک، حکومت تا هنوز موفق نشده که جلو حملات راکتی و هوایی پاکستان را بگیرد.


آقای عظیمی گفته است: ‌«در حال حاضر کوشش‌ها از مجراهای دیپلوماتیک جریان دارد. رییس جمهور به حیث سر قوماندان اعلای قوای مسلح افغانستان به وزارت دفاع امر کرده است که قطعات اردوی ملی افغانستان در حالت احضارات درآیند. ما در حالت احضارات هستیم، گزینه‌های مختلف بالای میز قرار دارد که در مقابل حملات پاکستان جواب نظامی هم شامل است.»
جنرال ظاهر عظیمی همچنین افزود که نیروهای امنیتی افغانستان در برخی از موارد برای جلوگیری از ادامه‌ی حملات راکتی پاکستان، به اعمال نظامی هم دست زده‌اند. وی می‌گوید: «گاه‌گاهی اقداماتی شده است. به‌طور مثال، زمانی‌که هلیکوپترهای نظامی پاکستان داخل خاک افغانستان شدند، نیروهای مدافع هوایی بالای آنها فیر کردند و هلیکوپترها فرار نمودند. در برخی موارد دیگر هم اقداماتی صورت گرفته است، اما این مرتبه اگر اقدام شود، از لحاظ نظامی یک اقدام گسترده خواهد بود.»
حملات راکتی نظامیان پاکستان بر مناطقی در داخل خاک افغانستان، طی چند سال اخیر ادامه داشته اما با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، این حملات شدت بیشتری گرفته است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/8 ] [ 8:59 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳

داکتران بدون مرز  فعالیت خود را در شفاخانه سی بستر دشت برچی کابل آغاز کرد.
داکتران بدون مرز که از چندین سال بدینسو در نقاط مختلف افغانستان فعالیت دارد، بخش دیگری از خدمات صحی خود را در شفاخانه سی بستر دشت برچی کابل فعال ساخت.


به نقل از رادیو آزادی، دی‌گریس بینوا، رییس داکتران بدون مرز روز شنبه در کابل گفت، آنان در این شفاخانه تنها به مادران و نوزدان خدمات صحی ارایه خواهند کرد. آقای بینوا گفت، با وجود تهدیدات امنیتی، تلاش می‌کنند تا خدمات خود را به تمامی ولایات افغانستان گسترش دهد.
او گفت: «این درست است کار کردن در این‌جا مشکل است، اما داکتران بدون مرز معمولا در ساحات جنگی و آن مناطقی که با حوادث طبیعی روبرو شده‌اند کار می‌کند و ما تجربه کار کردن در مناطق جنگی را داریم.»
پس از آنکه در سال ۲۰۰۴ میلادی پنج کارمند داکتران بدون مرز در افغانستان توسط تروریستان کشته شدند، فعالیت این نهاد بین‌المللی تا پایان سال ۲۰۰۸ میلادی در کشور به تعویق افتاد.
داکتران بدون مرز می‌گویند که آنان در آغاز سال ۲۰۰۹ میلادی دوباره به فعالیت خود در افغانستان شروع کردند. داکتران بدون مرز در حالی از ادامه خدمات صحی شان به افغانستان خبر می‌دهند که هم اکنون در بیشتر مناطق دور دست کشور، مردم با مشکل کمبود خدمات صحی روبرو هستند.
در همین‌حال، ثریا دلیل وزیر صحت عامه، فعالیت داکتران بدون مرز در کشور را با ارزش توصیف کرده از مسوولان این نهاد خواست تا ساحه فعالیت خود را در کشور گسترش بدهند. خانم دلیل افزود که خدمات داکتران بدون مرز بیشتر برای مادران و نوزدان متمرکز است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/8 ] [ 8:57 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳ - خیبر

حمله انتحاری به تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله در کابل که باعث کشته شدن چند تن از شهروندان کشور شد، نشان می‌دهد که ناامنی و تهدیدهای امنیتی هم‌چنان یکی از چالش‌های جدی‌ای است که در مسیر انتخابات قرار دارد. از این‌رو باید از سوی مقامات دولتی کشور و به‌خصوص شخص رییس‌جمهور و شورای امنیت ملی و هم‌چنین مقامات در وزارت دفاع ملی و وزارت داخله به این موضوع توجه جدی صورت گیرد. به‌خصوص این‌که امنیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری و معاونان آن‌ها در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات بایستی به‌عنوان یک امر

 

مهم مورد توجه دولت قرار گیرد.
اگر از تدابیر خاص و موثری در خصوص مقابله با حملات مخالفان مسلح بر مراکز انتخاباتی و به‌خصوص بر محلات کمپاینی که کاندیداهای ریاست‌جمهوری در آن حضور دارند، استفاده نشود و اگر این حملات ادامه یابد و به‌ویژه در صورتی که باعث صدمه رسیدن جدی به یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری و یا معاونان آنان شود، می‌تواند تاثیر منفی جدی بر پروسه انتخابات وارد کند.
به‌نظر می‌رسد اگر برخی از حوادث و رویدادهای امنیتی در کنار هم دیگر قرار داده شده و مورد مطالعه و ارزیابی قرار گیرد، این تصور را ایجاد می‌کند که مخالفان مسلح دولت افغانستان و حامیان منطقه‌ای این گروه، برگزاری انتخابات را در دور دوم به‌معنای نفی فزیکی و روانی و ناکامی مطلق خویش دانسته و از هر امکانات استفاده می‌کند تا این پروسه را با چالش جدی مواجه کند.
حمله به یک محفل انتخاباتی تیم اصلاحات و همگرایی و هدف قرار دادن سران این تیم یکی از این موارد می‌باشد. سران این تیم روز جمعه در کابل هدف قرار گرفتند و آن گونه که در رسانه‌ها به نشر رسیده است، در نتیجه حمله انتحاری به سران تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله، شش نفر کشته و نزدیک به بیست تن دیگر زخمی شده‌اند.
هدف اصلی این عملیات انتحاری رهبران تیم اصلاحات و همگرایی بوده است. مقامات نظامی در کابل تایید کرده‌اند که بمب‌گذار انتحاری مواد منفجره همراه خود را زمانی منفجر کرده است که داکتر عبدالله عبدالله و تیم همراهش از محل کمپاین انتخاباتی در منطقه کوته سنگی شهر کابل خارج می‌شدند. این نشان می‌دهد که هدف اصلی عامل انتحاری رهبران تیم اصلاحات و همگرایی بوده است. هدف قرار دادن سران تیم‌های انتخاباتی در حقیقت هدف قرار دادن اصل پروسه انتخابات می‌باشد. زیرا اگر یکی از کاندیداهای شرکت‌کننده در دور دوم انتخابات قربانی این ناامنی قرار گیرند، بر روند انتخابات تاثیر منفی غیرقابل جبرانی خواهد گذاشت.
از مصادیق دیگر امنیت‌شکنی که نشان می‌دهد اخلال امنیت انتخابات یکی از عمده‌ترین اهداف حامیان منطقه‌ای طالبان می‌باشد، اعزام گروهی از تندروان تحت عنوان لشکر سیاه‌پوش در برخی از ولایت‌های شرقی کشور است. سیاه‌پوشان به این هدف وارد برخی از ولایت‌های شرقی کشور شده‌اند تا سران نظامی طالبان در این ولایت‌ها را که نتوانسته‌اند امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در شانزدهم حمل را مختل کنند، را هدف قرار داده و از بین ببرند. عملیات سیاه‌پوشان به این خاطر صورت می‌گیرد که سایر نظامیان طالبان را در این مجبوریت قرار دهد که با تمام توان در پی اخلال امنیت در جریان انتخابات باشند.
هم‌زمان با آن تشدید حملات راکتی از خاک پاکستان به مناطق داخلی افغانستان در برخی از ولایت‌های شرقی کشور و هم‌چنین ورود طیاره‌های جنگنده پاکستانی به فضای افغانستان در برخی از همین مناطق نیز نشان‌دهنده این است که یکی از عرصه‌هایی که به‌شدت مورد توجه حامیان منطقه‌ای طالبان قرار گرفته است، عرصه‌ی امنیتی می‌باشد. تشدید راکت‌پرانی‌ها و ورود بدون اجازه جت‌های جنگنده متعلق به اردوی پاکستان نیز می‌تواند اثر منفی بر انتخابات داشته باشد. زیرا وقتی این‌گونه راکت‌باری‌ها ادامه پیدا کند و به‌خصوص اگر تشدید شود، به این معنا خواهد بود که یک گستره وسیع از قلمروهای شرقی کشور ممکن است در جریان انتخابات تحت تاثیر ناامنی قرار گیرد و حضور مردم در این مناطق در مراکز انتخاباتی محدود و معدود شود.
این حوادث وقتی در کنار هم مورد مطالعه و مداقه قرار گیرند، روشن می‌کند که طالبان و حامیان منطقه‌ای این گروه به‌شدت به‌دنبال ناامن کردن افغانستان در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری می‌باشند. از این‌رو خوب است که از سوی شخص رییس‌جمهور کرزی نظارت جدی‌تر بر روند کاری نهادهای امنیتی صورت گیرد تا برنامه‌های امنیتی مناسب و بازدارنده‌ای مورد اجرا قرار گیرد و امنیت‌شکنی‌هایی که از سوی مخالفان مسلح صورت می‌گیرد، مانع از برگزاری انتخابات نشود. انتخابات تنها راه نهادینه‌سازی برخی از تغییرات مثبت سیاسی و اقتصادی در افغانستان می‌باشد و باید از این روند تحت هر شرایط حمایت صورت گیرد و با برگزاری دور دوم انتخابات اولین گام در راستای عملی این تغییرات سیاسی اجتماعی که افغانستان قرار است در راه رسیدن به مردم‌سالاری وارد آن شود، با موفقیت و کامیابی گذشته شود.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی
[ 2014/6/8 ] [ 8:56 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳ - منبع: ایکونومیست برگردان: مسعود اندیشمند

برخی از نیروهای امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند. اما نه برای مدت طولانی.
در نگاه اول این، خبر خوبی برای افغان‌هایی که به‌طور فزاینده در مورد این‌که چه اتفاقی پس از پایان ماموریت نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا در دسامبر سال جاری خواهد افتاد، است. در بیست‌وهفتم ماه می، پس از چند روز از سفر غیرمنتظره‌اش به فرودگاه بگرام، رییس‌جمهور امریکا بارک اوباما پس از انتظار طولانی، تعداد

نیروهای امریکایی را که به‌خاطر آموزش و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان و به‌خاطر انجام عملیات ضد تروریستی در برابر «بقایای القاعده» در افغانستان، باقی خواهند ماند اعلام کرد.
آقای اوباما گفت که تعداد نیروی باقی مانده از ٣٣٠٠٠ در حال حاضر و از ١٠٠٠٠٠ در سال ٢٠١١ به ٩٨٠٠ کاهش خواهد یافت. این رقم نزدیک به آن‌چه که توسط جنرال جوزِف دَنفورد، فرمانده ارشد امریکا در افغانستان پیشنهاد شده بود، است. به تعداد دو تا سه هزار نیرو احتمالا توسط هم‌پیمانان ناتو، عمدتا آلمان و ایتالیا فراهم خواهد شد.
انگیزه‌ی مشخص کردن تعداد نیروهای امریکایی، که در افغانستان باقی می‌مانند به‌خاطر دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که به تاریخ ۲۴جوزای سال جاری برگزار می‌شود، بوده است. حامد کرزی، رییس‌جمهور در حال ترک دفتر، حاضر به امضای پیمان امنیتی دوجانبه که مبنای قانونی برای سربازان امریکایی در خاک افغانستان است، نشد. با این حال، هر دو نامزد پیشتاز حضور، عبدالله عبدالله و اشرف غنی، وعده داده‌اند تا در اسرع وقت این توافق‌نامه را امضا کنند. هر دو کاندید درک می‌کنند که بدون ادامه‌ی کمک‌های امریکا با حمایت هوایی، تدارکات، ارتباطات و اطلاعات، نیروهای افغان که تعدادشان به ٣٨٠٠٠٠ نفر می‌رسد، دچار رنج و تضعیف روحیه‌ی جنگی و دچار تلفات در مبارزه علیه شورشیان طالب را خواهند شد.
اما آقای اوباما آن‌چه در داخل (امریکا) می‌گذرد هم زیر نظر دارد. با وجود اصرار جنرال‌هایش که از اوباما خواستند تا بنا به معیارها «براساس شرایط» در مورد مدت زمان حضور نیروهای باقی‌مانده‌ی امریکا که در افغانستان مستقر می‌شوند باید تصمیم‌گیری صورت گیرد؛ اما آقای اوباما یک جدول زمانی دقیق را که براساس چرخه‌ی سیاست امریکا دور می‌زند و نه براساس واقعیت‌ها در منطقه، اعلام کرد. نیمی از سربازان باقی‌مانده‌ی امریکایی تا پایان سال ٢٠١۵؛ و تا پایان سال ٢٠١۶، هنگامی‌که اوباما آمادگی ترک دفتر را می‌گیرد، تقریبا همه سربازان باقی مانده، افغانستان را ترک خواهند گفت. یک دسته‌ی کوچک سربازان برای حفاظت از سفارت امریکا باقی خواهند ماند. آقای اوباما در این هفته گفت «دور دادن ورق» در افغانستان برای میراث سیاسی او مهم‌تر است تا جلوگیری از شکست یک ماموریت طولانی و پرهزینه.
جان مک کین و لیندزی گراهَم، دو سناتور جنگ‌طلب جمهوری‌خواه بی‌درنگ از این پلان اوباما انتقاد کردند و «تعین تاریخ خودسرانه‌ی اوباما» (برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان) را یک «اشتباه تاریخی و پیروزی سیاست بر استراتژی» دانستند. اما حتی متحدان رییس‌جمهور، از جمله میشل فلورنُوی، رییس ارشد سابق سیاست پنتاگون که اکنون ریاست مرکز امنیت امریکایی، یک اندیشکده (کانون تفکر) را به عهده دارد، در مورد سرعت و انعطاف‌ناپذیری جدول زمانی (خروج نیروهای امریکایی از افغانستان) ابراز نگرانی کرده‌اند. دیوید سیدنی، معاون پیشین دستیار وزیر دفاع امریکا در امور پاکستان و افغانستان، شرح داده است که این تصمیم اوباما با یک دست دادن و با دست دیگر پس گرفتن است.
با توجه به واکنش افسران ارتش افغانستان (در مورد تصمیم اوباما)، گزارش‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها به‌طور ناامیدکننده بدبین هستند. آن‌ها می‌دانند که شکاف بزرگ در توانایی‌های‌شان، به‌خصوص کمبود مزمن نیروی هوایی در زمان معین شده، نمی‌تواند از مشکلات بکاهد. آقای اوباما در این هفته وعده داده است که او جنگ (در افغانستان) را مسوولانه پایان خواهد داد. اما بسیاری از افغان‌ها در این مورد دید متفاوت دارند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی
[ 2014/6/8 ] [ 8:53 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

کرزی


 

جامعه باز: مقام‏های امنیتی کشور یک روز پس از حمله به جان عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست‏جمهوری، بر هماهنگی بیشتر میان مقام‏های امنیتی کشور و ستاد‏های انتخاباتی با نیروهای امنیتی تأکید کردند. وزیر امور داخله گفته است که نیروهای امنیتی از برنامه‏های مبارزات انتخاباتی آقای عبدالله آگاهی نداشته و این ستاد با نیروهای امنیتی در این زمینه هماهنگی نکرده است. عمر داوودزی گفته است، آقای عبدالله به روز جمعه برنامه‏های متعددی در کابل دایر کرد که نیروهای امنیتی کشور  حداقل از یکی از برنامه‏ها آگاهی نداشتند. عبدالله عبدالله دو روز پیش هنگامی که از یک گردهمایی انتخاباتی در ناحیة پنجم شهر کابل برمی گشت مورد سوء‌قصد حملۀ انتحاری قرار گرفت و از این حادثه جان سالم به‌در برد.

 در نشستی که دیروز (شنبه، ۱۷ جوزا) برای هماهنگی مسایل امنیتی مبارزات انتخاباتی و امنیت روز برگزاری انتخابات در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد، در آن عمر داوودزی وزیر داخله، رحمت‏الله نبیل، سرپرست اداره امنیت ملی، شیرمحمد کریمی، رییس ستاد ارتش کشور، احمدیوسف نورستانی، رییس‏ کمیسیون مستقل انتخابات و اشرف‏غنی احمدزی حضور داشتند. عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات ریاست‏جمهوری در این نشست اشتراک نکرده بود.

در همین حال وزیر داخله گفته است که شنبه‌شب، ۱۷ جوزا برنامه ‏های جدید امنیتی در سراسر کشور و به‌ویژه در پایتخت به اجرا گذاشته می‏شود که در آن نیروهای امنیتی، امنیت انتخابات را بهتر تأمین خواهند کرد. آقای داوودزی گفته است با‏ آن‌که تهدیدها در دور دوم انتخابات بیشتر از دور اول این پروسه است؛ اما نیروهای امنیتی کشور، تدابیر جدی و عملی‌تری را روی دست گرفته‌اند.

از سوی دیگر، رحمت‏الله نبیل، سرپرست ادارۀ امنیت ملی گفته است که تمامی تهدیدها در برابر روند برگزاری انتخابات شناسایی شده و نیروهای امنیتی برای خنثاکردن این تهدیدها دست‌به‌کار شده‏اند. اشرف‏غنی احمدزی‌ نیز که در این نشست حضور داشت، از نهاد‏های مسئول خواست که قضیۀ توهین به او ‌که از سوی نامزد رقیب او صورت گرفته است، به‌صورت قانونی دنبال شود.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : جامعه باز


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/6/8 ] [ 8:48 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۳ - سهراب سربلند

پنج تن از رهبران طالبان که متهم به جنایات جنگی‌اند در برابر یک خردضابط امریکایی که به‌گونه بسیار مشکوکی به اسارت طالبان درآمده بود، آزاد شدند. این رهبران طالبان شهروندان جمهوری اسلامی افغانستان‌اند که در دوران اشغال کشور ما توسط پاکستان، در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱، به مثابه ستون پنجم آن کشور در همکاری با شبکه‌های ترور بین‌المللی مرتکب جنایت‌های بزرگی علیه مردم سرزمین ما شده‌اند.


در پی حمله القاعده به ایالات متحده امریکا در یازده سپتامبر ۲۰۰۱، شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مصوبات متعدد خود، مبارزه با تروریسم را در افغانستان از مکلفیت‌های اعضای این سازمان اعلام کرد. علی‌رغم ابهام‌پراکنی تیوریسین‌های انگل-ساکسنی و طالبان نیکتایی‌دار در حکومت افغانستان، طالبان همان‌گونه که عملا تروریست می‌باشند، در اسناد سازمان ملل متحد نیز به‌عنوان تروریست تسجیل شده‌اند.
بدون شک، هر کشوری حق و وظیفه دارد تا با تروریسم مبارزه کند. از منظر حقوق بین‌المللی، جنگ ایالات متحده با تروریسم دارای مشروعیت حقوقی و سیاسی می‌باشد زیرا این جنگ مطابق منشور سازمان ملل متحد و براساس مصوبات شورای امنیت این سازمان صورت می‌گیرد. (شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطع‌نامه شماره ۱۳۷۸، ۲۰۰۱؛ قطع‌نامه شماره ۱۳۸۳، ۲۰۰۱؛ قطع‌نامه شماره ۱۳۸۶، ۲۰۰۱ ، در قطع‌نامه اخیر آمده است: «با حمایت از تلاش‌های بین‌المللی به‌منظور ریشه‌کن کردن تروریسم مطابق با منشور سازمان ملل متحد و با تاکید بر قطع‌نامه‌های…) اما در جریان این جنگ، ایالات متحده دست به یک سلسله اقداماتی زده است که با حقوق بین‌المللی انسان‌دوستانه و اصول قبول‌شده حقوق بشری، آشکارا در تناقض قرار دارد. افزون بر این، در رهایی رهبران طالبان که متهم به جنایات جنگی‌اند، ایالات متحده با تفرعن و بی‌اعتنایی همیشگی خود، حق حاکمیت ملی افغان‌ها را نیز به‌گونه آشکار نقض کرده است. موضع‌گیری عاطفی و ورای ارزش‌های حقوقی و به دور از خردگرایی انتقادی رهبران سیاسی افغانستان نیز نمی‌تواند در این واقعیت تغییر وارد کند. شیفتگی ریشه‌دار در ساختارهای بدوی و برخاسته از نظام اندیشگانی پیش جامعه، به سخن فردیناند تونیز (Fardinand Tönnies) جامعه‌شناس آلمانی، رویکرد «جمعیت»ها را شکل می‌دهد. رویکردهای جمعیت‌گرایانه و یا قبیله‌گرایانه، در دوران مدرن و تصمیم‌گیری‌های سیاسی برخاسته از چنین رویکردهایی موجب اتخاذ تصمیم‌های معیوب و مصدوم می‌شوند. (جمعیت و جامعه از منظر تونیسی، دو ساختار متفاوت همزیستی جمعی، محصول شرایط خاص اجتماعی‌اند که دارای روابط و ارزش‌های متفاوت مختص خود می‌باشند. در جمعیت‌ها، فرد خود را بخشی از یک جمعیت همگون و یک‌دست می‌داند و کنش خود را نیز تابع آرزوها و امیال چنین جمع طبیعی و یک‌پارچه می‌سازد. انسان‌ها نه براساس باورهای سیاسی بلکه براساس باورهای تباری و ساختارهای قبیله‌ای و یا مذهبی هویت می‌یابند.)
بر پایی زندان گوانتانامو، نحوه نگهداری افراد در این زندان بدون محاکمه، بدون اعلام جرم و نحوه آزادی افراد متهم به جنایات جنگی و رهبری تروریسم بین‌المللی، به مثابه یک زنجیره، نقض حقوق بشر و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با الزام به مبارزه با تروریسم بین‌المللی و مکلفیت‌های دولت‌های عضو می‌باشد. در این‌جا، در این رابطه به تذکراتی اکتفا می‌کنم.
نخست: زندان گوانتانامو و نحوه نگهداری زندانیان در این تاسیسات نقض سیستماتیک حقوق بشری و ایجاد سرزمین‌های عاری از حقوق و قانون و تهی کردن انسان از کرامت انسانی اوست. خلق واژه «جنگجویان دشمن» در رابطه با زندانیان گوانتانامو هرگز موجب آفرینش یک «شی»، شی تهی از حقوق و وجیبه نمی‌شود. هر زندانی گوانتانامو نیز در واقعیت یک موجود صاحب حقوق و وجایب است. به بهانه ایجابات امنیت ملی ایالات متحده ده‌ها انسان از حقوق بشری‌شان محروم شده و بدون وکیل مدافع، بدون چشم‌داشت به بر پایی محکمه عادلانه، مانند دادگاه‌های نورنبرگ و یا دنهاگ کنونی و یا هرنوع نهاد دادگری عادلانه، از حقوق اولیه انسانی‌شان محروم شده‌اند. الغای حقوق و قانون و انکار انسانیت انسان‌ها و نفی کرامت بشری آن‌ها از جنگ جهانی دوم در کشورهای تابع قانون و حقوق که ایالات متحده نیز یکی از آن‌ها است، برای نخستین‌بار بدین پیمانه صورت می‌گیرد. هر کشوری با هر بهانه‌ای دست به چنین کاری بزند، ناقض نظام‌مند حقوق بشر، دولتی قانون‌گریز و قانون‌ستیز است. ماده‌های پنجم تا یازدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر، مشعراند:
ﻣﺎدﻩ ﭘﻨﺠﻢ: اﺣﺪﯼ را ﻧمی‌ﺘﻮان ﺗﺤﺖ ﺷﮑﻨﺠﻪ ﻳﺎ ﻣﺠﺎزات ﻳﺎ رﻓﺘﺎرﯼ ﻗﺮار داد ﮐﻪ ﻇﺎﻟﻤﺎﻧﻪ و ﻳﺎ ﺑﺮ ﺧﻼف اﻧﺴﺎﻧﻴﺖ و ﺷوون ﺑﺸﺮﯼ ﻳﺎ ﻣﻮهن ﺑﺎﺷﺪ.
ﻣﺎدﻩ ﺷﺸﻢ: هر ﮐﺲ ﺣﻖ دارد ﮐﻪ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﺣﻘﻮﻗﯽ او در همه‌ﺟﺎ به‌عنوان ﻳﮏ اﻧﺴﺎن در ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻗﺎﻧﻮن ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﻮد.
ﻣﺎدﻩ هفتم: همه در ﺑﺮاﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺴﺎوﯼ هستند و ﺣﻖ دارﻧﺪ ﺑﺪون ﺗﺒﻌﻴﺾ و ﺑﺎﻟﺴﻮﻳﻪ از ﺣﻤﺎﻳﺖ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﻮﻧﺪ. همه ﺣﻖ دارﻧﺪ در ﻣﻘﺎﺑﻞ هر ﺗﺒﻌﻴﻀﯽ ﮐﻪ ﻧﺎﻗﺾ اﻋﻼﻣﻴﻪ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﺮ ﻋﻠﻴﻪ هر ﺗﺤﺮﻳﮑﯽ ﮐﻪ ﺑﺮاﯼ ﭼﻨﻴﻦ ﺗﺒﻌﻴﻀﯽ به عمل ﺁﻳﺪ به‌طور مساوی از ﺣﻤﺎﻳﺖ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﻬﺮﻩﻣﻨﺪ ﺷﻮﻧﺪ.
ﻣﺎدﻩ هشتم: در ﺑﺮاﺑﺮ اﻋﻤﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺣﻘﻮق اﺳﺎﺳﯽ ﻓﺮد را ﻣﻮرد ﺗﺠﺎوز ﻗﺮار ﺑﺪهد و ﺁن ﺣﻘﻮق به‌وسیله ﻗﺎﻧﻮن اﺳﺎﺳﯽ ﻳﺎ ﻗﺎﻧﻮن دﻳﮕﺮﯼ ﺑﺮاﯼ او ﺷﻨﺎﺧﺘﻪﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﺪ، هر ﮐﺲ ﺣﻖ رﺟﻮع ﻣﻮﺛﺮ به محاﮐﻢ ﻣﻠﯽِ ﺻﺎﻟﺤﻪ دارد.
ﻣﺎدﻩ ﻧﻬﻢ: اﺣﺪﯼ نمی‌تواند ﺧﻮدﺳﺮاﻧﻪ ﺗﻮﻗﻴﻒ‐ ﺣﺒﺲ ﻳﺎ ﺗﺒﻌﻴﺪ ﺑﺸﻮد.
ﻣﺎدﻩ دهم: هر ﮐﺲ ﺑﺎ ﻣﺴﺎوات ﮐﺎﻣﻞ ﺣﻖ دارد ﮐﻪ دﻋﻮاﻳﺶ ﺑﻮﺳﻴﻠﻪ دادﮔﺎﻩ ﻣﺴﺘﻘﻞ و ﺑﯽﻃﺮف، ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ و ﻋﻠﻨﺎ رﺳﻴﺪﮔﯽ ﺸﻮد و ﭼﻨﻴﻦ دادﮔﺎهی درﺑﺎرﻩ ﺣﻘﻮق و اﻟﺰاﻣﺎت او ﻳﺎ هر اﺗﻬﺎم ﺟﺰایی ﮐﻪ به او متوجه ﺑﺎﺷﺪ اﺗﺨﺎذ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺑﻨﻤﺎﻳﺪ.
بر بنیاد مواد یادشده اعلامیه جهانی حقوق بشر، ایجاد زندان گوانتانامو و نحوه رفتار با زندانیان در این زندان مغایر با اصول و ارزش‌های قبول شده حقوق بشری بین‌المللی است. این امری است که رییس‌جمهوری ایالات متحده اوباما نیز به آن اذعان دارد.
دوم: سران القاعده و رهبران طالبان متهم به جنایات جنگی‌اند. محل جرم آن‌ها عمدتا افغانستان و قربانیان آن‌ها نیز بیشتر شهروندان این کشور می‌باشند. کشتارهای دسته‌جمعی افراد ملکی، قتل عام‌های نژادی، جرایم نظام‌مند علیه محیط‌زیست، تاریخ‌زدایی از طریق ویران ساختن ارزش‌های فرهنگی، به بردگی گرفتن زنان و دختران و تجارت آن‌ها تا حد اعمال آپارتاید جنسی، ایجاد شبکه‌های جاسوسی برای کشورهای پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده، الغای تمام‌عیار حقوق بشری و حقوق شهروندی، و جرایم دیگر، همه دال بر این‌اند که رهبران طالبان را می‌توان به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و اعمال تروریستی به دادگاه کشاند.
از این‌رو، هر نوع مذاکره و گفتگو با چنین گروهی نقض قوانین بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌باشد. اگر گفتگویی هم با این گروه، به‌دلیل ایجابات تامین امنیت و صلح پایدار در افغانستان، صورت بگیرد، اگر چه از منظر سیاسی قابل توجیه باشد اما از چشم‌انداز حقوقی تغییری در اتهام جنایتکار جنگی بودن رهبری طالبان وارد نمی‌کند. برای مشاطه‌گری سیمای طالبان و زدودن اتهام تروریست از آن‌ها و به‌منظور مشروعیت بخشیدن به طالبان، از سال ۲۰۰۸ بدین‌سو در ادبیات انگلیسی-امریکایی و طالبان از غرب برگشته در دستگاه دولت افغانستان، به‌جای تروریسم از واژه «شورشی» و شورشیان استفاده شد. علی‌رغم مقاومت رییس‌جمهوری کرزی و برخی دیگر در حکومت افغانستان، این واژه بعدها در اسناد بین‌المللی در رابطه با افغانستان راه یافت. رسانه‌های افغان نیز به هر دلیلی که بود، شروع به استفاده سخاوتمندانه از واژه معصوم «مخالفان مسلح» و یا «طالبان مسلح» کردند. امری که تا امروز در پرده بی‌طرفی رسانه‌ها ادامه دارد. نهادینه شدن واژه «شورشیان افغان» به‌منظور مسخ واقعیت و تبدیل جنگ تروریستی در افغانستان به یک جنگ داخلی ضدفساد، از شعارهای اصلی برخی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در کارزارهای انتخاباتی در سال ۲۰۰۹ و سرخط برخی از رسانه‌ها به‌شمول رسانه‌های انتقادی کشور ما بود. اوج کتمان حقیقت در این رابطه، در گفتگوهای رهبران امریکا با رهبری افغانستان در جنوری سال ۲۰۱۳ صورت گرفت.
رهبری ایالات متحده رسما به رییس‌جمهور افغانستان ابلاغ کرد که از منظر آن‌ها طالبان دیگر تروریست و دشمن نیستند. رییس‌جمهوری افغانستان، با آن‌که این داعیه امریکا با باورهای خود او در انطباق کامل قرار داشت، در نشست‌های خبری و در هر فرصتی از این امر علیه ایالات متحده استفاده ابزاری کرد و تا جایی پیش رفت که با توسل به همین برداشت رهبری امریکا، باور خود را در باره این‌که طالبان وجود خارجی ندارند، آن‌چه که هست جاسوسان و عوامل امریکایی‌اند، تقویت کرد. اما مردم افغانستان به مثابه قربانیان تروریسم رهبری شده از پاکستان هرگز در شناخت حقیقت طالبان به مثابه یک جنبش تروریستی، شک نداشتند. مسخ مفاهیم و واژگان برای بیان و افاده غلط از حقیقت اگر یک پدیده عمدی باشد، نابخشودنی است.
سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸ «کنوانسیون پیشگیری از کشتار جمعی و مجازات مرتکبین» آن را به تصویب رساند که براساس آن تمام افرادی که مرتکب چنین جنایاتی می‌شوند باید محاکمه و مجازات شوند. جنایات جنگی براساس حقوق متداول بین‌المللی، عبارت از تخلفات اساسی‌اند که در جریان برخوردهای مسلحانه از حقوق بین‌المللی قبول شده و قواعد بین‌المللی قبول شده جنگی صورت می‌گیرند. مانند کشتار افراد به‌دلیل تعلقات تباری، دینی، کشتار اسیران جنگی، کشتار افراد ملکی، کوچ‌دادن‌های اجباری مردم ملکی، تجاوزات جنسی، ویران کردن تاسیسات ملکی، نابودی جنگل‌ها، زمین‌های زراعتی و غیره. جنایت جنگی همان گونه که در تخاصمات میان کشورها محتمل است، در جنگ‌های داخلی و حملات تروریستی نیز محتمل می‌باشد. مبانی حقوقی مبارزه با جنایات جنگی، افزون بر موازین حقوق داخلی که برخی از کشورها دارا می‌باشند، پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی می‌باشند که من در این‌جا به چند نمونه آن اشاره می‌کنم:
۱٫ کنوانسیون پیشگیری از کشتار جمعی و مجازات مرتکبان آن: این کنوانسیون در سال ۱۹۴۸ تصویب و در سال ۱۹۵۰ نافذ گردید. تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد مکلف به اجرای آن بوده و رعایت این کنوانسیون از جانب کشورهایی که آن را امضا کرده‌اند، بالاتر از اصول حقوق داخلی آن‌ها می‌باشد. این کنوانسیون تمام کشورهای عضو را مکلف به پیگرد و مجازات افرادی می‌کند که مرتکب کشتار، بدرفتاری، تحمیل شرایط غیرانسانی در جریان منازعات مسلحانه، جلوگیری از ولادت، کودک‌ربایی به‌منظور مجازات یک گروه از مردم و جلوگیری از رشد افراد متعلق به این گروه، صورت بگیرد.
۲٫ کنوانسیون «الغای اصل مرور زمان در رابطه با جنایات جنگی»: در حقوق یک هنجار وجود دارد که اگر مرتکبین جرم و یا تخلفات به هر دلیلی، تا یک مدت زمانی مجازات نشوند، از لحاظ اصول این جرم و یا تخلف تابع مقوله مرور زمان شده و مرتکبین آن بعد از سپری شدن زمان تعیین شده، مجازات نمی‌شوند (استثناهایی در این رابطه وجود دارد). اما جنایات جنگی براساس کنوانسیون یاد شده تابع مقوله مرور زمان نمی‌شوند. مجرمان هر زمانی‌که دستگیر شوند، محاکمه و مجازات می‌شوند. به‌گونه مثال، جنایتکاران آلمان نازی، تا امروز در هرجا که دستگیر شوند، محاکمه و مجازات می‌شوند. در ارجانتین افسران کودتاگر را که در اوایل دهه هفتاد قرن گذشته مرتکب جنایت جنگی و نقض سیستماتیک حقوق بشر شده بودند، دستگیر و محاکمه می‌کنند. تمام کشورهایی که این کنوانسیون را امضا کرده‌اند، تابع آن بوده و هیچ قانون داخلی نمی‌تواند، با در نظرداشت اصل ارجحیت حقوق تسجیل شده بین‌المللی بر حقوق داخلی، آن را ملغی سازد. این کنوانسیون در سال ۱۹۶۸ امضا و در سال ۱۹۷۰ نافذ گردیده و اعضای سازمان ملل متحد را مکلف می‌سازد تا در محاکمه جنایتکاران جنگی مطابق با اصول و تجارب دادگاه نورنبرگ بدون در نظر داشت مرور زمان، در هر زمانی‌که چنین جنایتکارانی شناسایی و دستگیر می‌شوند، همکاری کنند. از این‌رو تسلیمی طالبان به کشور قطر خلاف موازین و ارزش‌های نورنبرگ و کنوانسیون یادشده می‌باشد. این افراد در افغانستان متهم به ارتکاب جنایات جنگی شده‌اند و باید به افغانستان تحویل داده می‌شدند. به‌خصوص که حکومت افغانستان در مورد تحویل این افراد، اگر چه به‌دلایل دیگری، تاکید داشت. از هر دو منظر این افراد باید به افغانستان تحویل داده می‌شدند؛ اگر بی‌گناه بودند، به‌عنوان شهروند جمهوری اسلامی افغانستان و یا اگر متهم به جنایات جنگی‌اند باید به کشور محل ارتکاب جرم برگردانده شوند. ایالات متحده در این رابطه نیز به نقض آشکار این کنوانسیون پرداخته است.
۳٫ «اساسات همکاری بین‌المللی، برای شناسایی، دستگیری، تسلیم‌دهی و مجازات افرادی که مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه انسانیت شده‌اند»: این اساسات در قطع‌نامه مجمع عمومی به تاریخ سوم دسامبر ۱۹۷۳ مورد قبول واقع شدند. در این قطع‌نامه یک‌بار دیگر اهمیت همکاری بین‌المللی در مبارزه با جنایات جنگی مورد تایید قرار گرفته است.
۴٫ «اعلامیه سازمان ملل متحد برای پیشگیری از مفقودالاثر ساختن افراد»: این اعلامیه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تاریخ هجدهم دسامبر ۱۹۹۲ مورد تایید قرار گرفت. این اعلامیه گم کردن افراد را از جمله جنایات علیه انسانیت و اصول حقوق بین‌الملل تلقی می‌کند. تمام دولت‌ها مکلف‌اند تا تدابیر مقتضی را برای جلوگیری از سربه نیست کردن افراد اتخاذ کنند، هر دولت و یا گروه مسلحی که مرتکب خلاف در این رابطه شود، مسوولان آن مرتکب جنایت علیه انسانیت می‌شوند و اعضای سازمان ملل متحد مکلف‌اند تا در امر اجرای عدالت همکاری لازم را انجام دهند. از این منظر، به‌دلیل این‌که طالبان مرتکب قتل عام‌ها و مفقودی تعداد زیادی از زنان و مردان کشور ما شده‌اند، پس مسوولان آن‌ها مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و باید به این اتهام محاکمه شوند.
در این‌جا برای کوتاه شدن مطلب به ذکر مختصر چند مورد دیگر اکتفا می‌کنم.
۵٫ «توافق‌نامه شماره سوم اگست ۱۹۴۹ژنو در رابطه با برخورد با اسیران جنگی»، «توافق‌نامه شماره چهارم، اگست ۱۹۴۹ ژنو در محافظت افراد ملکی در دوران جنگ»، «پروتوکول الحاقی ۱۹۷۷ به توافق‌نامه ژنو ۱۹۴۹ در باره حراست از قربانیان منازعات مسلحانه»، «پروتوکل الحاقی ۱۹۷۷، توافق‌نامه ۱۹۴۹ ژنو در باره حراست از قربانیان منازعات مسلحانه غیر بین‌المللی (داخلی)»، «توافق‌نامه روم در باره ایجاد یک دادگاه بین‌المللی جنایی به‌منظور رسیدگی به جنایات جنگی» که در سال ۱۹۹۸ امضا و در سال ۲۰۰۲ نافذ گردید. این دادگاه که مقر آن در دنهاگ هالند است مسوولیت دادرسی در رابطه با جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت‌های مشابه را بر عهده دارد. تمام این تدابیر حقوقی و ایجاد نهادهای مربوطه بدین منظور است تا یک نظام دادخواهی بین‌المللی برای حراست از زندگی، حقوق و آزادی‌های شهروندان استقرار یابد. هرنوع بی‌اعتنایی و یا نقض این موازین در واقعیت نفی و سرکشی از نظام حقوق انسانی بین‌المللی است. ایالات متحده امریکا و افغانستان هر دو بخشی از این موازین حقوقی را پذیرفته‌اند و از منظر حقوقی مکلف به رعایت آن‌ها می‌باشند.
سوم: برخورد حکومت افغانستان با آزادی زندانیان طالب، یک برخورد عاطفی غیرحقوقی و به دور از خرد سیاسی انتقادی است. به هر دلیلی که رهبران افغانستان از آزادی رهبران طالبان، آن‌هم در پوشش رعایت حقوق بشری آن‌ها دفاع کنند، دچار خبط بزرگی می‌شوند. رهبری حکومت افغانستان، ترحم برخاسته از پیوند قبیله‌ای را با حقوق و قانون اشتباه گرفته است. واقعیت این است که رهبران طالبان متهم به جنایات جنگی‌اند و باید از این موضع با آن‌ها برخورد شود. محل ارتکاب جنایت آن‌ها افغانستان است و باید افغانستان به این دلیل انتقال آن‌ها را مطالبه کند و یا هم به‌دلیل این‌که این افراد متهم به جنایت جنگی‌اند، این افراد شهروندان جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشند و باید به افغانستان تحویل داده شوند.
در صورتی که منافع ملی افغانستان ایجاب کند و یا به‌دلیل دستیابی به صلح و امنیت و آغاز گفتگوهای صلح و یا به هر دلیل دیگری، مقامات افغانستان می‌توانند با در نظرداشت روندهای قانونی نافذ کشور ما طور دیگری عمل کنند. به سخن دیگر یک راه‌حل، از منظر حقوقی قابل بحث اما با در نظرداشت ایجابات سیاسی و ارزش‌های صلح و ثبات طور دیگری برخورد کنند.
چهارم: نادیده‌انگاشتن مردم و حکومت افغانستان توسط حکومت ایالات متحده در رابطه با آزادی افراد متهم به جنایات جنگی توسط ایالات متحده امریکا در واقعیت یک بار دیگر نشان می‌دهد که این کشور به حقوق بین‌المللی براساس ایجابات منافع ملی خود و یک‌جانبه برخورد می‌کند. به بیان دیگر همان‌گونه که موجودیت زندان گوانتانامو نقض حقوق بین‌المللی انسان‌دوستانه است، همان‌گونه که نگهداری و نحوه برخورد با زندانیان نقض حقوق بین‌المللی و حقوق بشری است، به همان اندازه هم نحوه رهایی این افراد نقض حقوق بین‌المللی، عدم رعایت و احترام ایالات متحده امریکا را به حق حاکمیت کشورهای دیگر به نمایش می‌گذارد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی
[ 2014/6/8 ] [ 8:45 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

سازمان غیردولتی حمایت بین‌المللی رسانه‌ها «آی ام اس» گفته است که طی سال‌های اخیر موارد خشونت‌ها علیه خبرنگاران افزایش یافته است. این کمیته از حامد کرزی رییس جمهور کشور خواسته است تا

سه ماده جدید را در قانون مطبوعات اضافه کند.
دفتر افغانستان سازمان «حمایت بین‌المللی رسانه‌ها»، روز پنجشنبه در مورد شرایط دشوار فعالیت رسانه‌ای در افغانستان اظهار نگرانی کرده گفته است که امسال در مقایسه با سال گذشته، مشکلات خبرنگاران افزایش یافته است.
به گزارش دویچه‌وله، نجیب شریف، مسوول دفتر این سازمان در کابل گفت که از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی به این‌سو ۱۵ مورد تهدید و ۵ مورد قتل علیه خبرنگاران ثبت شده است.
به گفته آقای شریف، ۶۳ درصد قضایای ثبت شده به دلیل عدم آگاهی از حقوق خبرنگاران از جانب مقامات امنیتی صورت گرفته است. گفته می‌شود شمار زیادی این تهدیدها در کابل صورت گرفته است.
نجیب شریف گفت:«دلیل عمده عدم آگاهی نیروهای امنیتی از حقوق خیرنگاران و ازمکلفیت خودشان است. آنها مکلف هستند تا خبرنگاران را در تهیه گزارش‌های‌شان کمک کنند.» آقای شریف اضافه می‌کند که بقیه۳۷  درصد قضایا از طرف افراد ناشناس و یا هم افراد مسلح مربوط به گروه تروریستی طالبان در برابر خبرنگاران اعمال شده است. او گفت که هنوز ۵ ماه از سال ۲۰۱۴ می‌گذرد و میزان خشونت‌ها تا پایان سال افزایش خواهد یافت. قرار است این کمیته یک نامه سرگشاده نیز به حامد کرزی رییس جمهور کشور بفرستد.
قدیم ویار، سخنگوی سازمان حمایت بین‌المللی رسانه‌ها در کابل در این باره می‌گوید: «کمیته بین‌المللی حمایت از خبرنگاران تقریبا دو ماه قبل کمپاینی را به راه انداخت که دست‌کم ۶۰۷ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از تمام کشور در آن شرکت داشتند و قطعنامه این کمپاین را امضا کردند. ما این نامه سرگشاده را به حامد کرزی، شورای ملی، دادگاه عالی و دیگر مقامات مربوطه دولتی ارسال می‌داریم. در این نامه تقاضا گردیده است که باید سه ماده جدید در قانون رسانه‌ها افزود گردد.»
سه ماده پیشنهادی حاکی است که حکومت مکلفیت دارد تا برای حفاظت از خبرنگاران اقدامات لازم را روی‌دست گیرد، عاملان خشونت علیه خبرنگاران شناسایی و تحت پیگرد قرار گیرند و همه مقام‌های دولتی از حقوق خبرنگاران آگاهی داشته و آن را رعایت کنند. در این نامه سرگشاده از وزارت اطلاعات و فرهنگ انتقاد شده که در قسمت هماهنگی میان نیروهای امنیتی و خبرنگاران تا حال هیچ کاری انجام نداده است.
البته این سازمان خاطر نشان ساخته است که یک تعداد خبرنگاران با کار غیرحرفه‌ای، خود را قربانی خشونت می‌سازند. با وجودی که رسانه‌ها یکی از دست‌آوردهای بزرگ حکومت موجود به شمار می‌رود اما از آغاز سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف ۳۶ خبرنگار به قتل رسیده‌اند و ده‌ها خبرنگار دیگر مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، اتحاديه هاي ژورناليستان در افغانستان
[ 2014/5/31 ] [ 16:8 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
 

رئیس جمهوری افغانستان از مردم برای حضور گسترده در دور دوم دعوت کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از مردم این کشور خواست که با مشارکت خود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری؛ افغانستان را یک قدم پیشتر به طرف کامیابی، ثبات و سعادت پیش ببرند.

قرار است دور دوم انتخابات روز 24 جوزا/خرداد برگزار شود و رای دهندگان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد دور دوم، یکی را انتخاب کنند.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۱۶ حمل/ فروردین امسال برگزار شد اما هیجیک از نامزدها نتوانست به حد نصاب لازم آرا دست یابد اما عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی به عنوان حائزان بیشترین شمار آرا به دور دوم راه یافتند.

رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه‌ رادیویی خود که هر ۱۵ روز یک بار نشر می‌شود، با تقدیر از مشارکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که مشارکت گسترده آنان در دور اول به افغانستان عزت و افتخار بخشیده است.

آقای کرزی تاکید کرد که با توجه به تهدیدهای امنیتی، حضور مردم در پای صندوق‌های رای دهی، باعث شد تا افغانستان به عنوان یک کشور مردم‌سالار که مردم حقوق و قدرت خود را می‌شناسند به جهانیان معرفی شود.

رئیس جمهوری افغانستان از حضور گسترده مردم در دور اول تقدیر کرد

رئیس جمهور افغانستان خطاب به مردم گفت: "اطمینان دارم که شما روز ۲۴ جوزا که دور دوم انتخابات است به سوی صندوق‌های رای می‌روید و از دو کاندیدای پیشتاز یکی را به براساس میل خود انتخاب می‌کنید."

آقای کرزی افزود: "به این ترتیب وطن عزیز ما به ثبات و امنیت بهتر و به طرف نهادینه شدن دموکراسی و مردم سالاری گام خواهد برداشت."

رئیس جمهور افغانستان آرزو کرده که مردم افغانستان روز ۲۴ جوزا را روز کامیابی افغانستان و روز حرکت به طرف آینده‌ای درخشان و سعادتمند و گامی برای صلح و ثبات افغانستان بدانند و در انتخابات مشارکت گسترده داشته باشند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : بی بی سی

 


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/31 ] [ 16:5 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

آقای قانونی گفت که شرکت وسیع در انتخابات یگانه راه برای آینده "بهتر از امروز" است

محمد یونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که "حلقات مشخص" بیرونی در تلاش برای مختل کردن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هستند.

آقای قانونی می‌گوید که این حلقات شایعه پخش می‌کنند که صندوق‌های رای انتخابات دو هفته آینده، پیشاپیش پر شده، مردم در دور دوم مشارکت کمتر خواهند داشت و امنیت انتخابات مختل خواهد شد از این رو مردم باید در دور دوم انتخابات حضور گسترده و وسیعی داشته باشند.

معاون اول حامد کرزی گفت: "اگر خواهان تغییر مثبت در سرنوشت ملت هستیم، اگر خواهان تعقیب آرمان شهدا هستیم، اگر ما خواهان نابودی تروریسم در افغانستان هستیم، اگر خواهان رفاه در افغانستان و وحدت ملی هستیم و در یک جمله اگر خواهان آینده بهتر از امروز هستیم یک انتخاب پیش رو داریم و آن هم شرکت وسیع و گسترده در انتخابات است."

او در مراسم سالروز کشته شدن رسول محسنی، رئیس شورای ولایتی بغلان در جمع شماری از چهره‌های جهادی و سیاسی صحبت می‌کرد.

آقای قانونی برگزاری دور دوم انتخابات را فرصتی طلایی و شانسی تکرار ناشدنی برای مردم خواند و گفت که مردم با حضور در این انتخابات سرنوشت خود را تعیین کنند.

او خطاب به کمیسیون مستقل انتخابات هم گفت که انتظار دارند این کمیسیون با عبرت از اشتباهات دور اول و استفاده از تجربیات گذشته انتخاباتی شفاف و سالم برگزار کند که ناشی از آرای مردم باشد.

عبدالله عبدالله، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری هم در این گردهمایی صحبت کرد و گفت که دنبال کردن آرمان مردم افغانستان و آرمان های شهدا از برنامه‌هایش در صورتی رسیدن به پست ریاست جمهوری است.

افغانستان تا دو هفته دیگر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را میان دو نامزد عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی برگزار می‌کند.

ادامه مبارزات انتخاباتی

دو هفته مانده به انتخابات انتقادهای نامزدان از یکدیگر تندتر شده است

در همین حال دو هفته مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، رقابت‌های تنگاتنگ انتخاباتی میان دو نامزد در کابل و ولایت‌های افغانستان ادامه دارد.

اشرف غنی احمدزی یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات، مبارزات انتخاباتی خود را امروز با سفر به ولایت غربی هرات ادامه داد.

آقای احمدزی در همایش هواداران خود در هرات گفت که هدف‌اش از شرکت در انتخابات تصاحب قدرت نه که خدمت به مردم است. او گفت که اگر در انتخابات پیروز شد فرودگاه بین‌المللی هرات را به مرکز حمل و نقل منطقه‌ای تبدیل خواهد کرد.

او همچنین گفت که برای مبارزه با نا امنی به تحکیم قانون تمرکز خواهد کرد و برای جوانان زمینه‌های شغلی فراهم خواهد کرد.

آقای احمدزی گفت که در ولایت‌های فراه و بادغیس سه بند جدید تاسیس خواهد کرد.

کمک به خانواده معلولین و بازماندگان شهدا از دیگر تعهدات آقای احمدزی به هراتی ها بود و گفت که در صورتی که پیروز شود به این مساله توجه اساسی خواهد کرد.

آقای احمدزی از عبدالله عبدالله یگانه رقیب خود انتقاد کرد و گفت که تیم رقیب باید از "تهدید" در روند انتخابات خودداری کند.

او گفت: "همکاران داکتر صاحب عبدالله از زبان تهدید بگذرند و سر به اطاعت از ملت بگذارند، افغان‌ها به صورت عموم و هراتی‌ها به طور خاص تهدید را خوش ندارند، افرادی که مصئون و مطمئن هستند از زبان تهدید کار نمی‌گیرند و با زبان تسلیم به اراده مردم صحبت می‌کنند."

او در پایان سخنان خود از مردم خواست که در انتخابات شرکت گسترده داشته باشند و به او رای بدهند.

در همین حال امان‌الله زدران از بزرگان قوم زدران در ولایت پکتیکا با جمعی از هواداران خود در مراسمی از نامزدی عبدالله عبدالله برای رقابت در دور دوم انتخابات اعلام حمایت کرد.

آقای عبدالله در این مراسم حضور یافت و در سخنانی گفت: "در برابر اعتمادی که به تیم اصلاحات و همگرایی کردید، ما به مردم وعده خدمت صادقانه می‌دهیم و خواهان حقوق تمام اقوام بر اساس قانون و در چارچوب قانون هستیم."

او افزود که اگر تمام اقوام افغانستان مسایل زبانی، سمتی و قومی را کنار نگذارند و برای حل مشکلات کشور دست به دست هم ندهند وضعیت افغانستان بهتر نخواهد شد.

نقش اقوام در انتخابات افغانستان مهم خوانده شده و بسیاری در نظر گرفتن ترکیب قومیتی در گروه های انتخاباتی توسط نامزدان را تلاش برای جلب آرای اقوام مختلف می‌دانند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : بی بی سی


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/5/31 ] [ 16:1 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

800px-Afghan_parliament_in_2006 - Copy

 نمایندگان مجلس خبر داده‏اند که مسودۀ قانون مبارزه با پولشویی دستکاری شده و دست‏کم ۳۰ مادۀ اصلی آن مسوده نیز حذف شده است. عرفان‏الله عرفان، نمایندۀ مردم کابل و نایب منشی مجلس در صحبت با روزنامۀ جامعۀ باز، دیروز (جمعه، ۹جوزا) با ابراز نگرانی از این مسأله گفت، هیئت اداری مجلس نمایندگان نیز اطلاع یافته است که ۳۰ مادۀ این قانون حذف شده است.

عرفان‏الله عرفان اگرچند گفت تاکنون مشخص نشده است که چرا این تعداد از ماده‏های این قانون از سوی شورای وزیران حذف شده است؛ اما او این اقدام را خلاف منافع ملی و پروسۀ قانون‏گذاری در کشور دانست. گفته می‏شود یکی از ماده‏های حذف‌شده، جزایی است که برای معامله‌کنندگان پول‏های سیاه در نظر گرفته شده بود. با این حال، دویچه‌وله از قول وزارت عدلیه ‌نوشته است که ماده‏هایی که حذف شده‏اند، اضافی بوده‌اند؛ زیرا عین همین ماده‏ها در قوانین دیگر افغانستان وجود دارد. نایب منشی مجلس نمایندگان تأکید کرد که هفتة ‏جاری کمیسیون‏های مشترک مجلس بالای این مسودۀ قانون کار کرده و در روز (چهارشنبه، ۱۴ جوزا) طرح این قانون برای تصویب در نشست عمومی مجلس معرفی می‏شود.

قانون مبارزه با پولشویی، ۱۰ سال پیش از سوی بانک مرکزی تدوین شده است؛ اما در مدت ده سال گذشته هیچ‏گاهی این قانون جنبة عملی به ‏خود نگرفته است. به دنبال هشدار سازمان نظارت بر پولشویی، حکومت افغانستان هشت ماه پیش برخی از ماده‌های این قانون را تعدیل کرد و همزمان با تحریم بانک‏های افغانستان از سوی دولت چین در هفتۀ گذشته، حکومت مسودۀ این قانون را به مجلس فرستاد و شش روز فرصت تعیین کرد تا این قانون به تصویب برسد. بانک مرکزی هشدار داد درصورت که این قانون در مدت کم‏تر از یک ماه تصویب نشود، بانک‏های افغانستان در فهرست سیاه سازمان نظارت بر پولشویی قرار خواهند گرفت. حالا کارشناسان مسائل اقتصادی به این باور‏اند که با حذف ۳۰ مادۀ اصلی این قانون، تصویب به‌موقع این قانون نیز نمی‏تواند مانع رفتن بانک‌های افغانستان به لیست سیاه شود.

هشدار سازمان نظارت بر پولشویی

همزمان با این، سازمان نظارت بر پولشویی هشدار داده که اگر افغانستان تا ۲۲ جون قانون مبارزه با پولشویی را تصویب نکند، معاملات بانکی این کشور با سایر کشورهای جهان قطع خواهد شد. درصوتی که افغانستان شامل فهرست سیاه بانک‏داری شود، حداقل چهار تا پنج سال دیگر فرصت لازم است که افغانستان از این تحریم‏ها خارج شود. چین، نخستین کشوری است که در حدود دو هفته پیش، معاملات دالری خود با بانک‏های افغانستان را متوقف کرده است. پولشویی به معنای تلاش برای قانونی‌کردن پول‏هایی است که از راه‏های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و دیگر اعمال خلاف قانون به ‏دست آمده است.

صلاحیت اجرایی رییس ‏جمهوری

از جانب دیگر، کارشناسان به این باوراند که وقت قانونی رییس‏جمهوری به پایان رسیده و در صورت تصویب این قانون از سوی مجلس نیز آقای کرزی نمی‏تواند این قانون را توشیح کند. براساس قانون اساسی کشور، صلاحیت رییس‏جمهوری دوهفته پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‏جمهوری پایان می‏یابد.

منبع : جامعه باز

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/31 ] [ 15:55 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

Nickelsberg_Afghanistan0020 - Copy

 نشریۀ فارن پالیسی چاپ آمریکا در‌خصوص طرح جدید اعلام‌شده از سوی رییس‏جمهور آمریکا نوشته است، درحالی که باراک اوباما گفته است که ۹۸۰۰ سربازان این کشور پس از سال ۲۰۱۴م در افغانستان باقی خواهد ماند؛ اما گزارش جدید پنتاگون نشان می‏دهد که مقدار افراد غیرنظامی، پیمانکاران، دیپلومات‏ها و جاسوسانی که قرار است در افغانستان باقی بمانند، به‌مراتب بیشتر از آن‌چیزی است که رییس‏جمهوری اعلام کرده است. نشریۀ فارن‌پالیسی در مقالۀ «۹۸۰۰، معادل ۹۸۰۰ نیست» از قلم فلیپ کارتر نوشته است که تعداد پیمانکارانی که در پایان سال ۲۰۱۴‌م در افغانستان باقی می‏مانند؛ به ۶۱٫۴۵۲ هزار نفر می‏رسد. به نوشتۀ نشریه این تعداد پیمانکاران به بخش دفاعی ایالات متحدۀ آمریکا ‌در افغانستان کمک‏ خواهند کرد. نشریه افزوده است که ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دیپلومات آمریکایی مستقر در این کشور از وجود پیمانکاران بیشتری استفاده خواهند برد که این رقم سه تا پنج برابر بیشتر از رقم فعلی خواهد بود.

طرح جدید پنتاگون

باراک اوباما، رییس‏ جمهور ایالات متحدۀ آمریکا (چهارشنبه، ۷ جوزا) با اعلام طرح جدید این کشور در‌خصوص سربازانی که قرار است در پایان سال ۲۰۱۴‌م در افغانستان باقی بماند گفت، آمریکا ۹۸۰۰ سرباز خود را پس از اتمام عملیات جنگی‌اش در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ م در افغانستان نگاه خواهد داشت. او تأکید کرد این نیروها نیز در دو سال آینده به‌تدریج از افغانستان بیرون شده و تنها ۱۰۰۰ سرباز پس از سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند. رییس‏جمهور آمریکا در سخنرانی سه روز پیش در آکادمی نظامی وست‌پوینت در مورد مأموریت آمریکا در افغانستان گفت: «حفظ پیشرفت‌های به‏دست‌آمده در افغانستان وابسته به توانایی افغان‌ها‌ست. به همین دلیل بود که ما صدها هزار سرباز و پلیس افغان را آموزش دادیم. اوایل بهار افغانستان همین نیروها، امنیت انتخاباتی را تأمین کردند که افغان‌ها در آن برای نخستین‌بار برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت رأی دادند.»

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : جامعه باز


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/31 ] [ 15:52 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

در منطقه محل انفجار گروه طالبان نفوذ دارد

مقام‌های ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته‌اند که در اثر انفجار دو بمب بر سر راه مهمانان یک عروسی دست کم دوازده تن کشته شده که بیشتر آنها زن بوده‌اند.

شفیق ننگ صافی، سخنگوی والی غزنی گفت که این انفجارها پیش از ظهر روز شنبه، دهم جوزا/خرداد، وقتی روی داد که دو مینی‌بوس حامل مهمانان عروسی با دو بمب کنار جاده‌ای برخورد کرد.

آقای ننگ افزود که قربانیان این انفجارها برای شرکت در یک عروسی از ولایت پکتیکا به ولسوالی گیرو در ولایت غزنی آمده بودند و در بازگشت در منطقه مرزی بین دو ولایت، با انفجار دو بمب مواجه شدند.

سخنگوی والی افزود که قربانیان شامل هفت زن، سه کودک و دو مرد می‌شود، اما زلور زاهد فرمانده پلیس ولایت غزنی گفت که تعداد زنان کشته شده هشت است.

ولی یک مرد که سه تن از کشته‌شدگان از دهکده او بوده‌اند، گفت که شمار کشته‌شدگان به ۱۴ نفر می‌رسد که شامل ده زن، دو کودک و دو مرد می‌شود.

او افزود که شماری دیگر هم در این دو انفجار زخمی شدند که آنها برای درمان به ولایت پکتیکا منتقل شده‌اند، اما مقام‌های دولتی درباره تعداد زخمیان این رویداد چیزی نگفته‌اند.

فرمانده پلیس غزنی گفت که این بمبگذاری کار گروه طالبان بوده است. به گفته او، این گروه به هدف ناامن کردن وضعیت در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دست به بمبگذاری می‌زند.

گروه طالبان در منطقه‌ای که انفجار روی داده، نفوذ دارد، ولی این گروه هنوز در مورد این انفجار اظهار نظر نکرده‌است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۲۴ جوزا/خرداد با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف احمدزی برگزار می‌شود.

نیروهای امنیتی افغانستان گفته‌اند که شورشیان در تلاش هستند که امنیت انتخابات را برهم زنند، ولی این نیروها برای تامین امنیت انتخابات آمادگی کامل دارند.

دور اول انتخابات در شانزدهم حمل/فروردین در فضای نسبتاً خوب برگزار شد که ستایش نیروهای امنیتی از سوی مردم را در پی داشت.

مقامهای ارشد امنیتی امروز در مجلس نمایندگان اطمینان دادند که برای تامین امنیت انتخابات آماده هستند و گروههای شورشی موفق به برهم زدن انتخابات نخواهند شد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : بی بی سی


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/31 ] [ 15:48 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

pak - Copy
  هم‌زمان با تسخیر منطقۀ اردوگاه ماچیز در حومۀ میرامشاه مرکز وزیرستان شمالی، ارتش پاکستان «حملات هدف‌مند» را علیه شبه‌نظامیان مظنون به راه انداخته که در پی آن دست‌کم ۴ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند. گفته می‌شود اردوگاهی که به تصرف ارتش درآمده، دژ مستحکمی برای شبه‌نظامیان خارجی، از جمله ازبیک‌ها بوده است.

به نوشتۀ روزنامۀ دان، در جریان این حمله علاوه بر کشته‌شدن ۴ تن، ۵ شبه‌نظامی از اردوگاه ماچیز بازداشت شده‌اند.

هم‌زمان نیروهای امنیتی این کشور پایگاه‌های شبه‌نظامیان را در این منطقه تصرف کرده است، در حالی‌که توپخانه و جت‌های ارتش پایگاه دیگری را در منطقۀ سوخیل‌وزیر درهم کوبیده است.

از زمان آغاز «حملات هدف‌مند» از طریق هوا و زمین تاکنون در منطقۀ وزیرستان شمالی توسط ارتش پاکستان، ۸۰ تن، به شمول ۷۵ شبه‌نظامی و ۵ نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

دان گزارش داده است که ساکنان منطقه، تحرکاتی را برای یافت محل امن در مناطق خشونت‌زده در میرعلی و میرامشاه آغاز کرده‌اند؛ اما تاکنون مردم آسیب‌دیده به منطقۀ خیبرپشتون‌خواه وارد نشده‌اند و حتا در نخستین شهر مرزی این دو منطقه در بنو خبری از ورود آوارگان نیست.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

بخش خبر های خارجی


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/24 ] [ 8:57 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

سحرگاه روز جمعه کنسولگری هند در هرات آماج حملات تروریستی قرار گرفت. براساس گزارش‌های اولیه در این حمله چهار الی پنج تروریست شرکت داشتند. تروریست‌ها با استفاده از تاریکی شب حوالی بامداد روز جمعه به خانه‌ای در جوار ساختمان کنسولگری هند در شهر هرات نفوذ کرده و از حوالی ساعت و سه‌ونیم

بامداد حمله خود را بر ساختمان کنسولگری هند آغاز کردند. به‌گفته مقامات امنیتی در هرات نیروهای امنیتی به سرعت دست به اقدام زده و جلو نفوذ تروریستان به داخل ساختمان کنسولگری هند را گرفتند.
تاج‌محمد جاهد، فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر که در محل حادثه با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: نیروهای امنیتی مستقر در محل حادثه هم‌زمان با آغاز حملات تروریستان بر کنسولگری هند دست به حمله متقابل زده و نگذاشتند که تروریستان به داخل ساختمان کنسولگری نفوذ کنند. به‌گفته آقای جاهد در این حمله به‌طور تخمینی پنج تروریست شرکت داشتند که همه پس از حمله نیروهای امنیتی از بین رفتند.
درگیری‌ها میان تروریستان و نیروهای امنیتی تا نزدیکی‌ها ظهر ادامه داشت و حوالی ساعت یازده قبل از ظهر نیروهای امنیتی خبر از تصفیه محل حادثه از وجود تروریستان دادند. با این حال به‌دلیل آتش گرفتن ساختمانی که تروریستان در آن مستقر شده بودند، هنوز مشخص نشده که چی تعداد از تروریستان در این ساختمان حضور داشته‌اند. با این‌که مقام‌های پولیس هرات از دستگیری یک تروریست خبر می‌دهند ولی مسوولین اردوی ملی می‌گویند کسی دستگیر نشده است.
عبدالرووف احمدی، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات، به رادیو مردم گفته است که در ساعت اولیه حمله تروریستی بر کنسولگری هند در هرات یک تروریست کشته شده و یکی دیگر از آنان دستگیر شده است. با این حال حوالی ساعت یازده مسوولین امنیتی از ختم درگیری و کشته شدن تمامی تروریستان خبر دادند. گفته می‌شود در این حادثه چهار سرباز امنیتی نیز زخمی شدند ولی به هیچ یک از افراد ملکی که در محل حادثه گیر مانده بودند، آسیبی نرسیده است.
در همین حال شاهدان می‌گویند تروریستان حوالی ساعت یک شب به داخل یک خانه در کنار ساختمان کنسولگری هند در هرات وارد شدند. و از ساعت سه‌ونیم حمله خود را بر ساختمان کنسولگری آغاز کردند. آنان می‌گویند سرعت عمل نیروهای امنیتی که برای تامین امنیت کنسولگری در منطقه مستقراند باعث جلوگیری از نفوذ تروریستان به داخل کنسولگری شد. هم‌چنان صاحب‌خانه‌ای که تروریستان در آن نفوذ کرده بودند به رسانه‌ها گفت که با تلاش نیروهای امنیتی همه ساکنان ملکی محل درگیری به سلامت از منطقه خارج ساخته شدند.
حمله تروریستی به کنسولگری هند در هرات واکنش سریع مقامات هندی را در پی داشته است. نارندا مودی، نخست‌وزیر جدید هند، که تا چند روز دیگر رسما کرسی نخست‌وزیری هند را اشغال می‌کند در اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و گفته است که ناظر بر وضعیت است و با مقام‌های سفارت هند در کابل نیز صحبت کرده است. وزارت خارجه هند نیز در اعلامیه‌ای گفته است که به هیچ یک از مسوولان کنسولگری هند در هرات یا اتباع این کشور در هرات آسیبی نرسیده است. یک تن از مقام‌های نظامی هند نیز گفته است یک تن از تروریستان توسط محافظان هندی کنسولگری به هلاکت رسیده است.
در همین حال حامد کمار میشرا، کنسول هند نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی از عمل کرد نیروهای امنیتی سپاس‌گذاری کرد و گفت به هیچ یک از کارمندان کنسولگری هند در هرات آسیبی وارد نشده است. ساختمان کنسولگری هند در شهر هرات در متن این شهر و در میان ساختمان‌های مسکونی قرار دارد. به‌دلیل تهدید بالقوه مراکز دیپلوماتیک هند در افغانستان از سوی تروریستان، ساکنان همجوار کنسولگری هند بارها از مقام‌های دولتی هرات درخواست کردند تا کنسولگری هند از این منطقه انتقال داده شود.
ساکنان منطقه حداقل چهار بار علیه حضور کنسولگری هند در این منطقه مسکونی دست به اعتراض زدند ولی ترتیب اثری به این اعتراض‌ها داده نشد. هرچند جاده منتهی به ساختمان کنسولگری از هر دو طرف مسدود بوده و جز موترهای خود کنسولگری و ساکنان محل کسی دیگر اجازه عبور از این جاده را ندارند ولی تروریستان با استفاده از جاده عقب ساختمان و با نفوذ به ساختمان مجاور کنسولگری دست به حمله زدند. ساکنان منطقه که در محل حادثه حضور داشتند به رسانه‌ها گفتند که آنان دیگر به هیچ وجه اجازه فعالیت کنسولگری در این محل را نخواهند داد.
مراکز دیپلوماتیک هند از دیر گاهی در افغانستان هدف استراتژیک برای تروریستان بوده است. در سال ۲۰۰۸ سفارت هند در کابل آماج حمله مرگبار انتحاری قرار گرفت که در اثر آن در کنار کشته شدن چندین کارمند ارشد هند در سفارت این کشور در کابل، ده‌ها شهروند ملکی افغان نیز کشته شدند. کارشناسان سیاسی به این عقیده‌اند که در پس حملات متواتر به مراکز دیپلوماتیک هند در افغانستان دست پاکستان است و این کشور از طریق عمال خود سعی در کاهش سطح روابط میان هند و افغانستان دارد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/24 ] [ 8:51 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

شنبه ۳ جوزا ۱۳۹۳ - سلیم آزاد

یارگیری و جلب موتلفین جدید از سوی دو نامزد پیشتاز سرعت بیشتری به خود گرفته است. آقای احمدضیا مسعود از آقای غنی و آقای امرالله صالح از آقای عبدالله حمایت انتخاباتی خود را اعلام داشتند. این دو چهره سیاسی از مهم‌ترین موارد پیوستن چهره‌های سیاسی به تیم نامزدان پیشتاز به‌حساب می‌آید. اهمیت آقای

احمدضیا مسعود نه تنها از این جهت است که از خانواده‌ی احمدشاه مسعود، می‌آید بلکه به تیم آقای غنی کمک می‌کند که خصلت فراقومی یابد. با این‌که در دور اول نقش تعیین‌کننده در آرای آقای زلمی رسول نداشت اما به‌خاطر نزدیک بودن به خانواده احمدشاه مسعود دارای ارزش نمادین و سیاسی مهم در زدوبندهای جاری سیاسی در آستانه دور دوم انتخابات به‌حساب می‌آید.
البته پیوستن آقای مسعود به تیم آقای غنی برای طرفداران فارسی‌زبان و به‌ویژه ولایات شمالی آقای عبدالله سخت تمام شده است تا جایی‌که برخی از روی خشم او را «احمدضیا احمدزی» لقب داده‌اند. توقع این بود که با پیوستن آقای رسول به کمپ آقای عبدالله، احمدضیا مسعود هم به‌خاطر پیوندهای سیاسی و قومی از آقای عبدالله حمایت کند. در این مقطع که آقای عبدالله با آرای بالا خود را در آستانه پیروزی می‌بیند، حمایت افراد مختلف، به‌ویژه یاران قدیم سیاسی و همسنگر، از اهمیت زیادی هم برای او و هم برای طرفدارانش برخوردار است. از این‌رو، در این مقطع سرنوشت‌ساز پیوستن آقای مسعود به تیم غنی موجب عصبانیت و طعن طرفداران آقای عبدالله شده است.
از این منظر، آقای امرالله صالح، از چهره‌های جوان و شاخص جبهه متحد سابق و رییس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان، از همین زاویه‌ی دید به تیم آقای عبدالله گرایش پیدا کرد. آقای صالح در دور اول بی‌طرفی خود نسبت به سه تیم پیشتاز عبدالله، غنی و رسول حفظ کرد اما در دور دوم تیم عبدالله را بر تیم آقای غنی ترجیح داد.
اهمیت آقای صالح در این است که از زمان کنار رفتن از ریاست امنیت ملی، به یک سیاستمدار منفعل و نظاره‌گر تبدیل نشد و به شبکه‌سازی میان جوانان دست یازید. آقای صالح به این باور است که قبل از تشکیل حزب سیاسی باید سیاستمداران افغان شبکه‌های اجتماعی و روابط مردمی خود را گسترش بدهند. اکنون آقای صالح در موقعیتی است که رای‌دهندگان بیشتری را به‌سوی کمپ عبدالله در دور دوم بکشاند.
قمار بزرگ
احمدضیا مسعود با رفتن به تیم اشرف‌غنی احمدزی ریسک کلان سیاسی را به عهده گرفت. شما این موضوع را در واکنش‌های خشمگینانه‌ی هم‌زبانان و هم ولایتی‌های آقای مسعود در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید. آن‌ها پیوستن احمدضیا مسعود به تیم آقای غنی را به منزله‌ی دوام حکومت تک‌قومی و هواداری از یک سیاستمدار متعصب قومی قلمداد می‌کنند.
در عین حال نباید از یاد برد که احمدضیا مسعود در یک دهه گذشته بازیگر مبتکر و فعالی نبوده اما در عین حال برای خود جایگاه کلان سیاسی قایل است. هرچند که هواداران آقای عبدالله باور دارند که احمدضیا مسعود به‌خاطر لجاجت با آقای عبدالله به‌سوی آقای غنی رفته است اما در عین حال نباید فراموش کرد که سیاستمداران جایگاه و منافع خود را اهمیت داده و وقتی در جایی منافع‌شان تامین نشد به‌سوی یک منبع دیگر می‌روند؛ این مختص افغانستان نبوده و از جمله خصلت‌های بنیادین دموکراسی است.
بنا برخورد اخلاقی و احساسی طرفداران آقای عبدالله با احمدضیا مسعود درست نیست. به‌ویژه نباید از یاد ببرند که در ده‌سال گذشته همواره چهره‌های جبهه متحد سابق در همین حکومتی که از نظر آن‌ها قوم‌گرا و متعصب است اشتراک داشته و به ثبات حاکمیت حامد کرزی کمک‌های فراوانی کرده‌اند. زمانی‌که چهره‌های برجسته این جناح نظیر قانونی و عبدالله خانه‌نشین بودند آقای مارشال فهیم به‌صورت مطلق در پشت سر آقای کرزی ایستاده بود.
به‌نظر می‌آید دلیلی که آقای مسعود را به سمت آقای غنی کشانده است، نه لجاجت بلکه تامین منافع سیاسی و جایگاه لازم در حکومت آینده به رهبری آقای غنی است. آقای غنی در صورت پیروزی می‌تواند که از طریق آقای مسعود با سیاستمداران جبهه متحد سابق و هم‌چنان تاجیک‌های ناراض از پیروزی آقای غنی به‌عنوان یک ناسیونالیست پشتون ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را داخل حکومت بکشاند. به این ترتیب اگر آقای احمدضیا مسعود از خود ابتکار و شایستگی‌نشان بدهد، می‌تواند در حکومت آقای غنی چنین نقشی را به خوبی به عهده گرفته و برای خود جایگاه خدشه‌ناپذیر در بین همکیشان سیاسی و هم‌زبانان خود پیدا کند.
با این‌که هواداران آقای عبدالله از آقای احمدضیا مسعود به‌خاطر پیوستن به تیم آقای غنی انتقاد می‌کنند اما در ماهیت حرکت آقای مسعود از مزایای مثبتی برخوردار نیست. قبل از هر چیزی باید بگویم که من شخصا طرفدار آقای اشرف‌غنی نیستم و در انتخابات در صورت شرکت به او رای نمی‌دهم اما در عین حال خوشحالم که سیاستمداران خطوط سرخ قومی و سیاسی را رد کرده و به حکم دموکراسی به‌دنبال تامین منافع سیاسی خود از طریق ایجاد اتحادها و ایتلاف‌ها بر می‌آیند.
همان‌طوری که پیوستن آقای گل‌آغا شیرزی و زلمی رسول نشان داد که حاکمیت یک تاجیک در این کشور از سوی نخبگان پشتون قابل قبول است، پیوستن آقای احمدضیا مسعود هم می‌تواند این پیام را بدهد که همکاری میان یک چهره‌ی برجسته‌ی تاجیک با یک چهره‌ی برجسته‌ی پشتون ممکن بوده و مساله مهم تامین صلح‌آمیز و همگرایانه‌ی منافع سیاسی و ملی است. چنین اختلاط سیاسی بیشتر از جدایی‌های قومی به قوام نظام دموکراسی در افغانستان کمک می‌کند.

گروهی سیاسی هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی
[ 2014/5/24 ] [ 8:48 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

رییس جمهور ازبکستان می‌گوید برنامه خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، پیش از وقت است.
اسلام کریموف که برای شرکت در اجلاس «سیکا»، کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا به چین رفته، هم‌چنان گفته است که برای تامین صلح در افغانستان، باید از راه‌های سیاسی پیش رفت.


آقای کریموف گفته که ازبکستان به‌حیث همکار و دوست افغانستان باقی خواهد ماند.
رییس جمهور ازبکستان در اجلاس «سیکا» گفت: «تا جایی‌که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان مطرح می‌شود، وضعیت در این کشور طوری به پیش می‌رود که ظاهرا برنامه خروج نیروهای بین‌المللی در زمان تعیین شده آن یعنی پایان سال ۲۰۱۴ به تغییر نیاز دارد.»
پیش از این رسانه‌های ازبکستان نیز گفته بودند که رییس جمهور این کشور در سخنرانی‌اش در اجلاس «سیکا» دیدگاهش را در مورد وضعیت و انکشاف افغانستان ابراز خواهد کرد.
آقای کریموف در سخنرانی خود در این اجلاس گفت: «واضح است که همه در مورد بحران افغانستان یک نظر مشترک دارند، این‌که صلح در این کشور از راه نظامی برقرار شده نمی‌تواند.»
وی افزود: «یگانه راه عاقلانه همین است که جهت حل مشکلات، راه‌های سیاسی در نظر گرفته شود، برای مذاکرات صلح یک نظر مشترک و گفتگوها به میان آید و حکومتی در افغانستان تشکیل شود که تمامی اقوام این کشور در آن سهیم باشند.»
افغانستان و ازبکستان حدود ۱۳۷ کیلومتر مرز مشترک دارند.
رییس جمهور ازبکستان می‌گوید اساس پالیسی کشورش این است که به‌حیث همسایه در امور داخلی افغانستان مداخله نکند، همکاری‌های دو جانبه را گسترش دهد و با حکومت افغانستان کمک کند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/24 ] [ 8:44 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

 

بانک‌های چین انتقال پول از بسیاری بانک‌های افغانستان را به حالت تعلیق در آورده‌اند.
بانک مرکزی افغانستان می‌گوید این اقدام برای واردات کالاهای چینایی به افغانستان صدمه می‌رساند و تجارت افغان‌ها را با مشکل روبرو کرده است.
برخی از کشورها از افغانستان خواسته‌اند تا هرچه زودتر قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم را تصویب کند.
چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادر کنندگان کالاهای تجارتی، محدودیت‌هایی را روی انتقال پول از افغانستان وضع کرده است.
بانک‌های چین روز پنجشنبه اعلام کردند که با بخش اعظمِ از بانک‌های افغانستان داد و ستد پولی را متوقف کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام چین برای تاجران افغان که بیشترین کالای خود را از آن کشور وارد می‌کنند، مشکلات زیادی را به بار آورده و آنها حالا به سادگی نمی‌توانند پول خود را برای وارد کردن اموال به چین انتقال دهند.
نورالله دلاوری رییس بانک مرکزی به این خبرگزاری گفته که چین یکی از کشورهای مهم است و پیش از این انتقال پول از طریق بانک‌های افغانستان به آنجا ممکن بود اما حالا به بانک‌های چین دستور داده شده تا داد و ستد با بانک‌های افغانستان را متوقف سازند.
آقای دلاوری گفته که این اقدام چین، به صورت فوری روی تجارت افغانستان تاثیر گذاشته است.
افغانستان با وجود فشارهای حامیان بین‌المللی‌اش، برای تصویب قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم موفق نشده است.
تصویب این قانون برای نظام مالی افغانستان که باید مطابق معیارهای بین‌المللی باشد، اهمیت دارد.
اما تاخیر در تصویب قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم، توجه بانک‌های کشورهای مختلف را از تجارت با بانک‌های افغانستان منحرف ساخته است.
رییس بانک مرکزی می‌گوید حرکت چین جزء اقدامی است که مشکلاتی را برای داد و ستد پولی افغانستان با جهان افزایش می‌دهد.
آقای دلاوری می‌افزاید بعضی بانک‌های افغانستان به صورت مستقیم نمی‌توانند پول را به ایالات متحده امریکا، اروپا، آلمان و ترکیه انتقال دهند و بعضی بانک‌ها از این‌گونه معامله‌های پولی ممنوع شده‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/24 ] [ 8:42 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

پس از سپری شدن ۴۸ ساعت برای اخذ شکایات در ارتباط به نامزدان شوراهای ولایتی، کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که بیشتر از یک هزار و چهار صد مورد شکایت درج این کمیسیون شده است.


مسوولان این کمیسیون می‌گویند که در نظر دارند در روزهای آینده به بیش از ۲۷۰۰  مورد شکایت که شامل ۱۲۸۳ مورد که قبلا کمیسیون در مورد آن فیصله نکرده بود، بررسی کنند.
نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آزادی گفته است: «در ختم ۴۸ ساعت اخذ شکایات شوراهای ولایتی در سراسر افغانستان، ۱۴۶۳ مورد شکایت ثبت شد. طی روزهای آینده الی اعلان نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی ما به ۲۷۴۶ مورد شکایت رسیدگی خواهیم کرد.»
آقای محسنی گفت کمیسیون شکایات انتظار دارد در هفته آینده جلسات علنی‌شان را در مورد رسیدگی به شکایات که نسبت به نامزدان شوراهای ولایتی در نزد این کمیسیون ثبت شده است آغاز کند.
نتایج ابتدایی انتخابات شوراهای ولایتی روز سه شنبه اعلام شد.
پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات شوراهای ولایتی، کمیسیون شکایات انتخاباتی برای ثبت شکایات بیست و چهار ساعت وقت تعیین کرده بود.
اما این کمیسیون بخاطر شفافیت بیشتر زمان اخذ شکایات را ۲۴ ساعت دیگر تمدید کرد.
حدود دو هزار و هفت صد تن در انتخابات شورا‌های ولایتی نامزد کرده بودند.
در همین‌حال، موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست که همه جلسات و فیصله‌ها در باره شکایات نامزدان شوراهای ولایتی علنی باشد.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع:8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/24 ] [ 8:39 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از اعلام نتایج نهایی انتخابات شانزدهم حمل/فروردین که هیچ برنده‌ای نداشت، استقبال کرد.

 

 

 

 

 

 

 

آقای کرزی همچنین از ابراز آمادگی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برای رفتن به دور دوم انتخابات، ستایش کرد و گفت که پذیرش نتیجه انتخابات از سوی دو نامزد پیشتاز "نمایانگر تقویت دموکراسی و مردم سالاری" است.

رئیس جمهور افغانستان یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد و از مردم کشورش خواست که در دور دوم به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند آقای کرزی گفت که "همان گونه که در دور اول با شور و شوق پای صندوق های رای رفتید و اراده ملی خود را تمثیل کردید این بار هم مردم سالاری را هر چه بیشتر" نهادینه کنید.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز پنجشنبه (۲۵ ثور/اردیبهشت) نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و با پخش تقویم انتخاباتی دور دوم انتخابات گفت که همه برای دور بعدی که تا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد آماده شوند.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آقای کرزی بار دیگر به نیروهای نظامی و کارکنان دولت دستور داده که از هر گونه مداخله در جریان انتخابات و یا "استفاده از امکانات دولتی به نفع یا ضرر نامزدان" خودداری کنند.

آقای کرزی در حالی به این مساله تاکید کرد که روز گذشته اشرف غنی احمدزی دومین نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در واکنش خود نسبت به نتایج نهایی از حامد کرزی خواست که نیروهای امنیتی را نگذارد در روند انتخابات مداخله کنند و خودش نیز بی طرفی خود را در دور دوم حفظ کند.

اشرف غنی احمدزی با ۳۱.۵۶ درصد رای دومین نامزدی که به دور دوم انتخابات راه یافته نیز نتایج انتخابات شانزدهم حمل را قبول کرد و گفت که برای دور دوم آماده است.

واکنش دبیرکل سازمان ملل

بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اعلام نتایج نهایی انتخابات شانزدهم حمل، از اعلام رسمی این نتایج استقبال کرد و گفت که برگزاری انتخابات توسط افغان‌ها گام مهمی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور بود.

آقای بان همچنین به کمیسیون های برگزاری انتخابات و همچنین دو نامزد پیشتاز انتخابات تبریک گفت و افزود افغانستان با عبرت از این انتخابات در دوره های بعدی نیز شفافیت و بی طرفی را در روند مراحل رای‌گیری تامین کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که برگزاری انتخابات شانزدهم حمل درسی برای فرایند سیاسی افغانستان است

سفیر بریتانیا در کابل نیز گفت که اشتیاق مردم در دور اول انتخابات برای او الهام بخش بوده و در انتظار شرکت وسیع مردم در دور بعدی نیز است.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد نیز از مبارزات انتخاباتی نامزدان تقدیر کرد و خواست که به نتیجه اعلام شده احترام بگذارند.

گروهی خبر هفته نامه ای ندای غزنه

منبع : بی بی سی


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/17 ] [ 10:25 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

مقام‌های محلی در ولایت بامیان می‌گویند که وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش دارد تا بامیان به عنوان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک (اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا) معرفی شود.
به نقل از خبرگزاری بخدی، غلام علی وحدت والی بامیان می‌گوید که انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک، باعث رشد فرهنگ، اقتصاد و تجارت در این ولایت خواهد شد.


آقای وحدت می‌گوید در صورت انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک٬ تحولات عمیق اقتصادی و اجتماعی در این ولایت ایجاد خواهد شد.
سارک یا اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا، سازمان سیاسی و فرهنگی است که هشت کشور در آن عضویت دارند.
این سازمان در راستای فقر زدایی، توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشورهای عضو فعالیت می‌کند.
افغانستان در سال ۲۰۰۷ میلادی، عضویت این سازمان را کسب کرده است.
با این حال٬ محمدآصف مبلغ معاون والی بامیان می‌گوید که این ولایت به زودی به عنوان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سازمان سارک اعلام خواهد شد.
آقای مبلغ افزود در آینده نزدیک هیاتی به نمایندگی از این سازمان به بامیان سفر خواهد کرد.
بامیان از ولایت‌های باستانی و تاریخی افغانستان است که بزرگ‌ترین پیکر بودا در آن ولایت موقیت دارد.
بیشتر آثار این ولایت در زمان گروه تروریستی طالبان ازبین رفت و یا قسما تخریب شده است.
ولایت بامیان درحالی مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک معرفی خواهد شد که به گفته مقام‌های محلی این ولایت، آثار تاریخی و میراث‌های فرهنگی جهانی در این ولایت در معرض خطر جدی نابودی قرار دارند.
محمد آصف مبلغ با ابراز نگرانی از این وضع گفت که تلاش‌های آنان برای حفظ میراث‌های فرهنگی جهانی در بامیان جریان دارد.
او تاکید کرد که عدم آگاهی مردم از ارزش میراث‌های فرهنگی و ساخت هوتل‌ها و ساختمان‌ها خطرات جدی را متوجه میراث‌های فرهنگی در بامیان کرده است.

گروهی خبر هفته نامه ای ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/17 ] [ 10:12 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

 

نمایندگان و هیات‌ کشورهای مختلف جهان در توکیو گردهم آمده‌اند و در مورد آینده افغانستان بحث کردند. این نشست در حالی صورت می‌گیرد که جامعه بین‌المللی تا پایان سال روان میلادی نیروهای رزمی خود را از

افغانستان بیرون می‌کشد.
به گزارش دویچه‌وله، گروه بین‌المللی تماس افغانستان و پاکستان، که شامل نمایندگان تقریبا ۵۰ کشور و سازمان‌ بین‌المللی است، دیروز در توکیو پایتخت جاپان در مورد افغانستان بحث و گفتگو کردند. ریاست هیات افغانی را در این اجلاس ارشاد احمدی معین وزارت خارجه افغانستان به عهده داشت. این در حالیست بیرون رفتن نیروهای بین‌المللی در پایان سال روان میلادی شمار زیادی از افغان‌ها را نگران ساخته است.
آقای احمدی در مراسم افتتاح کنفرانس گفت: «مهم این است که جنگ تا هنوز پایان نیافته است.» او هم‌چنین یادآور شد: «برای بدست آوردن موفقیت‌های همیشگی در این دوره حساس، به تداوم حمایت جامعه بین‌المللی نیاز احساس می‌شود.»
پیش از آغاز این کنفرانس یک مقام حکومت جاپان گفت که این نشست برای این نیست که کشورهای جهان کمک‌های مالی به افغانستان وعده بدهند. این مقام جاپانی گفته است: «اگر در مجموع حرف بزنیم، این نشست یک فرصت خوب برای جامعه جهانی است تا ادامه کمک‌های خود به افغانستان را وعده بدهد.» او هم‌چنین گفت: «سربازان بین‌المللی در پایان سال روان میلادی از افغانستان بیرون می‌شوند. آنها (افغان‌ها) از سال آینده به بعد خود مسوولیت حفظ امنیت عامه کشور خود را به عهده می‌گیرند و مشکلات داخلی در آنجا در جای خود باقی است.»
این مقام جاپانی در ادامه گفته که دموکراسی جوان افغانستان «با چالش‌های زیادی روبرو است، مانند تطبیق قانون ضد پول‌شویی و یا ساختن یک چارچوب قانونی برای بهره‌برداری از منابع و معادن کشور.»
کنفرانس توکیو پیرامون افغانستان در حالی برگزار می‌شود که پس از انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل امسال، تا هنوز رهبری سیاسی برای آینده کشور معلوم نشده است.

گروهی خبر هفته نامه ای ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/17 ] [ 10:10 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
مقام‌های محلی ولایت نیمروز می‌گویند که هفتاد تن از زندانیان محبس مرکزی این ولایت براساس فرمان رییس جمهوری کرزی از بند رها شده‌اند.

آنان می‌گویند که بر اساس فرمان آقای کرزی، این زندانیان به مناسبت فرا رسیدن سالروز هشتم ثور، روز پیروزی

جهاد افغانستان، آزاد شدند.

احمد عرب، سخنگوی والی ولایت نیمروز به خبرگزاری بخدی گفته است: «براساس فرمان شماره شانزده رییس جمهور کرزی، هفتاد تن از زندانیان زندان مرکزی ولایت نیمروز از بند رها شده‌اند.»
آقای عرب گفت این زندانیان شامل شصت و دو مرد، سه زن و پنج کودک هستند.
او می‌گوید که زندانیان آزادشده، در هنگام آزادی‌شان تعهد کردند که پس از این در خدمت ملت و دولت خود باشند.
گفته می‌شود که افراد رها شده به دلیل ارتکاب جرایمی چون لت و کوب٬ قطع درختان پسته٬ زنا و قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده بودند.
در حال حاضر ده‌ها نفر دیگر در محبس مرکزی ولایت زندانی هستند که شماری از آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
در ولایت شمالی بغلان نیز بیش از هفتاد زندانی بر اساس فرمان رییس جمهور کرزی به مناسبت هشتم ثور از زندان آزاد شده‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/5/10 ] [ 9:54 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
- ظفرشاه رویی

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، نه‌صد مورد شکایت را در جلسات علنی خود مورد بررسی و رسیدگی قرار داده است.
این کمیسیون نه‌صد مورد شکایت را در پنج جلسه علنی با حضور نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و رسانه‌ها مورد رسیدگی و بررسی قرار داده است. به‌گفته‌ی مسوولان این کمیسیون، سه‌صد مورد شکایت در ولایات و شش‌صد مورد آن در مرکز مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته است.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌گوید شکایت‌هایی که در جلسات علنی مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته، شامل دوره‌های مختلف می‌شود. آقای محسنی در این مورد می‌گوید: «در مجموع طی جلسات علنی که کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی داشت، حدود نه‌صد مورد شکایت از سراسر افغانستان بررسی شد که در این مجموعه حدود شش‌صد مورد آن در مرکز رسیدگی شد. در این شکایات، قضایایی که قبلا مورد رسیدگی قرار نگرفته بود هم شامل می‌شد و هم‌چنین مواردی که نظر به فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی که در آن استیناف‌طلبی صورت گرفته بود نیز شامل بود. هم‌چنین مواردی که نسبت به نتیجه ابتدایی درج شده بود هم مورد رسیدگی گرفت.»
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی جلسه علنی خود را در مورد رسیدگی به شکایات انتخابات روز پنج‌شنبه، هجدهم ثور به پایان رساند. به‌گفته‌ی نادر محسنی، با خاتمه یافتن روند رسیدگی شکایات در جلسات علنی، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی سر از امروز، شنبه ۲۰ ثور، تصمیم‌گیری در مورد نتیجه کارش را آغاز می‌کند. آقای محسنی می‌گوید که این کمیسیون تلاش دارد تا قبل از بیست‌وچهارم ثور نتیجه نهایی کار خود را به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد.
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌گوید که تاهنوز مشخص نیست که شکایت‌هایی بررسی شده چه قدر می‌تواند روی نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد. به‌گفته‌ی نادر محسنی، با آغاز کار روی شکایت‌های بررسی‌شده، مشخص خواهد شد که این شکایات روی نتیجه انتخابات ثاثیر می‌گذارد و یا خیر.
در همین‌حال، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می‌افزاید که در جلسات علنی فرصت‌های کافی برای نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری داده شد تا آنان بتوانند ادعاها و دفاعیه‌های خود را مستدل سازند. نادر محسنی می‌گوید که نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در تمام جلسات علنی حضور داشتند و از خود دفاع کردند. او گفت:‌ »آن‌ها (نمایندگان نامزدان) حتا نسبت به همه‌ی شکایت‌هایی که درج شده بود، ابراز نظر و اسناد لازم خود را ارایه کردند و در حدی که آن‌ها نیاز داشتند ما به آن‌ها فرصت دفاع برای‌شان دادیم و از خود دفاع کردند.»
رسیدگی علنی، تصمیم‌گیری غیابی
در همین‌حال، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، می‌گوید، هرچند روند بررسی شکایات به‌صورت علنی و با حضور نمایندگان نامزدان انتخابات و رسانه‌ها صورت گرفته، اما تصمیم‌گیری در مورد این شکایات غیابی بوده است.
فهیم نعیمی، سخنگوی فیفا می‌گوید که مطابق قانون، روند بررسی و تصمیم‌گیری در مورد شکایات باید به‌صورت علنی باشد. به‌گفته‌ی او، در چند جلسه‌ای که شکایت‌ها مورد بررسی قرار گرفته، نتایج آن به‌صورت علنی اعلام نشده و این مساله ممکن است که بی‌اعتمادی‌ها در باره رسیدگی به شکایات انتخاباتی را دامن بزند. آقای نعیمی می‌گوید تاکنون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به‌صورت علنی اعلام نکرده که تصمیم‌شان در مورد شکایات بررسی‌شده چه بوده است. او گفت:‌ »آن‌چه که برای ما قابل نقد بود این بود فیصله‌هایی که کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌کند باید مطابق قانون، علنی باشد. منظور از علنی بودن رسیدگی به شکایات تنها این نیست که جلسات رسیدگی علنی باشد و در آن اعتراض‌ها شنیده می‌شود و استدلال‌هایی که مطرح می‌شود علنی باشد ولی زمانی‌که کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله می‌کند، فیصله‌های‌شان در پشت پرده و دفاتر صورت گیرد و بعد هم وقتی‌که فیصله خود را به نشر می‌رساند، همان دلایلی را که برمبنای آن فیصله کرده آن را نشر نکند.» سخنگوی فیفا هم‌چنین افزود: «تا به حال آن‌چه را که در جلسه اول فیصله کرده و فیصله خود را به نشر رسانده، بنیادها و یا اساساتی که براساس آن فیصله صورت گرفته و یا اسناد و شواهدی که براساس آن فیصله کرده و یا تعدادی از آرا را در جلسه اول باطل اعلام کرد، به دلایلش اشاره نکرده است. توقع ما از کمیسیون شکایات انتخاباتی این بود در کنار این‌که جلسات علنی می‌شود و به استدلال ناظرین نامزدان گوش می‌دهد، باید فیصله‌های خود را هم علنی بسازد.»
با این‌حال، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید که براساس قانون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی مسوولیت دارد تا تصمیمی که می‌‌گیرد، دلایل و مبنای آن را نیز اعلام کند.
قرار است کمیسیون شکایات انتخاباتی نتیجه بررسی‌های خود را پیش از ۲۴ ثور به کمیسیون مستقل انتخابات ارایه کند. کمیسیون انتخابات مسوولیت دارد تا در ۲۴ ثور نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/5/10 ] [ 9:51 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
مقام‌ها در ولایت بغلان می‌گویند که در نتیجه جاری شدن سیلاب‌های تازه در این ولایت صدها منزل مسکونی تخریب شده است.

محمد نصیر کوهزاد، رییس اداره مبارزه با حوادث طبیعی بغلان روز پنجشنبه به خبرگزاری بخدی گفته است: «شب گذشته در اثر بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در شماری از مناطق صدها منزل مسکونی تخریب و ده‌ها

مواشی تلف شده است.»

به گفته او، این سیلاب‌ها در شش ناحیه شهر پل خمری و بخش‌هایی از ولسوالی پل حصار ولایت بغلان جاری شد.
در چند هفته اخیر این برای چندمین بار است که در ولایت بغلان سیلاب، تلفات و خساراتی برجا می‌گذارد.
هم‌چنین در دیگر ولایت‌های شمالی کشور از جمله جوزجان و فاریاب ده‌ها تن کشته شدند.
بارش‌های شدید در ولایت‌های شمالی کشور باعث جاری شدن سیلاب سنگین و رانش زمین در شماری از ولایات در شمال کشور شده است.
تخار و بدخشان از جمله ولایت‌هایی‌اند که رانش زمین در اثر بارندگی زیاد تلفات و خسارات سنگینی بر جا گذاشته است.
رانش زمین در تخار باعث تخریب شدن صدها منزل مسکونی و آوارگی صدها خانواده شده است، در بدخشان نیز حادثه طبیعی مشابه سه‌صد خانواده را زیر آوار کرده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، اجتماعی
[ 2014/5/10 ] [ 9:18 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
یکی از موضوعات بسیار مهم که باعث پایین آمدن کارکرد ولسی‌جرگه شده است، عدم حضور نمایندگان است. ولسی‌جرگه وظیفه نظارت، تقنین و نمایندگی از مردم را به عهده دارد ، اما زمانی‌که نمایندگان مجلس حتی حاضر نباشند در جلسات عمومی مجلس حاضر شوند، چگونه می‌توانند به وظایف خویش عمل کنند.

وضعیت حاضری در یک ماه اخیر:

در ماه اخیر شاهد حضور کم‌رنگ نمایندگان مجلس در جلسات عمومی بودیم، چنان‌که از جدول بالا مشخص می‌شود در اکثر روزها نصاب مجلس نمایندگان تکمیل نمی‌شود. این موضوع باعث اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شد. رمضان بشردوست، عضو مجلس نمایندگان، با انتقاد تند از غیرحاضری برخی نمایندگان گفت: «نماینده‌هایی که می‌آیند بعضی اوقات گروگان یک وکیل می‌شوند؛ یعنی ۱۲۴ نفر می‌آیند اما یک وکیل نیست و آمدن ۱۲۴ نفر برای این‌که یک وکیل از خواب بیدار نشده، خنثی می‌شود.»۱
غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید: «وکیلانی بوده‌اند که در طول دور جدید پارلمان حتی ۴ ماه هم در مجلس حضور نداشته‌اند.»۲  بسیاری از نمایندگان مجلس خواهان اجرای قانون عزل نمایندگانی شدند که بدون عذر موجه، غیرحاضری‌های فراوان و بیش‌ از حد داشته‌اند.

حاضری وکیلان از دید قانون اساسی و اصول وظایف داخلی:

قانون اساسی افغانستان در مورد حاضری وکلای پارلمان در ماده یک‌صدوهشتم چنین تصریح دارد: «امور مربوط به حضور و غیاب اعض`ای شورای ملی در اصول و وظایف داخلی تنظیم می‌گردد.»۳  قانون اساسی در ماده یک‌صدوپنچاه‌ودوم به موضوع مهم دیگری اشاره دارد که به نوعی به موضوع حاضری وکلای پارلمان ارتباط دارد زیرا بعضی از وکلا به‌خاطر اشتغال به وظایف دیگر، از حضور در جلسات ولسی‌جرگه امتناع می‌کنند.۴  مطابق ماده یک‌صدوپنجاه‌ودوم: «رییس‌جمهور، معاونین رییس‌جمهور، وزرا، روسا و اعضای شورای ملی و ستره‌محکمه، لوی‌سارنوال و قضات نمی‌توانند در مدت تصدی وظیفه به مشاغل دیگری اشتغال ورزند.» ۵
مطابق فصل دوازدهم اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان ماده ۷۲ در صورتی‌که وکلای پارلمان به حاضری پایبند نباشند، مستوجب تطبیق تدابیر انظباطی می‌شوند که شامل توصیه، اخطار، نشر نام عضو متخلف در جریده رسمی جرگه، اخراج عضو متخلف از شرکت در جلسه همان روز. مطابق ماده ۷۳ چنان‌چه وکیلی غیرحاضری مسلسل بدون عذر موجه بیش از سه ماه داشته باشد، به پیشنهاد یک ثلث و تصویب اکثریت کل اعضا عضویتش الی یک سال به حالت تعلیق در می‌آید.
بنابراین مطابق با اصول و وظایف داخلی مجلس، نام وکلایی که تخلف انظباطی داشته‌اند باید در جریده رسمی ولسی‌جرگه ذکر شود تا موکلین آنان و مردم افغانستان از کارکردهای وکیل خویش و تخلفات آن آگاه باشند و هنگام رای‌دهی تمامی موارد را مورد توجه قرار دهند. اما به‌نظر می‌رسد که پایندی به این موضوع وجود ندارد و قانون در داخل خود مجلس نمایندگان که مظهر قانون‌گذاری است، تطبیق نمی‌شود.۶
چرا وکلا در جلسات ولسی‌جرگه حضور نمی‌یابند؟

۱- نبود انگیزه و حس مسوولیت‌پذیری

تعدادی از نمایندگان مجلس به «وکالت از مردم» بیشتر به چشم فرصتی برای استفاده از امتیازات حقوقی می‌نگرند تا مسوولیت. بنابراین «انگیزه و علاقه‌مندی برای کار پارلمانی در تعداد از نمایندگان وجود ندارد. تعدادی از وکلا در پارلمان حضور می‌یابند تا این‌که از امتیازات حقوقی پارلمان استفاده بکنند و حتی امتیازات مادی هم برای‌شان مهم نیست، بنابراین زمانی‌که افراد با این نوع دیدگاه وارد پارلمان می‌شوند، نه قانون‌گذاری و نه نظارت و نه نمایندگی از مردم برای این افراد جذابیت دارد.»۷  طبیعی است که حضور چنین افرادی در پارلمان کم‌رنگ است.» اکثر کسانی‌که در قوه مقننه خود را کاندید می‌کنند تاجر هستند و توسط پول کمپاین می‌کنند، به ولسی‌جرگه می‌آیند که از حیثیت، وجاهت و اعتباری که قانون برای یک وکیل قایل است، استفاده کرده و مصروف تجارت خود هستند.»۸

۲- مصلحت‌سنجی رییس مجلس و روسای کمیسیون‌ها

مطابق گفته‌های نمایندگان، یکی از دلایل غیرحاضری مکرر برخی از نمایندگان معامله‌ای است که با رییس مجلس و روسای کمیسیون‌ها وجود دارد «معامله‌گری میان رییس مجلس و وکلای غیرحاضر است که این باعث بی‌علاقگی وکلای دیگر می‌شود تا آن‌ها نیز در جلسه حضور پیدا نکنند، عدالت وجود ندارد قانون بالای یکی تطبیق و بالای دیگر تطبق نمی‌شود، از طرفی دیگر کسانی‌که در بر سر کار آمدن رییس مجلس نقش داشتند غیرحاضری‌شان زیاد است.»۹
«مصلحت‌سنجی‌ها و مصلحت‌گرایی‌ها وجود دارد، رییس کمیسیون به‌خاطر این‌که ریاستش ادامه یابد، باید با همه از راه مصلحت برخورد بکند وی نمی‌تواند گزارش منفی علیه عضو خود بدهد، هیات اداری به‌خاطری که کسی برایش مشکل ایجاد نکند آن‌ها هم این قانون را تطبیق نمی‌کند. بالاترین مصلحت اجرای قانون است اما در افغانستان بالا‌ترین قانون رعایت مصلحت است.» ۱۰
موضوع غیرحاضری نمایندگان فقط در جلسات عمومی نیست بلکه این موضوع کارکرد کمیسیون‌ها را نیز مختل کرده است. دلیل غیرحاضری نمایندگان در کمیسیون‌ها ناشی از چند مورد می‌شود: اول این‌که ریاست کمیسیون‌ها براساس معامله بین وکلا انتخاب می‌شود۱۱  نه براساس توانایی و صلاحیت افراد. خانم هاشمی در این زمینه می‌گوید: «غیرحاضری وکلا در کمیسیون‌ها در اثر معامله‌گری است. مثلا: قبل از انتخاب رییس کمیسیون، اعضای کمیسیون با وی معامله می‌کنند که «من برای موفقیت‌ات رای می‌دهم اما شما باید متوجه غیرحاضری‌ام باشید.»۱۲  این‌گونه رفتارها در نهایت باعث افزایش غیرحاضری و اخلال در کار کمیسیون و نهایتا مجلس می‌شود.
ثانیا عدم بی‌برنامگی در برخی از کمیسیون‌ها باعث شده که دلچسپی برای حضور نمایندگان در کمیسیون‌ها وجود نداشته باشد۱۳  که به نوعی به مدیریت ضعیف روسای برخی از کمیسیون‌ها برمی‌گردد که براساس مصلحت انتخاب شده‌اند.

۳- ضعف هیات اداری و مدیریت:

چنان‌که ذکر شد مطابق با قانون تدابیر انظباطی برای غیرحاضری نمایندگان وجود دارد و مسوولیت تطبیق این موضوع را نیز هیات اداری بر عهده دارد. اما «تدابیر انضباطی هیچ‌وقت به‌صورت جدی اجرا نشده است.»۱۴
عده‌ای از نمایندگان مجلس معتقدند که یکی از دلایل اصلی عدم حضور نمایندگان مجلس در جلسات عمومی و کمیسیون‌ها عدم تطبیق اصول وظایف داخلی توسط هیات اداری مجلس نمایندگان است. «ولسی‌جرگه قانون اصول وظایف داخلی را بنام دارد زیرا ماده‌های آن تطبیق نمی‌شود… به‌ویژه رییس مجلس، اصول وظایف داخلی ولسی‌جرگه را آن‌طوری که باید تطبیق کند، نمی‌کند.»۱۵  آقای بشردوست می‌گوید: نمایندگان قسم یاد کرده‌اند که به قانون اساسی عمل می‌کنند؛ اگر مجلس به یک ماده قانون اساسی عمل کند مشکل غیرحاضری حل خواهد شد. ما می‌توانیم مطابق ماده ۱۰۸ قانون اساسی وکیلی را که بیش از سه ماه پیوسته غیرحاضری دارند، عزل کنیم. آقای منصور نیز، گفت: عزل در قانون اساسی آمده و ما می‌توانیم در مورد وکلایی که مجلس را با این مشکل مواجه نموده‌اند، قانون را تطبیق نماییم.۱۶

۴- اشتغال به کارهای تجاری

گفته می‌شود که بیشتر نمایندگان غیرحاضر مجلس، مصروف کارهای تجاری‌اند و حاضر نیستند تا منافع کاری خود را به‌خاطر حضور در مجلس نمایندگان، از دست بدهند. در حالی‌که مطابق ماده یک‌صدوپنچاه‌ودوم نمایندگان پارلمان در زمان نمایندگی خویش حق اشتغال به وظیفه دیگر را ندارند اما بسیاری از وکلا علاوه بر کارهای تجاری مصروفیت‌های شغلی دیگری هم دارند که این خود نقض قانون توسط نمایندگان مجلس است. آقای منصور می‌گوید: در اکثر موارد کسانی‌که غیرحاضری‌شان زیاد است، افراد ثروتمند، تاجران، سیاسیون و… هستند که حضور یافتن در مجلس برای‌شان همانند دیگران آسان نیست. آقای عبدالطیف پدرام می‌گوید: که برخی از اعضای ولسی‌جرگه سرگرم تجارت در بیرون از مجلس هستند، قراردادهای کلان را وساطت می‌کنند و یا هم شخص وکیل امضا و اجرا می‌کند. ۱۷

۵- عدم تخصص و در نتیجه عدم علاقه‌مندی و عدم

حضور یکی دیگر از دلایلی که منجر به عدم حضور نمایندگان می‌شود، نبود دانش و سطح بالای تحصیلات است. آقای ناصری عضو مجلس نمایندگان در این زمینه می‌گوید «درجه تحصیل وکلا حداقل باید لیسانس باشد، در تمام کشورها قوه مقننه جای نخبگان کشور است، با کمال تاسف که در افغانستان چنین نیست.»۱۸  زمانی‌که بحث‌های تخصصی مطرح می‌شود و از طرفی ظرفیت کافی در بین وکلا وجود ندارد، در نتیجه باعث خستگی و نهایتا غیرحاضری وکلای پارلمان می‌شود.

تبعات عدم حضور وکلا در جلسات ولسی‌جرگه:
۱- عدم امکان حکومت‌داری خوب

نبود قانون و یا قانون ضعیف همواره اجراات را با مشکل مواجه می‌سازد در صورتی‌که نمایندگان غیرحاضری‌های مکرر کند نهایتا مردم هستند که آسیب می‌بینند. «عدم حضور نمایندگان طبعا پروسه قانون‌گذاری را به‌مشکل مواجه می‌سازد، بسیاری از کارها به تعویق می‌افتد، زمانی‌که قانون نهایی نمی‌شود، طبعا قوه مجریه هم در اجراات خود مشکل پیدا می‌کند.»۱۹  در این شرایط امکان تحقق حکومت‌داری خوب وجود ندارد.

۲- ضعیف شدن پارلمان

عدم حضور وکلا، پارلمان را تبدیل به یک نهاد بی‌کاره می‌کند.۲۰ غیرحاضری دایمی شماری از نمایندگان و در مواردی، غیبت درازمدت شمار دیگر، می‏تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد و نقش و تاثیرگذاری مجلس نمایندگان را زیر سوال ببرد.۲۱  ممکن است تصمیم‏گیری‏های جدی و سرنوشت‏ساز به‌دلیل عدم تکمیل نصاب مجلس معلق بماند و فرصت‏های خوب، هدر رود.

۳-افزایش فساد

«عدم حضور وکلا باعث می‌شود که فساد موجود و قانون‌شکن‌های موجود و ناکارآمدی‌های قوه مجریه ما هم‌چنان ادامه یابد در حالی‌که اداره فاسد، و زیر ناکار آمد، باید مورد بازخواست پارلمان قرار بگیرد.»۲۲  از طرفی نبود قانون هم باعث افزایش فساد می‌شود و عدم حضور وکلا بر کند شدن روند قانون‌گذاری تاثیر می‌گذارد. بر بنیاد اصول وظایف داخلی مجلس، طرح‌های قانون که از جانب حکومت به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود، از جانب هیات اداری به کمیسیون‌های مربوطه راجع می‌شود و کمیسیون‌ها مکلف هستند ظرف ۲۰ روز طرح‌ها را بررسی کرده و برای تصمیم نهایی به نشست عمومی مجلس پیشنهاد کنند، اما غیرحاضری شماری از نمایندگان، سبب تاخیر این روند شده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی، اجتماعی
[ 2014/5/10 ] [ 9:15 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

مقام‎های محلی در ولایت بامیان می‌گویند که خطر رانش زمین در روستای سرخ جوی این ولایت، باعث شده که حدود ۵۰ خانواده از خانه‌های شان آواره شوند.
عبدالرحمن احمدی، سخنگوی والی بامیان که از محل حادثه دیدن کرده به بی‌بی‌سی گفته که بررسی‌های هیات اعزامی به این منطقه نشان می‌دهد که حدود ۵۰ خانواده به صورت مستقیم در تهدید قرار دارند.

زمین در این منطقه ترک برداشته است و هر لحظه امکان رانش آن وجود دارد.
او افزود که اکنون حدود ۵۰ خانه در منطقه تخلیه شده و صاحبان آنها در خیمه‌ها زندگی می‌کنند و دفتر والی بامیان و نهادهای همکار برای آنان کمک‌های اولیه را فراهم کرده‌اند.
سخنگوی والی بامیان گفت که برآوردها نشان می‌دهد در صورت رانش زمین در این منطقه، بیشتر از ۱۰۰ خانواده آسیب ببینند و بیشتر از هزار جریب (۲۰۰ هتکار) زمین کشاورزی نیز از بین برود.
آقای احمدی تاکید کرد که مردم این محل اکنون نیاز به کمک‌های انسان دوستانه دارند.
روستای سرخ‌جوی در حدود ۱۵ کیلومتری مرکز بامیان قرار دارند.
روز جمعه ۱۲ ثور، در اثر رانش زمین در ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان، صدها تن جان خود را از دست دادند.
رانش زمین صدها خانه را زیر گل و لای مدفون کرد و باعث آوارگی اهالی روستای آب باریک شد.
مقام‌های دولتی اعلام کردند که به دلیل عمق گل و لای در محل رانش زمین، عملیات نجات و جستجوی اجساد قربانیان این حادثه متوقف شده است،
اما بازماندگان قربانیان و ساکنان منطقه از این تصمیم به شدت انتقاد کرده‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/10 ] [ 9:13 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
مهمانی یا امداد رسانی برای سوگداران (ارگو)

این تشنه گان نگاره های یادگاری، به «تپه گل غندی» یا تفرجگاه پغمان قدم رنجه نکرده اند؛ همین حالا زیر پای اینان،  هزاران جانباخته ی «ارگو»ی بدخشان خوابیده است. اما «هرکس درپی کار خویش است.» من نتوانستم درک کنم که چرا حاجی صاحب شهرانی و چند خادم دیگر «ملت!» این چنین ذوق زده و مسعود به نظر می رسند و چرا به پذیرایی شان دریک چنین اوضاع وحشتناک فرش سرخ پهن شده است؟!
متوجه شده باشید که یک سگ، گاو یا گربه پس از آن که یک انسان ( صاحبش یا کس دیگری) در گوری دفن می شود؛ همان جا لمحاتی نشیمنگاه خود را همراه با پاهای عقبی بر زمین تکیه داده؛ ناله می کنند؛ بو می کشند و بر خاک تازه پوزه می مالند. اما این لعنتی ها را بنگرید!
 فراموش نکنید آنانی که نفس ومفهوم انتخابات مردمی را در قمار یک ائتلاف فرسوده ی دیگر درحال حل کردن هستند؛ قرار است درائتلاف جدید انتخاباتی، همین ذوات بدون قلب، تا مادام العمر درقدرت ابقا شوند.
لطفاً این صحنه را به اشتراک بگذارید.


موضوعات مرتبط: اخبار، خبر های تازه از افغانستان و جهان
[ 2014/5/5 ] [ 9:30 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

- فریدون آژند

هرات در غرب افغانستان از ولایت‌هایی است که فعالیت رسانه‌ای گسترده را شاهد است. نخستین رسانه خصوصی افغانستان پس از فروپاشی طالبان نیز در هرات شکل گرفت. سیمای غوریان، نخستین رسانه تصویری بود که با امکانات دست داشته توسط یک انجنیر هراتی در ولسوالی غوریان به کار آغاز کرد. از آن زمان تا حال فعالیت رسانه‌ها در غرب کشور گستردگی چشم‌گیری داشته است و ده‌ها رسانه

تصویری، صوتی، چاپی و دیجیتال در غرب افغانستان به فعالیت آغاز کرده‌اند که هرچند یک تعداد در نیمه راه از فعالیت باز ماند، ولی تعدادی تا هنوز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در کنار آن اکثر رسانه‌های سراسری و تعدادی از رسانه‌های بین‌المللی نیز در هرات نمایندگی یا خبرنگار فعال دارند که مسایل مربوط به هرات و غرب کشور را پوشش می‌دهند.

هرچند از نگاه کمی، تعدد رسانه‌ها در غرب کشور چشم‌نواز است، که البته این تعدد در هرات بیشتر دیده می‌شود تا ولایت‌های دیگر نظیر بادغیس و فراه و غور، با این حال کیفیت نشراتی این رسانه‌ها جای تامل دارد. پس از آن‌که نظام بازار آزاد مبنای نظام اقتصادی کشور قرار گرفت و بخش عمده فعالیت‌هایی که در گذشته بر عهده دولت بود به سکتور خصوصی واگذار شد، فعالیت آزاد رسانه‌ای نیز به‌عنوان بخش عمده یک نظام مردم‌سالار مورد تایید دولت قرار گرفت.
نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی بخشی از کمک‌های خود را برای رشد دموکراسی، حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی‌های شهروندی اختصاص دادند. این ارزش‌ها نیاز به تریبونی داشت که رسانه بهترین زبان آن بود. به همین دلیل فعالیت‌های رسانه‌های خصوصی در افغانستان مورد حمایت قرار گرفت. ده‌ها رسانه در کابل و به‌دنبال آن در دیگر ولایت‌های کشور شروع به فعالیت کردند. در هرات نیز در نخست بیشتر رسانه‌ها با کمک و یاری سازمان‌های بین‌المللی شکل گرفت ولی بعدها افراد و جریان‌های سیاسی و اقتصادی نیز دست به تاسیس و اداره رسانه‌ها زدند. یک تعداد از این رسانه‌ها بخش عمده فعالیت نشراتی خود را به تفریح و سرگرمی اختصاص دادند.
مخاطب اصلی نشرات چنین رسانه‌هایی جوانان بودند که علاقه فراوان به برنامه‌های تفریحی داشتند. موسیقی تقریبا بخش اعظم نشرات رسانه‌های صوتی و تصویری را احتوا کرده بود. رسانه‌های چاپی محدودی نیز در هرات فعالیت خود را آغاز کردند ولی یک تعداد از این رسانه‌های چاپی قبل از این‌که یک‌سالگی نشرات خود را جشن بگیرند، از فعالیت باز ماندند. بخش محدود نشرات رسانه‌ها به مسایل مهم کشوری اختصاص داشت.
خبر، برنامه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نشرات کم‌تر داشت و تنها زمانی که کشور در آستانه یک مساله مهم سیاسی مانند انتخابات، معاهده‌های مهم استراتژیک و یا کنفرانس‌های بین‌المللی مهم برای افغانستان قرار می‌گرفت، برنامه‌های سیاسی مقداری رخ می‌نمود. با کم شدن حمایت‌های مالی سازمان‌های بین‌المللی و کاهش پروژه‌ها فعالیت رسانه‌ها هم با رکود روبه‌رو شد. اکثر رسانه‌ها نتوانستند در طول فعالیت‌شان مخاطب کافی که بتواند پشتوانه تداوم فعالیت‌شان شود را به‌دست بیاورند. آگهی‌های تجارتی نیز که بخش عمده هزینه‌های رسانه‌ها را تشکیل می‌داد، به‌دلیل رکود فعالیت‌های اقتصادی نیز کم شد.
در هرات رسانه‌ها نیز برای جذب تبلیغات بیشتر، کم‌ترین قیمت را برای جذب تبلیغات در نظر گرفتند. رفته رفته این مساله به‌جایی رسید که رسانه‌ها مجبور شدند در قبال یک بار نشر یک تبلیغ تجارتی بارها آن را رایگان نشر کنند تا بتوانند تبلیغ بیشتری را جذب کنند. یک تعداد از رسانه‌ها نیز که از سوی سرمایه‌گذاران ایجاد شده بود به‌دلیل عدم سوددهی تعطیل گردید. در حال حاضر نیز به استثنای تعدادی از رسانه‌ها که فعالیت‌شان به‌طور روتین پیش می‌رود، بخشی از فعالیت رسانه‌ای در هرات یا صرف برنامه‌های تفریحی است یا هم در کم‌ترین وضعیت فعالیت خود قرار دارند.
با این حال نباید به‌طور کل از تاثیرگذاری رسانه‌ها چی رسانه‌های سرتاسری باشد یا رسانه‌های محلی، بر روند شکل‌دهی مناسبات اجتماعی غافل بود. رسانه‌ها در غرب کشور توانسته‌اند در بسیاری معضلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تاثیرگذار باشند. آنان توانستند با انعکاس نابه‌سامانی‌های متعدد در ادارات دولتی، سازمان‌های غیردولتی و خود جامعه دولت را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم در این رابطه سازند. به‌طور مثال ناامنی در هرات چالش مهم و تاثیرگذار بوده و است. بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی زیر سایه ناامنی با رکود مواجه شدند.
فعالیت‌های سیاسی و مدنی نیز از ناامنی‌ها تاثیرپذیر بودند. اختطاف پیهم سرمایه‌داران یا حتا کسانی‌که زندگی نسبتا مرفه‌تری دارند، امان مردم را در هرات می‌ربود و در چنین احوالی بود که رسانه‌ها به‌طور مستمر و متداوم ناامنی و تاثیرات آن را پوشش دادند. خصوصا انعکاس واکنش‌های شهروندان که گاه در قالب اعتراض و اعتصاب شکل می‌گرفت توسط رسانه‌ها پوشش داده شد. و این مساله باعث گردید تا دولت برای تغییر دست به کار شود و گاه حتا رهبری اداره محلی را تغییر دهد.
از سوی دیگر هرات از جمله مناطقی افغانستان است که خشونت زیادی را علیه خبرنگاران اعمال کرده است. در قدم اول مسوولین اداره دولتی بیشترین خشونت را علیه خبرنگاران در هرات اعمال کرده‌اند. به‌دنبال آن تروریست‌ها، زورمندان محلی و حتا مردم عادی نیز به خبرنگاران خشونت ورزیده‌اند. این خشونت‌ها گاه تعدادی از خبرنگاران را مجبور به خودسانسوری کرده است و گاه مجبور ساخته است تا از نشر گزارش‌های چالش‌برانگیز ابا ورزند. به‌طور کل همان‌طور که تعدد رسانه‌ها در هرات چشمگیر است، همان‌قدر مشکلات و چالش‌های پیش روی رسانه‌ها نیز گسترده و زیاد است. با این حال خبرنگاران تلاش کرده‌اند تا حد امکان مشکلات موجود در جامعه را در رسانه‌های سراسری، محلی و بین‌المللی انعکاس بدهند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، اجتماعی، صفحه اختصاصي براي ژورناليستان تازه آموزش ديده
[ 2014/5/5 ] [ 9:26 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]


- محمدهاشم قیام

حامد کرزی، رییس‌جمهور کشور، از تلاش فراوان برای حفظ آزادی بیان در دولت خود سخن گفته است. می‌توان گفت که آزادی بیان یکی از ارزش‌های عظیمی است که در دوازده سال اخیر نصیب مردم افغانستان شده است. این مهم از این جهت ارزش عظیم است که رول مهمی می‌تواند در سازمان‌دهی و سامان‌دهی جامعه داشته باشد. در جامعه‌ای که آزادی بیان وجود داشته باشد، این فرصت برای مردم به میان می‌آید که خواسته‌ها و مشکلات خود را مطرح کرده و باعث جلب توجه دولت به خواسته‌ها و مشکلات‌شان شود.


اگرچه قربانی‌های زیادی هم در راستای تامین و گسترش و نهادینه شدن آزادی بیان از سوی جامعه رسانه‌ای افغانستان داده شده است، اما می‌توان گفت که این ارزش اکنون در حال نهادینه شدن است و دولت‌های بعد از دولت تحت مسوولیت آقای کرزی نیز باید این ارزش را به‌عنوان یک ارزش نهادینه شده و همه‌پذیر بپذیرند. آزادی بیان و گسترش فعالیت‌های ارتباط جمعی و میدیا باعث شده است که در بسیاری از عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی بر کارکرد دولت نیز تا حدودی نظارت صورت گیرد.
البته باید قبول کرد که آزادی بیان نیز به آسانی به‌دست نیامده است. این آزادی بخشی از ارزش‌هایی است که در دموکراسی وجود دارد و برای استقرار نظامی که در آن مردم‌سالار و تصمیم‌گیرنده و صاحب مالکیت نظام باشد، قربانیان زیادی تقدیم شده و مشکلات زیادی نیز از سوی فعالینی که در راستای تامین و استقرار چنین نظامی کوشیده‌اند، تحمل شده است. در این میان فعالان رسانه‌ای نیز که انتساب جدی به فعالیت‌های مرتبط به آزادی بیان دارند، در راستای نهادینه‌سازی آن از قربانی دادن بی‌نصیب نمانده‌اند. در خصوص قربانی‌هایی که برای نهادینه شدن آزادی بیان از سوی جامعه‌ی رسانه‌ای کشور داده شده است، گفته شده است که در سیزده سال گذشته بیش از چهل‌ودو نفر از خانواده رسانه در افغانستان قربانی شده‌اند.
با آن‌هم از آن‌جایی که آزادی یک متاع کم‌ارزش نیست و اگر به تاریخ بسیاری از ملل جهان دیده شود، این نعمت و این متاع با دادن قربانیان زیادی به‌دست آمده است، می‌توان گفت که قربانی‌هایی راه تامین آزادی بیان که خود بخشی از آزادی می‌باشد، در برابر متاع ارزشمندی تقدیم شده‌اند. اما چیزی‌که مهم‌ترین بخش مورد توجه در این عرصه باید محسوب شود، حفظ این دست‌آورد و در کنار آن حفظ حرمت این ارزش می‌باشد. از یک‌سو باید کوشش صورت گیرد تا این ارزش حفظ شود و از دست نرود، و از سوی دیگر باید تلاش صورت گیرد تا حرمت این ارزش حفظ شود و این ارزش مهم آلوده نشود و به ابزاری برای کام جویی‌های شخصی و یا سازمانی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره قرار نگیرد.
به جرات می‌توان گفت که آزادی بیان به‌عنوان یک ارزش مهم و مشترک، نقش بارزی در ایجاد بسیاری از بسترهای مثبت هم‌زیستی، همگرایی و هم‌پذیری در جامعه داشته است. این‌که دیده می‌شود در بسیاری از موارد در خوشی‌ها و غم‌ها اشتراک احساسات صورت می‌گیرد، می‌تواند به‌عنوان اثرات ایجاد روحیه و ذهنیت هم‌پذیری و همگرایی جمعی در جامعه باشد.
وقتی در شمال و شمال‌غرب کشور سیلاب باعث قربانی شدن صدها تن از هموطنان ما می‌شود، وقتی در بدخشان ۲۵۰۰ تن قربانی رانش زمین می‌شوند، وقتی در کنر ۲۱ سرباز اردوی ملی قربانی دشمنان امنیت مردم این سرزمین می‌شوند، دیده می‌شود که موجی از احساسات مشترک بروز می‌یابد و واکنش‌های مشترک و هم‌سو نشان داده می‌شود. یا وقتی‌که یک خبر خوشحال‌کننده‌ای مثل موفقیت‌های ورزشی به نشر می‌رسد، دیده می‌شود که باز هم موجوی از احساسات مشابه و مشترک بروز می‌یابد. این هم‌سویی‌ها بخشی از دست‌آوردهای موجودیت آزادی بیان است که نقش بارزی در اشتراک دیدگاه‌ها در این جامعه داشته است.
از این‌رو می‌توان گفت که ارج‌گزاری به آزادی بیان و شناسایی و رعایت حد و مرزهای آن باید به‌عنوان یک امر مهم از سوی فعالین رسانه‌ای مورد نظر قرار گیرد. زیرا اگر این حد و مرزها حرمت‌گذاری نشود، باعث آن خواهد شد که جایگاه آزادی بیان در نزد افکار عامه تنزیل یابد. اگر از نعمت آزادی بیان استفاده‌های شخصی چه از سوی افراد و چه از سوی سازمان‌های فعال در این عرصه صورت گیرد، احترامی که به این ارزش وجود دارد، از بین خواهد رفت و اثرات آن نیز در عرصه اثرگذاری‌های مثبت کاهش خواهد یافت. به جرات می‌توان گفت که اگر قرار شود آزادی بیان به‌عنوان ابزاری برای تامین خواسته‌ها و اقتدار شخصی مورد استفاده قرار گیرد، هرگز نخواهد توانست که سیر روبه رشد خود را حفظ کند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، فرهنگی، صفحه اختصاصي براي ژورناليستان تازه آموزش ديده
[ 2014/5/5 ] [ 9:23 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
در حالی که نیروهای رزمی بین‌المللی برای خروج از افغانستان آمادگی می‌گیرند، هند موافقت‌نامه‌ای را امضا نموده است که براساس آن پول تهیه اسلحه و تجهیزات برای نیروهای مسلح افغانستان را به روسیه می‌پردازد.

طبق این موافقت‌نامه، سلاح‌های کوچک مانند توپخانه سبک و هاوان در روسیه تهیه شده و به افغانستان انتقال داده می‌شود. اما این موافقت‌نامه می‌تواند سرانجام به انتقال توپخانه سنگین، تانک‌ها و حتا هلیکوپترهای جنگی بیانجامد که سال گذشته افغانستان از هند مطالبه نموده بود.
قبلا هند افسران نظامی افغانستان را آموزش می‌داد و سال گذشته یک گروه ۶۰ نفری نیروهای ویژه افغانستان را در دشت‌های راجستان پذیرفت و برای آن‌ها وسایط نقلیه جنگی و تجهیزات طبی در ساحه تهیه نمود.

اما تصمیم به پاسخ گفتن به تقاضاهای نظامی افغانستان مانند تهیه سخت افزارهای نظامی که البته از روسیه تهیه می‌شود، بیانگر نقش عمیق هند در افغانستان می‌باشد که هدف آن جلوگیری از افتادن این کشور در دست طالبان و سایر گروه‌های اسلامگرا است که دشمن هند می‌باشند.
به گزارش دویچه‌وله، یک مقام وزارت خارجه هند که نخواست نامش ذکر شود، گفته است: «ما نمی‌توانیم به افغانستان سرباز بفرستیم، ما نمی‌توانیم آن تجهیزات نظامی را که از ما خواسته‌اند به آن‌ها بدهیم. این امر دلایل متعددی دارد، از جمله این‌که ما چیز اضافی در انبارهای مان نداریم.»
این مقام با توجه به برنامه تهیه تجهیزات نظامی از روسیه برای افغانستان گفت: «شامل ساختن جناح سوم بهترین گزینه است.»
فقدان دسترسی مستقیم به افغانستان مانع دیگری را برای انتقال تسلیحات به این کشور تشکیل می‌دهد.
این مقام وزارت خارجه هند گفت که تیم هندی برای انعقاد این قرارداد در ماه فبروری از مسکو دیدار نموده است.
هر دو کشور همچنان به افغانستان کمک خواهند کرد تا یک فابریکه تسلیحاتی که نزدیک به کابل قرار دارد، دوباره به کارش شروع کند و یک لیست تجهیزات نظامی روسی در افغانستان را تهیه کند که دوباره برای استفاده آماده شوند. این مساله به سال‌های تهاجم شوروی به افغانستان بر می‌‌گردد که بین ۱۹۷۹ و ۱۹۸۹ را در بر می‌گیرد و بسیاری از سخت افزارهای آن زمان غیرقابل استفاده شده‌اند.
یک مقام دولت افغانستان در دهلی جدید گفته است: «ما با هند مستقیما و همچنین به صورت سه جانبه با روسیه کار می‌کنیم.»
او افزود: «بسیاری سلاح‌های هند در روسیه ساخته می‌شوند و یا با همکاری روسیه ساخته می‌شوند، بنابراین موضوع قابل درک است. همچنین این ترتیبات سه جانبه، اقتصادی تمام می‌شود.»
مقام‌های هندی گفته‌اند که آن‌ها با چین، جاپان و ایران در مورد یافتن راه‌حل‌های جهت تمویل تقاضاهای امنیتی افغانستان گفتگو کرده‌اند.

گروهی خبر هفته نامه یدای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/3 ] [ 12:7 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

- احسان‌الله بکتاش

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، آریو، با تحقیق تازه در مورد چگونگی بهره‌مندی زنان از برنامه‌های آموزش حرفه‌، می‌گوید هرچند آموزش حرفه در بهبود وضعیت زندگی و مناسبات اجتماعی زنان کمک کرده، اما دسترسی بیشتر آنان به اشتغال نیازمند سیاست‌ جدید و کلی‌تر است.

این تحقیق که بیشتر میزان تاثیرگذاری آموزش‌ها و کسب مهارت‌های اولیه زندگی و امرار معاش را مورد ارزیابی قرار داده است، حاکیست که نزدیک به یک‌سوم افراد تحت تحقیق توانسته‌اند به رشد اقتصاد خانواده‌های خود سهم بگیرند. در این تحقیق با ۳۶۶ زن که برنامه‌های آموزش مهارت‌های اولیه زندگی و امرار معاش را در ولایات کابل و پروان سپری کرده، مصاحبه شده است.
واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان در نتیجه تحقیق خود می‌گوید: «دوره‌های آموزشی مهارت‌های زندگی و کسب درآمد تاثیرات مثبت بالای روابط اجتماعی اشتراک‌کنندگان، از جمله خانواده‌ها و اعضای اجتماع داشته است. یعنی اشتراک‌کنندگان توانسته‌اند که قدردانی و احترام بیشتری از سوی اعضای خانواده و اجتماع نسبت به خود جلب کرده و میزان ارتباطات شخصی و اجتماعی خود را گسترش دهند.»
مسوولان این اداره غیردولتی تحقیقاتی می‌گویند هرچند راه‌اندازی برنامه‌های آموزش مهارت‌های اولیه زندگی و کسب درآمد به بهبود وضعیت زندگی شماری از زنان کمک کرده، اما تنها این برنامه‌ها نمی‌تواند مشکل دسترسی زنان به اشتغال را حل کند.
چونا اچاوز، معاون واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان می‌گوید: «مساله دسترسی زنان به اشتغال، نمی‌تواند تنها با اجرای برنامه‌های کاریابی حل شود.» وی هم‌چنین می‌افزاید: «جنسیت عامل عمده‌ای است که روی دسترسی زنان به منابع، خدمت، فرصت‌ها و در نهایت روی دسترسی آن‌ها به فرصت‌های کاری تاثیر می‌گذارد. از این جهت نیاز تا برنامه‌های کاریابی طوری ترتیب داده شود که با پالیسی‌های بزرگ‌تر در زمینه اصلاحات هم‌خوانی داشته باشد.»
در همین‌حال، میراحمد جوینده از مسوولان ارشد واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، روز پنج‌شنبه، یازدهم ثور، در یک نشست خبری گفت که راه‌اندازی برنامه‌های آموزش حرفه و مسلک برای زنان، کوتاه‌مدت و به‌صورت پراکنده بوده و از همین‌رو، وضعیت و مناسبات اجتماعی زنان بهبود چندانی نیافته است. آقای جوینده می‌گوید: «یکی از یافته‌های تحقیق این است که هر نوع برنامه ایجاد مهارت‌های مسلکی برای زنان شامل یک پالیسی عموم نبوده یعنی کوتاه‌مدت و پراکنده در جزایر گوشه بوده و از همین‌رو نمی‌توانیم برای بهبود زندگی زنان کارهایی را انجام بدهیم. به همین‌خاطر باید یک برنامه‌ریزی ملی وجود داشته باشد تا زنان بتوانند از برنامه‌های آموزش‌های مسلکی و حرفه‌ای استفاده کنند.»
واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان می‌گوید که موسسات و نهادهای زیادی در راستای آموزش حرفه برای زنان کار کرده‌اند. به‌گفته‌ی مسوولان این اداره، زنانی که در بخش‌های صحی تحت آموزش‌ مهارت‌های اولیه زندگی و کسب درآمد قرارگرفته‌، دست‌آوردهای خوب‌تری داشته و توانسته‌اند از مهارت‌های یادگرفته کار بگیرند. به‌گفته‌ی میراحمد جوینده، شصت‌وچهار درصد از مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند که آموزش‌ مهارت‌های صحی برای‌شان بیشتر مفید تمام شده است.
میراحمد جوینده هم‌چنین گفت که بیشتر زنان خواهان تعلیم و تربیه هستند. به‌گفته‌ی او، با زنانی‌که مصاحبه شده گفته‌اند که بدون تعلیم نمی‌توانند حرفه‌ای را بیاموزد. آقای جوینده گفت: «یکی از یافته‌های ما این است که زنان معتقدند که تعلیم حق‌شان است و باید فرصت‌های برابر برای تعلیم زنان فراهم شود.»
محدودیت‌ها
هرچند زنانی‌که تحت برنامه‌های آموزش مهارت‌های اولیه زندگی و کسب درآمد قرار گرفته‌اند از راه‌اندازی چنین برنامه‌هایی ابراز خرسندی کرده، اما می‌گویند که آنان محدودیت‌های زیادی نیز در استفاده از مهارت‌های خود در پیش دارند.
میراحمد جوینده می‌گوید که وضع موجود باعث شده تا شماری از زنان که از برنامه‌های آموزش مهارت‌های زندگی و کسب درآمد مستفید شده‌اند، نتوانند از مهارت‌های خود کار بگیرند. به‌گفته‌ی او، مردسالاری، رواج‌های ناپسند و تهدیدها باعث شده تا این زنان از مهارت‌های خود کار گرفته نتوانند. او گفت: «متاسفانه ما یافتیم که زنان در کار کردن در بیرون از خانه محدودیت‌هایی دارند و این محدودیت‌ها باعث شده تا زنان نتوانند از مهارت‌هایی که دارند در بیرون از خانه استفاده کنند. دیگر این‌که، هنوزهم زنانی که در جامعه‌ی ما در بیرون از خانه کار می‌کنند با تهدیدها و خطرات مواجه هستند. یکی از عواملی که زنان نتوانند از مهارت‌های خود کار بگیرند، همین تهدیدها و خطرات است.»
میراحمد جوینده افزود، یافته‌های واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان نشان می‌دهد که زنان کارگر در بیرون از خانه باید همراه خود معییت داشته باشند. به‌گفته‌ی او، تا زمانی‌که سیاست‌های مشخصی به‌منظور سهم‌گیری بیشتر زنان در اقتصاد خانواده‌ها ایجاد نشود، زنان نمی‌توانند از مهارت‌هایی که آموخته‌اند کار بگیرند.

گروهی سیاسی هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی، اجتماعی
[ 2014/5/3 ] [ 11:50 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

چهار پناه‌جوی افغان در انقره پایتخت ترکیه٬ در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده‌های‌شان توسط کمیشنری عالی پناهندگی سازمان ملل٬ لب‌های خود را دوختند.
در میان این چهار تن یک خانم نیز حضور دارد که به نمایندگی از دیگر پناهجویان لب‌های خود را دوخته است.
به نقل از خبرگزاری بخدی، ویب‌سایت «افغان رفوجی» وابسته به پناه‌جویان افغان در ترکیه گزارش داده است که این چهار تن براساس برنامه از قبل تعیین شده اقدام به دوختن لب‌های خود کرده و تا چند روز دیگر سایر پناهجویان نیز لب‌های خود را خواهند دوخت.
روز چهارشنبه ۱۰ ثور، پناهجویان معترض در انقره هشدار داده بودند در صورتی‌که کمیشنری‌ عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به خواسته‌های آنان رسیدگی نکند٬ آنها دست به اعتصاب غذایی خواهند زد.
این پناه‌جویان می‌گویند که کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل در انقره با پناهجویان افغان در ترکیه برخورد دوگانه می‌کند و به گفته معترضان از سال‌ها بدین‌سو٬ دوسیه‌های‌شان را بررسی نکرده است.
چند روز پیش٬ ماموران پولیس ترکیه به محل تحصن پناهجویان افغان در مقابل دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان یورش بردند.
ماموران پولیس حداقل سه‌صد پناهجوی معترض را با زور سوار بس کردند و به شهرهای دور انتقال دادند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/3 ] [ 11:48 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که در اثر حادثه لغزش کوه در روستای آب باریک ولسوالی ارگوی این ولایت بیش از ۲۵۰۰ تن جان‌های خود را از دست داده‌اند.

آنان می‌گویند در این رویداد صدها منزل مسکونی تخریب شده و هزاران تن در این منطقه در زیرتوده های خاک گیرمانده اند.

داکتر شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان این حادثه را نهایت غم انگیز خواند و در صحبتی به ۸صبح گفت: «حادثه لغزش کوه در آب باریک ولسوالی ارگوساعتی ازده بجه پیش از چاشت روز گذشته رخ داده است و در این حادثه ۲۵۰۰ تن از باشندگان محل اعم از زنان، مردان و کودکان در زیر توده‌های خاک گیرمانده‌اند و کشته شدند.»

آقای ادیب می‌گوید تلاش‌های آنان برای نجات افراد گیر مانده به دلیل وجود توده‌های بزرگ خاک ناشی از لغزش کوه بی نتیجه  مانده است و شماری از منازل مسکونی باقی مانده هم در معرض تهدید قرار دارند.

او گفت: «خانه های مسکونی ۳۰۰ خانواده به صورت کامل زیر توده های بزرگ خاک ناشی از لغزش کوه باقی مانده است که بیرون کشیدن اجساد از توان نیروی بشری بالا می‌باشد و هیچ امکان برای بیرون کردن اجساد وجود ندارد.»

والی بدخشان می افزاید که هم اکنون ۷۰۰ خانوده دیگر در معرض تهدید لغزش کوه دراین منطقه قرار دارند و به دلیل نگرانی از خطر لغزش کوه خانههای شان ترک کرده و درفضای باز به‌سر می‌برند.

به گفته او، اداره محلی این ولایت با همکاری با نهادهای امداد رسان مقیم این ولایت یک مقدار مواد غذایی وغیر غذایی را برای ۷۰۰ خانواده که خانه های شان را ترک کرده اند به محل فرستاده اند.

در عین حال، مسوولان محلی ولسوالی ارگو هم می‌گویند که به اثر تلاش مردم محل و تیم های نجات اجساد شماری از کشته شدگان این حادثه و مجروحان ناشی از آن از زیر خاک بیرون کشیده است و متباقی در زیر خاک قرار دارند.

مسوولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی در بدخشان می‌گویند که وقوع این حادثه نه تنها در بدخشان بلکه در سطح کشور بی سابقه بوده است و آنان برای اسکان ساکنان باقی مانده این روستا که هنوزهم درمعرض تهدید قرار دارند، تلاش می‌کنند تا شاهد این‌گونه حوادث ناگوار نباشند.

سید عبد الله دهقان مسوول اداره امادگی مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان گفت:«این حادثه واقعا برای جامعه بشری تکان دهنده است شماری زیادی ازهموطنان ما قربانی این حادثه شدند.»

به گفته او تلاش برای در نظر گرفتن اسکان برای افراد باقی مانده در معرض خطر به شدت ادامه دارد اما تلاش‌های کمیته نجات برای بیرون کشیدن افراد گیرمانده بی نتیجه باقی مانده است.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/5/3 ] [ 11:42 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
حکومت برنامه تازه‌ای را برای آموزش کودکان آسیب پذیر و کارگر ارایه کرده است.

وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرده که تصمیم دارد زمینه آموزش و پرورش را برای سه هزار کودکی که مشغول کارهای سنگین هستند، فراهم کند. این برنامه شامل ایجاد پرورشگاه‌ها و کودکستان‌ها برای کودکان آسیب پذیر است.

به نقل از بی‌بی‌سی، واصل نور مهمند، معاون وزارت کار در نشست خبری در کابل گفته که این برنامه در هماهنگی با شانزده نهاد دولتی و خصوصی اجرا خواهد شد.
آقای مهمند همچنین گفت که این برنامه با هزینه ۱۵۰ میلیون افغانی معادل ۲.۶ میلیون دالر در یک سال آینده تطبیق خواهد شد.
قرار است در این مراکز کودکانی نگهداری و شامل برنامه‌های آموزشی شوند که خانواده‌های‌شان در جریان جنگ‌های داخلی متضرر شده‌اند.
این برنامه همزمان با سالروز دو رویداد تاریخی هفتم ثور ۱۳۵۷ (کودتای حزب دموکراتیک خلق افغانستان علیه داوود خان) و هشتم ثور ۱۳۷۱ (پیروزی مجاهدین) اعلام شده است.
سال‌ها جنگ، میلیون‌ها کشته و آواره از پیامدهای این رویدادها به شمار می‌روند. در حال حاضر میلیون‌ها شهروند افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان آواره‌اند و برآوردهای کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌دهد که وضعیت تعداد زیادی از میلیون‌ها افغانی‌که به کشور بازگشت کرده‌اند هم قابل نگرانی است.
بر اساس آمار وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان، افغانستان بیش از ۲۹۷ هزار بی‌جا شده داخلی دارد که وضعیت این جمعیت قابل نگرانی است.
وزارت کار می‌گوید که این برنامه در شهرهای کابل، ننگرهار، سمنگان، بامیان و غزنی راه‌اندازی می‌شود که در نتیجه آن ده کودکستان، سه پرورشگاه و سه مرکز آموزشی ساخته خواهد شد و در اختیار کودکانی قرار خواهد گرفت که توان پرداخت هزینه آموزش و پرورش را ندارند.
آقای مهمند گفت: «بخش خصوصی و دولتی دست به دست هم داده که با هماهنگی و همکاری یکدیگر بتوانیم مشکلات افراد جامعه کشور را حل بسازیم.»
افغانستان به ۵۵ کودکستان و ۴۳ پرورشگاه غیردولتی مجوز فعالیت داده که بیش از یازده هزار کودک را تحت پوشش قرار می‌دهند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، اجتماعی
[ 2014/4/29 ] [ 8:40 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

- حکیمی

کمیسیون شکایات انتخاباتی روز گذشته اعلام کرد که ۷۱ مورد شکایت در رابطه به نتایج ابتدایی انتخابات از سوی این کمیسیون ثبت شده است. این کمیسیون می‌گوید هفتاد مورد این شکایت‌ها از سوی تیم انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله و یک مورد دیگر از سوی تیم انتخاباتی گل‌آغا شیرزوی ثبت شده است.

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی از نامزدانی که در مورد نتایج ابتدایی شکایت کرده‌اند خواست تا در جلسات علنی رسیدگی به شکایات با اسناد و مدارکی که در دست دارند، حاضر شوند.
این کمیسیون هم‌چنین گفته که قرار است امروز رسیدگی به شکایت‌ها در مورد آرای باطل شده، آغاز شود. مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته‌اند که ناظران، مشاهدین و رسانه‌ها می‌توانند از روند رسیدگی به شکایات نظارت کنند.
نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون انتخاباتی، گفته است: «این شکایت‌ها در مورد آرای ولایات کابل، لوگر، ننگرهار، لغمان، غزنی، پکتیا، خوست، کنر، بلخ، قندهار، فاریاب، بادغیس و هرات به ثبت رسیده‌اند. قرار بود مهلت تعیین شده برای ثبت شکایت‌ها نسبت به نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری تا ساعت هفت شام دیروز به پایان برسد، اما کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی بنا بر نشر نشدن نتایج به‌شکل مشرح توسط کمیسیون مستقل انتخابات این مهلت را برای ۲۴ ساعت دیگر یعنی تا ساعت هفت شام امروز دوشنبه تمدید کرد.»
آقای محسنی گفت پس از درج شکایت‌ها در مورد آرایی که باطل شده‌اند، ۲۴ ساعت بعد روند رسیدگی به این شکایت‌ها آغاز می‌شود. او افزوده که جلسه علنی رسیدگی به سایر شکایت‌ها و هم‌چنین نامزدانی که در مورد آرای باطل شده استیناف‌خواهی کرده‌اند، در اوایل هفته آینده برگزار خواهد شد.
کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنین گفته است در صورتی که شکایت‌هایی در مورد باطل شدن ۵۲۵ محل رای‌دهی ثبت شود، به این شکایات رسیدگی خواهد شد.
این در حالی است که دوتن از نامزدان پیشتاز ریاست‌جمهوری از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است تا بی‌طرفانه عمل کند. داکتر عبدالله روز یک‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت به شکایت‌هایی که از سوی تیم او در کمیسیون شکایات شده، پاسخی داده نشده است.
تیم داکتر عبدالله ادعا کرده که اسناد و شواهد کافی در اختیار دارد که نشان می‌دهد کمیسیون‌های انتخاباتی بی‌طرفانه عمل نمی‌کنند. این تیم گفته است که عملکرد کمیسیون شکایات انتخاباتی موجب نگرانی تیم اصلاحات و همگرایی می‌باشد.
داکتر عبدالله از کمیسیون انتخابات نیز خواست تا در مورد کمبود ورق‌های رای‌دهی در روز انتخابات پاسخ واضح ارایه کند. آقای عبدالله گفته است در صورتی‌که در روز انتخابات ورق‌های کافی رای‌دهی در محلات وجود می‌داشت، انتخابات به دور دوم نمی‌رفت. او گفت پیش از انتخابات بارها از مسوولان کمیسیون انتخابات خواسته بود تا در روز رای‌دهی ورق رای‌دهی نباید کم شود. او اما گفت که کمیسیون انتخابات هنوز پاسخ قناعت‌بخشی در این مورد ارایه نکرده است.
اشرف‌غنی احمدزی نیز از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است تا به‌صورت شفاف به شکایات رسیدگی کند. آقای احمدزی گفته است تمام آرای ناپاک باید از آرای پاک جدا گردد. او گفته است در صورتی که آرای تقلبی از آرایی که مردم به صندوق‌ها ریخته‌اند جدا شود، درصدی‌های رای نامزدان تغییر خواهد کرد.
براساس نتایج ابتدایی داکتر عبدالله ۴۴٫۹ درصد آرا و اشرف‌غنی احمدزی ۳۱٫۵ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند. در دور انتخابات هیچ یک از نامزدان نتوانستند آرای کافی به‌دست آورند؛ از همین‌رو کمیسیون انتخابات گفته است به احتمال قوی انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع:8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/4/29 ] [ 8:39 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر مناطقی از شرق کشور همچنان ادامه دارد.
در تازه‌ترین مورد، چهار نفر به شمول یک زن، دو کودک و یک مرد میان‌سال در نتیجه این حملات راکتی در ولایات نورستان و کنر  زخمی شدند.
به گزارش آژانس خبری باختر، حملات راکتی نظامیان پاکستان بر مناطق شرقی کشور ادامه یافته و از شب دوشنبه تا صبح همین روز، چندین فیر راکت از آن سوی خط دیورند بر مناطقی از ولایت‌های کنر، پکتیکا و نورستان شلیک شده است.یک فرمانده پولیس سرحدی در شرق کشور به آژانس باختر گفته، در جریان حملات راکتی نظامیان پاکستان در شب دوشنبه، دو منزل مسکونی در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان و کنر در نزدیکی خط دیورند آماج حملات راکتی قرار گرفت که این رویداد منجر به زخمی شدن یک زن دو کودک خورد سال و یک پیر مرد شده است.
این فرمانده پولیس سرحدی افزوده که در این حملات راکتی نظامیان پاکستانی، چندین خانه تخریب و چند راس مواشی هم تلف شده‌اند.
حملات نظامیان پاکستانی بر شرق کشور سه سال قبل در ماه حمل آغاز شد و کماکان تاهنوز ادامه دارد.
بر اساس ارقام ارایه شده، حداقل یازده هزار راکت در جریان سه سال اخیر توسط نظامیان پاکستانی بربخش‌هایی از شرق کشور پرتاب شده است.
این حملات تاکنون حداقل یک صد کشته و زخمی به جا گذاشته است.
قربانیان این حملات راکتی غیرنظامیان و از باشندگان محل بوده‌اند.
مقامات نظامی و نهادهای دیپلوماتیک پاکستان تاکنون دلایل روشنی به این حملات یک جانبه راکتی شان بر کشور ارایه نکرده‌اند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار
[ 2014/4/29 ] [ 8:37 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
- سلیم آزاد

با انتشار گام به گام نتایج شمارش ابتدایی انتخابات تا حد زیادی روشن بود که انتخابات به دور دوم می‌رود، هرچند که تا هنوز هم تیم داکتر عبدالله با امیدواری بسیار زیاد به پیروزی شگفت‌انگیز وزیر خارجه سابق می‌نگرند. اما آقای غنی هم نشان داد که برخلاف انتخابات قبلی، آرای بیشتری از مردم به‌دست آورده و به لحاظ قومی به مراتب جای ثابت‌تر و استوارتر پیدا کرده است. به این حساب، اگر تیم آقای عبدالله پیروزی خود را در این انتخابات مسجل بداند، عنصر اشرف‌غنی در حکومت بعدی را نمی‌تواند نادیده بگیرد. به‌ویژه اگر همانند بار قبل موضوع نرفتن به دور دوم مطرح شود، دو تیم اصلی بایستی خود را برای مذاکرات سخت روی تقسیم قدرت آماده کنند.
طبیعی است که دور دوم انتخابات برای هر دو نامزد پیشتاز هم مهم و هم نگران‌کننده است. آنان باید در فاصله زمانی کوتاه آمادگی‌های تبلیغاتی و انتخاباتی خود را بگیرند. مهم‌ترین بخشی این فعالیت‌ها به مذاکرات‌شان با سایر نامزدان مطرحی که به دور دوم راه پیدا کرده نتوانستند، اختصاص دارد. این نامزدان مهم، مانند آقای زلمی رسول و عبدرب الرسول سیاف، آرای کاندیدان اصلی را شکستانده و باعث شدند که آقایان عبدالله و غنی در مناطق مختلف آرای لازم برای پیروزی در دور اول را به‌دست نیاورند.
مهم است که در چند روز آینده کاندیدان مهم قبلی از چه کسانی حمایت می‌کنند. در میان کاندیدان باخته آرای آقای رسول و سیاف برجسته است. بنا تصور می‌رود که آقای غنی و عبدالله هرچه زودتر دروازه‌های این دو نامزد را دق‌الباب کنند و پس از خوردن چای و تعارفات معمول بروند سر اصل مطلب.
به رغم این‌که نامزدشدن آقای رسول به ارگ نسبت داده می‌شد و او را نامزد حکومتی می‌خواندند، میزان آرای به‌دست آورده‌اش به مراتب کم‌تر از حد توقع بود. آقای رسول، براساس نتایج فعلی توانسته که تنها چیزی بیشتر از ۱۱ درصد آرا را به خود اختصاص بدهد. آقای غنی در جلب آرای مردم در ولایاتی چون قندهار موفق نبوده است. با این حال آقای رسول توانست که برخلاف آقای غنی در میان غیرپشتون‌ها هم آرای بیشتری به خود اختصاص دهد. به همین خاطر به‌دست آوردن حمایت آقای رسول در دور دوم برای کاندیدان پیشتاز مهم است.
اهمیت آقای رسول برای آقای عبدالله و غنی چیست؟ با این‌که آقای عبدالله از جمله کاندیدان پیشتاز است اما آرای اصلی خود را از بیشتر از مناطق غیرپشتون‌نشین به‌دست آورده است. ولایت‌های پرجمعیت و کلانی چون کابل، هرات، تخار و بدخشان بیشتر آرای خود را در صندوق آقای عبدالله ریخته‌اند. شانس آقای عبدالله در این است که ولایات مذکور امن بوده و تعداد بیشتری از مردم امکان مشارکت امن در انتخابات را پیدا کردند. اما آرای بالا در هرات و بلخ به معنای این نبود که آقای عبدالله در مناطق جنوب و شرق رای مناسبی به‌دست آورد. در این مناطق آقای غنی، به جز از قندهار، نقش سیاسی خوبی بازی کرد و میزان آرای خود را نسبت به آقای رسول و گل‌آغا شیرزوی که تصور می‌رفت آرای بیشتری را به خود اختصاص دهند، افزایش داد.
با این حساب آقای غنی و عبدالله باید آقای رسول و متحدانش را به‌حساب آورند. برادران کرزی و چهره‌هایی در ارگ آقای رسول را حمایت کرده و امید داشتند که او در دور اول آقای غنی را پس بزند که چنین نشد. عبدالله برای گرفتن رای بیشتر در میان رای‌دهندگان پشتون باید آقای رسول را با خود همراه سازد. البته، گفته می‌شود که آقای عبدالله و آقای رسول با هم دیدارهایی داشته‌اند. از سوی دیگر، تیم عبدالله در تماس نزدیک با ارگ نیز است. بدون شک، آقای عبدالله برای نزدیک شدن به با آقای رسول، آقای کرزی، قیوم و محمود کرزی و برخی از چهره‌های قدرتمند در ارگ که زلمی رسول را تا این‌جا رساندند، نیز وارد مذاکره خواهد شد.
آقای غنی نه تنها خود را به آقای رسول که به کاندیدان پشتون‌تبار دیگر نیز نزدیک خواهد ساخت. آقای غنی برای یکپارچه ساختن آرای رای‌دهندگان پشتون و حامیان قدرتمند آقای رسول، برای شمولیت آقای رسول در حکومت آینده مایه زیاد بگذارد. اتفاقا آقای اشرف‌غنی بیشتر از آقای عبدالله به طرفداری آقای زلمی رسول نیازمند است. چون، هم اختلاف خود را با آقای عبدالله کم کند و هم آرای طرفداران آقای رسول در قندهار و هلمند را به‌سوی خود بکشاند. آقای غنی بدون رای یکپارچه در مناطق پشتوزبان هرگز پیروزی‌ای در برابر آقای عبدالله به‌دست آورده نمی‌تواند. چون، سهم آقای غنی از ولایات پرجمعیت و اصلی فارسی زبان و هزاره‌نشین به‌شکل غیر‌منتظره‌ای بی‌نهایت اندک می‌باشد.
به همین‌سان، دو نامزد پیشتاز باید آقای سیاف را نیز به‌حساب آورند. آقای سیاف، چیزی بیشتر از ۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده و این برای هر دو کاندید، به‌ویژه آقای غنی رای بسیار مهمی است. اما به‌نظر می‌آید که نزدیکی‌های آقای عبدالله و سیاف بیشتر از نزدیکی‌های آقای غنی و سیاف است. آقای عبدالله و سیاف هر دو از سابقه جهادی برخوردار بوده و در جریان جنگ‌های کابل و نبرد علیه طالبان در کنار یک‌دیگر بوده‌اند. بنا به همین سابقه مشترک احتمالا آقای سیاف خود را بیشتر به عبدالله نزدیک احساس کند تا با آقای غنی که یک فرد تکنوکرات و درس‌خوانده در غرب است. اگر آقای سیاف از عبدالله حمایت کند، آرای آقای عبدالله در میان طیف جهادیون نزدیک و هم‌فکر با آقای سیاف بیشتر می‌شود. مثلا، می‌شود گفت که آقای عبدالله در ولایت هرات که آقای اسماعیل‌خان، معاون آقای سیاف، به نوعی از آن‌جا نمایندگی می‌کند، آرای بی‌نهایت گسترده را به‌دست خواهد آورد؛ به‌ویژه که در دور اول چیزی بیشتر از صدهزار رای آقای عبدالله در این ولایت باطل شده است.
البته چالش‌های زیادی در همین دور اول باقی مانده است. تیم آقای عبدالله نتایج اولیه انتخابات را قبول نداشته و معتقد به موجودیت تقلب و تخطی‌های فراوان است. آن‌ها از کمیسیون انتخابات می‌خواهند که در ارتباط به مشکلاتی چون کمبود برگه‌های رای و هم‌چنان ابطال آرای آقای عبدالله در ولایاتی چون هرات پاسخ قانع‌کننده بدهد. از همه مهم‌تر این‌که در میان برخی از رای‌دهندگان جوان آقای عبدالله یک نوع عصبانیت و خشم دیده می‌شود. آن‌ها فکر می‌کنند برای اولین‌بار افغانستان صاحب یک رییس‌جمهور منتخب غیرپشتون در تاریخ معاصر خود خواهد بود. برای همین لازم است که تیم‌های آقایان عبدالله و غنی با معقولیت و آرامش بیشتری با نتایج انتخابات برخورد کنند. البته، این زمانی ممکن است که کمیسیون‌های برگزاری انتخابات و شکایات انتخاباتی با شفافیت و قانونمداری هرچه بیشتر برخورد کرده و از هیچ نوع تلاشی برای قانع ساختن تیم‌های اصلی انتخاباتی دریغ نورزد. بدون شک، عملکرد ناشفاف کمیسیون همانند سال ۲۰۰۹ میلادی می‌تواند تنش‌های انتخاباتی فراوانی را ایجاد کند. برای همین در قسمت آرامش پس از انتخابات همان‌قدر که نقش کاندیدان پیشتاز مهم است، نقش کمیسیون‌های انتخابات و رسیدگی به شکایات کم‌تر از آن نمی‌باشد.َ

گروهی خبر هفته نامه ی ندای عزنه

منبع : 8 صبح


موضوعات مرتبط: سیاسی
[ 2014/4/29 ] [ 8:36 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]


- ظفرشاه رویی

با نزدیک شدن روز بین‌المللی مطبوعات، داکتر سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ، می‌گوید که وی طی دوازده سال اخیر به‌خاطر نشرات برخی از رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های تصویری، فشارهای زیادی را تحمل کرده

است.

آقای رهین که روز شنبه، ششم ثور، در مراسمی به مناسبت گرامیداشت از روز بین‌المللی مطبوعات سخن می‌گفت، افزود که نشر برخی از سریال‌های تلویزیونی توسط شماری از رسانه‌های تصویری، وی را تحت فشارهای شدید خانواده‌ها، علما و اعضای کابینه قرار داده است.
از سال ۱۹۹۱ میلادی به این طرف، همه ساله از سوم ماه می‌ به‌عنوان روز بین‌المللی مطبوعات در برخی از کشورها گرامی داشته می‌شود. طی سال‌های اخیر، از روز بین‌المللی مطبوعات در افغانستان نیز با برگزاری مراسم‌های مختلف گرامی‌ داشته می‌شود.
سید مخدوم رهین در مراسمی که توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ به‌منظور گرامیداشت از روز بین‌المللی مطبوعات راه‌اندازی شده بود، گفت: «مشکلات ما در بعضی از سریال‌ها، توهین به کرامت اشخاص، نه تنها صحنه‌های برخی از سریال‌ها بلکه سوژه این سریال‌ها سبب شده که من در همین دوازده سال گذشته سخت زیر فشار باشم؛ زیر فشار شورای وزیران، زیر فشار پارلمان، زیر فشار شورای علما و زیر فشار تعداد زیادی از خانواده‌ها. البته همیشه حق با آن‌ها بوده است. من همیشه کوشش کرده‌ام که دفاع بکنم به‌منظور این‌که ما نسل جوان خود را بیشتر به طرف تهذیب بکشانیم نه مجازات.»
وزیر اطلاعات و فرهنگ افزود که او به‌خاطر نشرات برخی از رسانه‌ها بار ملامت را به شانه خود کشیده، انتقادها و اظهار نظرهای تلخ را تحمل کرده است. وی شماری از رسانه‌های صوتی را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت که این رسانه‌ها در برنامه‌هایی که در آن مکالمات تلیفونی صورت می‌گیرد، بیشتر توجه کنند.
مخدوم رهین هم‌چنین گفت که کار رسانه‌ها طی سال‌های اخیر بهتر شده و اصلاحات زیادی رونما شده، اما برخی از رسانه‌ها هم‌چنان غیرمسلکی عمل می‌کنند.
وزیر اطلاعات و فرهنگ از ارسال قانون حق دسترسی به اطلاعات به وزارت دولت در امور پارلمانی و تهیه طرزالعمل رسانه‌های خصوصی نیز خبر داد و گفت که قرار است قانون حق دسترسی به اطلاعات در آینده نزدیک به‌منظور تصویب به پارلمان فرستاده شود. داکتر سید مخدوم رهین افزود: «مقرره‌ها و قوانین دیگری که در ارتباط با خبرنگاران و موضوع اطلاع‌رسانی هستند، یکی طرح مقرره فعالیت‌های رسانه‌های خصوصی است که مدت‌ها پیش تنظم شده و به وزارت محترم عدلیه سپرده شده، تعدیل قانون کاپی‌رایت است که این هم به وزارت عدلیه رفته است. قانون حق دسترسی به اطلاعات که به همکاری خود خبرنگاران درست شده، دو-سه بار به کابینه آمد و بعدا به وزارت عدلیه رفت و اخیرا وزارت عدلیه به وزارت امور پارلمانی روان کرده تا هرچه زودتر به پارلمان برسد.»
قانون حق دسترسی به اطلاعات، از جمله مهم‌ترین قوانین برای بهبود فعالیت رسانه‌ها در کشور پنداشته می‌شود. اتحادیه‌ها و نهادهای حامی حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها بارها از حکومت خواسته‌اند تا این قانون را زودتر به‌منظور تصویب به مجلس نمایندگان بفرستد.
هم‌زمان با برگزاری مراسم گرامیداشت از روز بین‌المللی مطبوعات توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ، این وزارت برای نخستین بار گزارشی از وضعیت رسانه‌ها در افغانستان ارایه کرد.
سیمین‌ حسن‌زاده، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، با انتشار گزارشی در مورد وضعیت رسانه‌ها در کشور، گفت که براساس ارزیابی‌های انجام شده، افغانستان در میان کشورهایی قرار دارد که آزادی بیان در آن رعایت می‌شود. به‌گفته‌ی خانم حسن‌زاده، اکثر کشورهای جهان از آزادی بیان برخوردار نیستند، اما افغانستان از جمله کشورهایی است که آزادی بیان در آن رعایت می‌شود.
معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ هم‌چنین گفت که فعالیت رسانه‌ها در افغانستان در حال گسترش است و به‌گفته‌ی‌ او، در جریان سال گذشته‌ی خورشیدی بیش از ۲۵۰ نهاد که در عرصه رسانه‌ای فعالیت می‌کنند‌، ثبت شده‌اند. او هم‌چنین آمارهای خشونت علیه خبرنگاران در جریان سال ۱۳۹۲ را ارایه کرد و گفت برخی از ولایات در جریان این سال شاهد یک مورد خشونت هم علیه خبرنگاران نبوده‌اند. او ارقام مشخصی از موارد کلی خشونت‌ها علیه خبرنگاران ارایه نکرد اما گفت که رقم خشونت‌ها علیه خبرنگاران در افغانستان، نسبت به خیلی از کشورهای نزدیک کم‌تر است.
با این‌حال، عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، می‌گوید که آزادی مطبوعات در کشور تاثیراتی خوبی در قبال داشته و توانسته در بیداری مردم کمک کند. به‌گفته‌ی او، حضور گسترده مردم در انتخابات اخیر، ناشی از فعالیت‌های گسترده رسانه‌ها بود.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای عزیز

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/4/29 ] [ 8:35 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]

- ظفرشاه رویی

روزهای هفتم و هشتم ثور با پیامدهای تلخ و شیرین در افغانستان، به‌عنوان دو روز مهم در تاریخ چند دهه‌ اخیر پنداشته می‌شود، اما این دو روز از حافظه تاریخ، در حال پاک شدن است و نسل جدید از پیامدها‌ و عواقب آن

آگاهی چندانی ندارند.

در هفتم ثور سال ۱۳۵۷ خورشیدی، متحدین پیشین سردار محمدداوودخان کودتاه کردند و رژیم داوودخان را سرنگون ساختند. پس از آن روز، مردم افغانستان وارد مرحله جدید تاریخی دیگر شدند و برخی از آگاهان از آن به‌عنون روز سیاه یاد می‌کنند. اما در هشتم ثور سال ۱۳۷۱، نیروهای مجاهدین پس از نبرد چندساله علیه حامیان نظام تحت حمایت شوروی سابق به پیروزی رسیدند. این روز از دیدگاه برخی از شهروندان افغانستان روز پیروزی به شمار می‌رود و برخی هم هشتم ثور را آغاز بدبختی‌های جدید می‌خوانند.
هشتم ثور به مناسبت پیروزی مجاهدین در افغانستان تعطیلی عمومی است، اما خیلی از نسل جدید و شاگردان مکاتب به‌دلیل حذف بخشی از تاریخ چهل سال اخیر از کتاب‌های تاریخ مکاتب، علت این تعطیلی را نمی‌دانند.
وزارت معارف با چاپ کتاب‌های جدید در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بخشی از تاریخ چهل سال اخیر را از کتاب‌های تاریخ مکاتب حذف کرد. وزارت معارف دلیل حذف بخشی از تاریخ چهل سال اخیر را تامین وحدت ملی عنوان کرد و گفت با حذف بخشی از وقایع چهل سال اخیر، از خشونت و کینه‌توزی در میان نسل جدید جلوگیری خواهد شد. حذف بخشی از وقایع چهل سال اخیر به‌ویژه‌ رویدادها و پیامدهای هفتم و هشتم ثور از تاریخ، نسل جدید را دچار انقطاع تاریخی کرده و آنان نمی‌دانند که پیامدها و عواقب هفتم و هشتم ثور چه بوده است.
با این‌حال، برخی از آگاهان می‌گویند تمام رویدادهای تاریخی باید از یک نسل به نسل بعدی منتقل شود تا این نسل بتواند با انتباه از تاریخ گذشته‌ی کشورش، آینده خود را سروسامان دهد.
عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان و از آگاهان فرهنگی، می‌گوید که نباید از انتقال رویدادهای تاریخی چهل سال اخیر به نسل جدید جلوگیری شود. مورخین و رسانه‌ها مسوولیت دارند تا در انتقال پیامدها و رویدادهای تاریخی به نسل بعدی تلاش کنند. آقای مبارز می‌گوید: «باید نسل بعدی هم از تاریخ افغانستان مطلع شود. یعنی ما این (حوادث چهل سال اخیر) را دوامی در تاریخ حساب بکنیم و آن چه در چهل سال اخیر گذشته، همه‌شان را باید به نسل آینده انتقال بدهیم تا نسل آینده از واقعات منفی‌ای که صورت گرفته از آن انتباه منفی بگیرد و از واقعات و جریان‌های مثبتی که صورت گرفته از آن انتباه مثبت بگیرد. تاریخ برای همین است که از آن انتباه گرفته شود تا واقعات بعدی مثبت باشد و جامعه پیشرفت کند.»
آقای مبارز می‌افزاید که انتقال رویدادهای تاریخی به نسل‌های بعدی، کمک می‌کند تا نسل‌های جدید خطا کاران و خدمت‌گران را بشناسند. به‌گفته‌ی او، زمانی‌که خطاکاران و خدمت‌گران توسط نسل‌های بعدی شناخته شدند، از کارکردهای‌شان انتباه می‌گیرند و اشتباهات گذشته را تکرار نخواهند کرد.
اما عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعه مدنی افغانستان، می‌گوید که تاریخ کشور از رویدادهای منفی و جنایت‌های هولناک پر است ولی تاکنون مردم از این رویدادها درسی نگرفته‌اند. آقای رفیعی گفت: «ما هیچ‌گاهی از تاریخ به‌عنوان درس عبرت برای آینده خود چیزی نیاموخته‌ایم و هیچ‌گاهی هم از گذشته و آن‌چه در گذشته به‌عنوان جنایت انجام داده‌ایم، تجربه نگرفته‌ایم. هیچ وقت هم اجازه نداده‌ایم که نه خود ما و نه نسل‌های بعدی ما قضاوت بکنند که ما با تاریخ گذشته‌ی خود چه کرده‌ایم و پیوسته چه جنایتی را انجام داده‌ایم و یا چه دست‌آوردهایی را داشته‌ایم.»
عزیز رفیعی حذف بخشی از رویدادهای مهم چهل سال اخیر را «بزرگ‌ترین جنایت» برای نسل‌های بعدی توصیف می‌کند و اقدام وزارت معارف در مورد حذف بخشی از رویدادهای چهل سال اخیر از کتاب‌های تاریخ مکاتب را یک اقدام سیاسی توصیف کرده می‌گوید: «اما آن‌چه که مهم است این‌که ما چگونه می‌توانیم از تاریخ خود برای نسل‌های بعدی پیام بدهیم.»
با این‌حال، عزیز رفیعی می‌افزاید در صورتی‌که رویدادها و پیامدهای هفت و هشت ثور به‌صورت درست بررسی و مورد ارزیابی قرار بگیرد، نسل امروز می‌تواند پیام‌های خیلی خوب برای نسل‌های بعدی بدهد. به‌گفته‌ی او، پیامدهای هفت و هشت ثور به بازنگری جدی نیاز دارند.

گروهی خبر هفته نامه ی ندای غزنه

منبع: 8 صبح


موضوعات مرتبط: اخبار، سیاسی
[ 2014/4/29 ] [ 8:31 ] [ مـــــمتاز "حیــــــــــدری"و هیأت تحریر ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این بلاگ به تاسی از فیصله جمع کارمندان هفته نامه ندای غزنه تاسیس گردیده است و محتوای این بلاک حاوی موضوعاتی سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و اسلامی می باشد.
همچنان در باره هنجار ها و ناهنجار های که در طی چندین سال ، کشور عزیزمان به آن گرفتار است تحت بحث قرار میدهد و برای ذهنیت دادن جوانان و بانوان کشور نیز یک منبع بهتری است تا آنها را از مسایل گونا گون با خبر نماید و در باره تحولات دنیا آگاهی میدهد.
قابل یادهانی است اینکه ؛تماماَ دوستانیکه علاقمندی به فرهنگ ویب بلاک خوانی و فرهنگ اطلاعات عمومی و غنی درباره ای ولایت غزنی باستان دارند می توانند که مطالب خویش را توسط پست الکترونی به ما ارسال بدارند، زیرا هفته نامه ندای غزنه همیشه از تماماً دوستداران و علاقمندان خویش نیز متقاضی است تا در بخش موضوعات ساسیی ، اجتماعی ، اقتصادی ، ورزشی ، ادبی و فرهنگی اداره هفته نامه را یاری رسانیده ، اشخاص و علاقمندانی که درخارج ازکشور زنده گی دارند توسط مطالب ارسالی شما عزیزان بتوانند درباره ولایت باستانی و مهد تمدن اسلامی اطلاعاتی مناسب بدست بیاورند.
همچنان با ارسال مطالب زیبا خویش شما می توانید به غنامندی بیشتری به فرهنگ ویب بلاک خوانی تعدادی کثیر از جوانان را تشویق کرده و آنها را وادار به معرفی ولایت تاریخ و باستانی غزنی باستان کوشا سازید.
با عرض حرمت ممـــــــــــــــتاز حــــیدری صاحب امتیاز و مدیر مسئوول هفته نامه ندای غزنه
امکانات وب

استخاره آنلاین با قرآن کریم


كد ماوس

تماس با ما href="http://www.1abzar.com">اسلایدرآپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر